Luxusné autá v hodnote desiatok miliónov eur sa budú dražiť v Paríži už 7. februára. Aukcia je súčasťou automobilovej výstavy Retromobile. Jedným z dražených exponátov je Bugatti Chiron, ktoré patrí bohatému zberateľovi a priemyselníkovi z juhu Slovenska.

Maserati: Z tohto modelu vyrobili iba päťdesiat kusov.
Maserati: Z tohto modelu vyrobili iba päťdesiat kusov.
Zdroj: Archív

Fotografie auta vznikli po návšteve stanice technickej kontroly (STK) v Nových Zámkoch. Predchodcom Chironu bol model Bugatti Veyron. Ten však stál „iba“ milión eur. Z neho sa na Slovensku tiež vyskytlo niekoľko kusov. Jedným z majiteľov bol v minulosti napríklad kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák. Vyvážal sa v ňom po hlavnom meste, provokoval parkovaním na zákazoch a bavil policajtov, ktorí sa zase zabávali nasadzovaním blokovacích „papúč“ na luxusný kúsok. Je dosť možné, že Bašternák by si po svojich daňových škandáloch už podobné auto kúpiť nemohol, pretože firma Bugatti potenciálnych záujemcov o kúpu jej automobilov lustruje.

Limitovaná séria

„Auto je zaujímavé tým, že z tohto typu sa vyrobí iba päťsto kusov. Ročne dokážu vyrobiť asi sedemdesiat kusov, čiže záujemca o kúpu si bude musieť počkať pomerne dlho,“ prezradil nám zberateľ, ktorý si z pochopiteľných dôvodov želá zostať v anonymite. Bugatti Chiron, auto pomenované po legendárnom pretekárovi Louisovi Chironovi, vyrobili vlani a má poradové číslo 42 z limitovanej päťstokusovej série. Podľa údajov z STK malo auto najazdených iba tisíc kilometrov.

Ferrari 166MM Spider: Kultové auto je z päťdesiatych rokov.
Ferrari 166MM Spider: Kultové auto je z päťdesiatych rokov.
Zdroj: Archív

Aj preto sa očakáva, že nový záujemca za tento stroj, pôvodne patriaci Slovákovi, zaplatí niečo medzi 3,2 až 3,6 milióna eur. Vyvolávacia cena bude 3,1 milióna, cena nového sa začína približne na úrovni 2,4 milióna eur. Do čoho sú ľudia ochotní takúto sumu investovať, čakať mnoho mesiacov a navyše vopred zložiť 200-tisícovú zálohu? Napríklad za tachometer, ktorého stupnica sa končí magickou číslovkou 500, a 8-litrový 16-valec s najvyšším výkonom 1 500 koní, schopný pri maximálnej rýchlosti, ktorá je štandardne elektronicky obmedzená na 420 kilometrov za hodinu, „vypiť“ plnú nádrž benzínu za neuveriteľných 9 minút. Zároveň Chiron dokáže na dvestokilometrovú rýchlosť za hodinu akcelerovať za 6,1 sekundy. To je čas, za ktorý sa drvivá väčšina iných áut nedopracuje ani na polovičnú rýchlosť. Auto je nastriekané kombináciou lakov s názvami Atlantic Blue a French Racing Blue, disky a detaily na karosérii sú z lešteného hliníka.

Zberateľské lahôdky

Chiron však v blížiacej sa aukcii RM Sotheby’s nie je jediné extrémne auto a dokonca nepatrí k najdrahším, ktoré sa budú dražiť. Očakáva sa, že za historické Ferrari 166 MM Spider z roku 1953 zaplatí záujemca 3,7 až 4,5 milióna eur. Prvým majiteľom tohto auta bol Alberico Cacciari z talianskeho mesta Pinnazzio di Castelfranco. Išlo o piate auto z vyše 13-tisíckusovej série, ktorá v roku 1953 opustila materskú fabriku. Nie je však unikátne len tým, malo aj karosériu typu spider. Pravdepodobne ho navrhol Aurelio Lampredi, ktorý vyvinul niekoľko motorov pre Ferrari. Je možné, že za jeho dizajnom stojí samotný Enzo Ferrari. Toto auto sa navyše v rokoch 1953 a 1954 zúčastnilo na legendárnych pretekoch Mille Miglia a zahralo si aj vo filme Pretekári (The Racers, 1955) v hlavnej úlohe s Kirkom Douglasom.

Bašternákov Veyron: Kontroverzný podnikateľ zaparkoval na zakázanom mieste a policajti mu auto „ozdobili“ blokovacou papučou.
Bašternákov Veyron: Kontroverzný podnikateľ zaparkoval na zakázanom mieste a policajti mu auto „ozdobili“ blokovacou papučou.
Zdroj: Archív

Keď sme už pri hercoch - do aukcie je zaradené aj unikátne Iso Grifo A3/C. To pochádza z roku 1965, svojho času ho vlastnil legendárny francúzsky rokenrolový spevák Johnny Hallyday, ktorý zomrel v decembri 2017. Nový majiteľ či záujemca oň by za tento kúsok mal zaplatiť 2,5 milióna až 3 milióny eur. Toto auto pritom nemá najazdených ani 27-tisíc kilometrov. V roku 1964 z neho vyrobili len desať kusov, ponúkané auto má poradové číslo osem.

„Keby som si mal vybrať sám pre seba, za pozornosť by určite stálo aj dvojdverové kupé Maserati MC12 z roku 2005,“ prezradil nám slovenský zberateľ. Tento voz má pod kapotou 12-valec s výkonom 460 kW, pričom jeho maximálka je 330 kilometrov za hodinu. Je to model pochádzajúci z 50-kusovej série a má najazdených 12 500 kilometrov. Kvôli malej sérii, z ktorej navyše boli všetky kusy záväzne objednané, pričom záujemcovia za ne zaplatili 600-tisíc eur, je považované za najraritnejší model Maserati vyrobený v tomto miléniu. Nový záujemca zaň bude musieť zaplatiť pravdepodobne 2 milióny až 2,5 milióna eur.