Koľko a čo za to

Takisto zostáva zachovaná platnosť ročnej známky, ktorá je odvodená od kalendárneho roku. To značí, že bude platiť od 1. januára 2018 do 31. januára 2019. Zmieňujeme sa preto, lebo práve pri nej sa objavili snahy, aby jej platnosť bola 365 dní od dátumu kúpenia. To však neprešlo.

Pri príležitosti zverejnenia cien diaľničných známok povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek: „Rozhodli sme sa, že zachováme rovnakú cenu za používanie diaľnic, a to napriek rozšíreniu diaľničnej siete. Zostávame krajinou, ktorá má najlacnejšie diaľničné známky v regióne.“ To nás zaujalo.

Pozrime sa najprv na ceny aktuálne platných ročných známok. U nás stojí 50 eur, v Rakúsku približne 87 eur, v Česku v prepočte približne 57 eur, v Maďarsku 138 eur a v Nemecku, kde by mala platiť od roku 2019, to bude maximálne 130 eur. Reálne teda naša patrí skutočne k tým najlacnejším.

Iný pohľad

Skúsme sa však pozrieť aj na to, čo za túto sumu dostaneme. Spoplatnené úseky na Slovensku majú zaokrúhlene necelých 650 kilometrov, čo znamená, že za jeden kilometer ročne zaplatíme približne 0,08 eura, v Česku majú spoplatnených približne 1 000 kilometrov, takže ročne zaplatia za kilometer asi 0,06 eura, V Rakúsku je to zaokrúhlene 2 000 kilometrov, takže ročne ich kilometer vyjde na 0,04 eura.

A skúsme ešte jeden extrém. V Nemecku by sa mala zaviesť elektronická známka pre osobné autá od roku 2019. Pre cudzincov sa bude vzťahovať na diaľničnú sieť v dĺžke 13-tisíc kilometrov a maximálna suma, ktorú zaplatíte, bude 130 eur. To znamená, že ročne tam za kilometer diaľnice dáte len 0,01 eura.

Z tohto pohľadu už naše diaľnice až také lacné nie sú. Ide jednoducho o uhol pohľadu - treba totiž zohľadniť nielen sumu, ale aj to, čo za ňu dostanete. A to už minister podľa nášho názoru nespravil.