Na Sviatok všetkých svätých spomíname na tých, ktorí už medzi nami nie sú. Výnimkou nie sú ani slovenskí umelci či osobnosti verejného života. Niektorých spájajú extravagantné miesta posledného odpočinku či nevšedné posledné želania.

Miesto len pre VIP

Ondrejský cintorín v Bratislave je národná kultúrna pamiatka, kde sa dnes pochováva už len vo výnimočných prípadoch. Takúto výnimku dostal napríklad prvý slovenský prezident Michal Kováč (†86), ktorý zomrel vlani v októbri. Jeho telesné pozostatky uložila rodina do majestátneho dvojhrobu. Sivý pomník pôsobí skromne, no zdobí ho neodmysliteľný modrý koberec symbolizujúci dôležitosť tohto štátnika.

Hrob hodný umelca

Absolútne netradičné, priam extravagantné je miesto posledného odpočinku režiséra Martina Ťapáka (†88). Rovnako ako Michal Kováč aj otec herca Marka Ťapáka a výtvarníka Jána Ťapáka odpočíva na Ondrejskom cintoríne, dokonca iba pár metrov od bývalého prezidenta. Režisérovu pamiatku - skonal náhle vo februári 2015 - si rodina uctila originálnym spôsobom. Sivé kamenné platne, na ktorých je vyryté jeho meno, sú podstavcom pre kovové sochárske dielo.

Anjelský Alex

Vizážista Alex Branislav Hromek odišiel zo sveta priskoro, mal len tridsať a doteraz sa špekuluje, čo za tým bolo. Zomrel v nemocnici v máji 2011 - oficiálne na zápal pľúc, ktorý jeho vyčerpaný organizmus nezvládol. Alex miloval zábavu a nevynechal azda žiadnu párty. Riadil sa mottom „Neprestávaj tancovať“ a to má aj vyryté zlatým písmom na čiernom pomníku v bratislavskom Slávičom údolí. Jeho hrob je extravagantný rovnako, ako bol vizážista. Strážia ho anjelici, ale aj veniec s Michaelom Jacksonom či dokonca diskoguľa pripomínajúca nikdy sa nekončiaci žúr.

Legendárny

Taký bol slovenský športový komentátor Karol Polák (†81), ktorý zomrel po ťažkej chorobe koncom minulého roka. Urnu s pozostatkami uložila jeho manželka do hrobu v Slávičom údolí. Symbolicky neďaleko sídla Slovenskej televízie, v ktorej legendárny komentátor strávil značnú časť života. Miesto jeho posledného odpočinku je neprehliadnuteľné. Tmavý pomník v tvare srdca zdobí futbalová lopta s vyrytým komentátorovým heslom „Hovor málo - povedz veľa“.

Zakladateľ Astorky

Je to už desať rokov, čo svet opustil herec Marián Zednikovič (†55), ktorý podľahol rakovine. Pochovaný je na Martinskom cintoríne v hlavnom meste. Zvláštne je miesto jeho posledného odpočinku. Namiesto klasického kameňa je totiž jeho hrob zhotovený z dreva, na ktorom sa nachádza netradičný pomník - umelecké dielo zo skla.