FOTO Bezdedu, Haydu a ďalších s tigrom a levom nájdete v GALÉRII

Rekreačno-oddychové zariadenie Ranč v Brodne sa nachádza päť kilometrov od Žiliny v malebnom prostredí Kysuckej Vrchoviny. Pred pár dňami sa v tunajšom areáli odohrala smrteľná tragédia. Lev napadol majiteľa, ktorý šelme vošiel do výbehu a už sa z nej živý nevrátil. „Kráľ džungle“ svojho pána roztrhal doslova na kúsky. Majiteľ prevádzkoval „minizoo“ skoro dvadsať rokov, prvú šelmu tu umiestnili v roku 2011 neplánovane, keď sa počas hosťovania cirkusu Medrano na Slovensku ujali malého levíčaťa.

Podľa medializovaných informácií, veterinár po incidente rozhodol o utratení minimálne dvoch levov, ktorí boli pri kŕmení vo výbehu. Chov nebezpečných zvierat bol ranču schválený do roku 2019, no súhlas na prevádzku potom nedostal. Šelmy sa pokúšali neraz darovať rôznym ZOO, nepodarilo sa. V zariadení zostalo ešte 17 tigrov a levov. Problémy mali v tomto zariadení už aj v minulosti, keď tu dohrýzol ruku žene tiger, či keď v roku 2013 Sloboda zvierat zverejnila informácie o tom, že šelmy mali v „minizoo“ bývať v nevhodných podmienkach.

Krstili tigrov

Pred siedmimi rokmi sa to na ranči len tak hemžilo celebritami. Vidieť levy a tigre v pomerne malej klietke mohli aj mnohé známe tváre šoubiznisu ako herečka Karin Haydu, speváčka Barbora Švidraňová, herečka Dominika Kavaschová, herec Sväťo Malachovský, herečky Natália Puklušová a Kristína Greppelová, ako aj spevák Tomáš Bezdeda. Tí sa však vtedy zrejme nad podmienkami na ranči nezamýšľali, prečo aj, prišli pokrstiť mesačné tigríčatá, ktoré majiteľ ranča rád pretŕčal. Roky to bola skvelá atrakcia. Zaplatili ste pár eur a mohli ste vojsť medzi mladé tigríčatá, hladkať ich, vyvolení aj zobrať do náručia. Pre mnohých návštevníkov splnený sen. Majiteľ areálu sa často s mláďatami prechádzal v okolí a nemal problém vojsť do výbehu medzi šelmy, a to aj medzi dospelé jedince. A dovolil to aj iným ľuďom, hoci v oficiálnych zoologických záhradách chovajú mačkovité šelmy bezkontaktne. Jedným z nich bol aj spomínaný Tomáš Bezdeda (37).

...
Zdroj: Kvasnicová Alena

V klietke smrti

Bývalý superstarista sa v roku 2016 chválil na Facebooku sériou fotiek, na ktorých sa túli k spomínaným šelmám a dokonca im vliezol do výbehu. „Raz ťa tam zožerú, joj. Veľkých už nechaj,“ napísal fanúšik Tomášovi pod záber, kde sa túli k levovi Leovi. Spevák mu odpísal: „Už by ma teraz mohli, keby chceli.“

Pochválil sa aj záberom s tigrom, s ktorým je v klietke a opretý je o jeho líce. „A keď sa mu chce, príde sám... Rád sa mojká... aj keď, je to cica,“ znel komentár známeho Žilinčana k záberu. S tigrom Sultánom, ktorého si návštevníci radi fotili, sa Bezdeda prechádzal po okolí tiež. V rozhovore pre zilina.dnes24.sk v roku 2016 spevák priznal, že za šelmami chodil takmer dva mesiace. „Dostal som sa k tomu tak, že som bol na ranči pri Žiline krstiť tri malé tigríčatá, ktoré sa tam narodili. Zamiloval som si to a odvtedy tam chodím každý deň. Chodíme na prechádzku a dávam im veľa lásky, vody a hlavne mäsa,“ tvrdil.

Keď sme sa Tomáša na ranč pýtali teraz po tragickej nehode, nebolo mu veľmi do reči. Vraj o nehode vie len to, čo zaznelo v médiách, majiteľa nepozná a na ranči bol naposledy zhruba pred siedmimi rokmi na krste tigríčat. Na starostlivosť a lásku k nim akosi zabudol, možnože len o tom verejne nechcel hovoriť, ktovie.

Splnený sen

Bezdedova kolegyňa zo šoubiznisu Karin Haydu (46) bola oveľa zhovorčivejša. Priznala nám, že hladkať tigra bol jej životný sen a splnil sa jej nielen na Ranči pri Žiline. „Tam som bola iba raz, na krste asi hodinu, nikdy viac. Majiteľa som ani nevidela,“ priznala nám herečka, ktorá vraj chodí kráľa džungle obdivovať do Kostolnej ku kamarátke.

„Vždy keď vojde človek k šelme do ohrady, je ohrozený, šelma je šelma, to nie je mačiatko. Vždy pri nich riskuješ. Aj ja som tam išla s vedomím, že sa môže niečo stať. Vždy to bolo však zabezpečené, nikdy som nešla do klietky sama, vždy išiel ich chovateľ, ktorý vie odhadnúť ich správanie a zásady. Nikdy sa nejde pred kŕmením alebo keď sú nervózne,“ upozorňuje .

Na ranči i na prechádzke v Bratislave

Pred tromi rokmi sa slovenskými sociálnymi sieťami šírili aj zábery influencerky Zuzany Plačkovej, ktorá sa po Petržalke prechádzala s malým tigrom na vôdzke. Hoci sa spustila vtedy voči nej obrovská vlna odporu moralistami a ochranármi, že tiger nie je hladkajúci panák, bývalá účastníčka reality šou sa bránila. „Ako viete, že práve v ten deň som nepomohla k výchove a dobrým podmienkam toho tigra, aby sa mu na danom mieste žilo lepšie ako ktorémukoľvek tigrovi na Slovensku?“ spytovala sa.

To však nebolo prvý raz, čo sa fotkou pochválila. Rovnako tak sme ju videli, ako kŕmila malú šelmu z fľaše. „Niekto kŕmi bábätko, ja pre zmenu tigríka. Bola som kuknúť kamošku v Ranči pri Žiline, tak keď pôjdete okolo, zastavte sa u nich, určite sa potešia,“ robila nenápadne reklamu. Inokedy sa pochválila záberom priamo z klietky, kde sa s ním hrala. „Dnes som bola venčiť toto krásne tigríčatko. Najradšej by som si ho domov zobrala,“ napísala k záberu rodená Kysučanka. Zuzana vtedy tvrdila, že tigra má od kamarátky, ktorá má na chov všetky povolenia.

FOTO Bezdedu, Haydu a ďalších s tigrom a levom nájdete v GALÉRII