Tip na článok

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

Už onedlho budú poslanci Národnej rady SR opäť rozhodovať o takzvaných Mečiarových amnestiách. Návrh na ich zrušenie predložil ešte na poslednej minuloročnej schôdzi opozičný zákonodarca Ján Budaj z OĽaNO.

Galéria k článku (7 fotografií )

V prvom kole hlasovania túto iniciatívu podporili najmä opoziční poslanci, ale aj zástupcovia koaličného Most-Híd. O ďalšom osude návrhu Jána Budaja sa bude rozhodovať na schôdzi, ktorá sa začína 31. januára.

Mečiarov odkaz

Ešte predtým sa však k veci vyjadril „otec“ amnestií, teda samotný Vladimír Mečiar. Nuž a ten má na vec jednoznačný názor. „Amnestie nemôže Národná rada SR zrušiť!" odkazuje prostredníctvom PLUS 7 DNÍ bývalý premiér poslancom.

V tejto súvislosti by vraj rád vedel, „prečo sa ma doteraz nikto nespýtal, pre aké dôvody som amnestiu prijal. Ani prezident, ktorý o tom hovorí, sa na to nepýtal a ani nikto druhý sa nepýta a nevedia, keď chcú ísť na ústavný súd, nevedia, že ústavný súd už vo veci rozhodol. Nevedia, že amnestia je zákonná, platná, nezrušiteľná. Európsky súd pre ľudské práva rozhodol - amnestia platná, zákonná, nezrušiteľná," tvrdí expremiér Mečiar.

Len v priamom prenose

Na priamo položenú otázku, prečo teda jeho vláda v roku 1998 považovala za potrebné amnestie prijať a či si nemyslí, že tým zabránili vyšetreniu závažných skutkov a potrestaniu páchateľov však odpovedať odmietol. Dôvod? Lebo on bude hovoriť už len v priamom prenose. A keď mu to vraj neumožnenia normálne médiá, pôjde tam tam, kde ho pustia, budú ho chcieť počúvať a nechajú ho rozprávať.

„Bolo to potrebné a jediné možné riešenie pre viacero dôvodov, ale som ochotný to povedať len v priamom prenose, lebo sú tam veci, ktoré nikto nechce počuť, respektíve nič o nich vedieť. Rozhodnutie vlády bolo potvrdené Najvyšším súdom SR, Ústavným súdom SR a Európskym súdom pre ľudské práva, čiže nemôže to Národná rada SR rušiť," ukončil debatu Vladimír Mečiar s tým, že čitatelia týždenníka PLUS 7 DNÍ majú jednoducho smolu, keďže v časopise sa priamy prenos realizovať nedá.

Rôzne názory

Tému Mečiarových amnestií vlani v novembri opätovne otvoril prezident Andrej Kiska, ktorý vyzval nielen poslancov, ale aj ďalších dvoch najvyšších ústavných činiteľov - predsedu parlamentu Andrej Danka a premiéra Roberta Fica, aby o možnosti ich zrušenia začali tuho diskutovať.

Názory na túto záležitosť sa však rôznia a jednotní nie sú ani prvotriedni právnici. Zatiaľ čo jedna skupina si myslí, že amnestie sú zrušiteľné, druhá je presvedčená o opaku.

Ako sme už spomenuli, parlament má o Mečiarových amnestiách definitívne rozhodnúť už na blížiacej sa chôdzi. Na jeho schválenie bude potrebných 90 hlasov. Amnestie udelené v roku 1998 sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

VIDEO Plus 7 Dní