Keď pred niekoľkými rokmi zmizla 34-ročná Andrea Vlčeková z Hlohovca, bolo jasné, že to nebol chcený odchod. Zem sa po nej zľahla po tom, čo odniesla mladšieho syna do škôlky. V ten deň sa stratilo aj jej auto. Až neskôr sa objavili informácie a detaily o jej únose. Okrem troch chlapíkov bol do únosu zapletený jej exmanžel. Nebol ním nik iný ako Miroslav Vlček, známy nielen svojou kriminálnou minulosťou, ale najmä faktom, že podla mužov zákona patrí do gangsterskej skupiny Sereďania dnes už nebohého Maroša Kováča, prezývaného Nákova.

Andrea zmizla presne 13. decembra 2016 ráno, keď ju traja muži násilím vtiahli do auta stojaceho pred škôlkou v Hlohovci a odviezli. Stihla pri tom, ako ju nasilu nakladali do auta, rýchlo zavolať svojmu aktuálnemu priateľovi, že ju unášajú. Odvtedy ju blízki nevideli. Jej mobil sa nakoniec našiel pohodený na poli za mestom.

V tom čase sa len tušilo, prečo a ako sa to mohlo stať. No dnes už je známy nielen spôsob únosu, ale aj to, že krásnu Andreu brutálne zavraždili. Hlavným podozrivým z únosu bol jej exmanžel, ktorý je biologickým otcom jej dvoch synčekov. Už pred vraždou bola Andrea s Vlčekom rozvedená a žila s novým priateľom. Miroslav sedel v base za ekonomickú trestnú činnosť a svojej bývalej manželke sa spoza mreží vyhrážal. Rozčuľovalo ho, že Andrea rozpredala časť ich spoločného majetku. Prepísal ho na ňu tesne pred svojím odchodom do basy.

Aj po rozvode totiž Andrea stále figurovala nielen ako konateľka, ale aj ako majiteľka eseročky VK Invest Group, na ktorú si jej exmanžel nárokoval. Paradoxne, tá aj po jej zmiznutí až dodnes aspoň podľa obchodného registra stále funguje. A stále je jedinou konateľkou a jedinou majiteľkou Andrea. Podľa portálu Finstat aj v minulom roku spoločnosť platila dane. Bola síce v strate, no jej tržby sa pohybovali na úrovni desaťtisíc za rok. A to už bola Andrea štyri roky nezvestná.

Plánoval krvavú pomstu?

Krátko po tom, ako sa dostal Miroslav z basy von, Andreu uniesli. A zmizol aj on. Polícia ho nakoniec našla na Orave, kde sa ukrýval. Aj keď tvrdil, že s únosom exmanželky nič nemá, dostal sa do vyšetrovacej väzby. Dnes je už známe, že si na únos najal troch kumpánov - Vojtecha Ollého, Jozefa Pétera a Mladena Despotovského. Všetci mali bohatú kriminálnu minulosť. Práve oni uniesli a odovzdali Andreu jej exmanželovi. „Kľúčový svedok pri únose už bol právoplatne odsúdený za trestný čin pozbavenia osobnej slobody na šesť rokov a osem mesiacov. Ten ako svedok vypovedal, že priviedol poškodenú unesenú do skladových priestorov vo Veľkých Ripňanoch a následne opísal, čo sa tam dialo. V tom čase obvinený Vlček ho vyzval, aby opustil priestory,“ prezradil pred pár dňami detaily brutálneho únosu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten presadzuje obnovu konania únosu Andrey, za ktorý bol právoplatne odsúdený na 12 rokov jej exmanžel Vlček, a prekvalifikovanie tohto skutku na obzvlášť závažný trestný čin brutálnej vraždy. Kriminalistom a prokuratúre sa totiž podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov o tom, že práve Miroslav Vlček mimoriadne surovo zavraždil a následne nechal rozpustiť v kyseline svoju bývalú manželku.

Našli biele plomby

Prípad sa pohol k zdarnému vyšetreniu v podstate vďaka náhode. Miroslav Vlček, hoci už odsúdený na 12 rokov, čelil ďalším obvineniam. Bol tiež členom organizovanej skupiny Sereďania, ktorí vo veľkom kradli nákladné stroje či kamióny s prívesmi a rozpredávali, čo sa dalo. NAKA išla na prehliadku skladových priestorov do Veľkých Ripnian aj spolu s odsúdeným Vlčekom. Práve tam mal byť schovaný kradnutý tovar. Keď policajti začali prehľadávať jednu z miestností úplne zapratanú kradnutým tovarom, Vlček údajne začal byť mimoriadne nervózny. „Pri prehliadke sme objavili plastový sud s objemom 220 litrov, ktorý sme následne zaistili. Nachádzali sa na ňom trichologické stopy,“ upresnil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Na sude teda policajti našli zvyšky vlasov, keď ho otvorili, zistili, že je v ňom mimoriadne zapáchajúca tekutina. Vzali ho na expertízu. To všetko sa udialo koncom mája a začiatkom júna tohto roku.

Po štyroch mesiacoch skúmania znalci došli k záveru, že v sude bola kyselina sírová a bol v nej rozpustený človek. „Podarilo sa zaistiť stopy, ktoré pripomínali fotokompozity, využívané ako biele plomby,“ dodáva Lipšic. Porovnaním so zdravotnou dokumentáciou zmiznutej Andrey sa zistilo, že tieto plomby patrili jej. „Vyňatie kompozitných výplní zo zuboradia bez poškodenia zuboradia je nevyhnutné považovať za nemožné a ich najpravdepodobnejšie uvoľnenie je možné len chemickou deštrukciu okolitého zuba,“ upresnil ďalej.

Čo sa udialo v sklade, ako Andreu týral Miroslav, je zatiaľ pred verejnosťou utajené. Objavili sa informácie, že ju pred smrťou bil železnou reťazou.

FOTO v GALÉRII

Dozorujúci prokurátor podal na Okresnom súde v Trnave žiadosť o obnovenie konania v tejto veci. Dnes je zrejmé, že Andrea je už niekoľko rokov mŕtva. „Rodina poškodenej má právo vedieť, čo sa stalo v roku 2016 s Andreou. Pevne verím, že na konci bude spravodlivo rozhodnuté a osoba, ktorá je podozrivá, sa bude zodpovedať aj za zločin, ktorý spáchala svojej bývalej manželke,“ skonštatoval špeciálny prokurátor. Miroslavovi Vlčekovi po dokázaní viny, že brutálne zavraždil a následne rozpustil svoju ex v sude s kyselinou, hrozí doživotie.

Prečítajte si tiež: