Život za mrežami je ťažký aj pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten čelí obvineniu z viacerých trestných činov vrátane korupcie, spolupráce so zločineckou skupinou a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Kováčikovi vadí obmedzený kontakt s rodinou. Žiadosť o telefonát manželke podával na konci novembra 2020 a povolili mu ho v januári. Sťažuje sa aj na časté budenie.

Rozsvecujú aj v noci

Kováčik sa ponosuje na pravidelné kontroly, ktoré máva každú hodinu, niekedy aj polhodinu. Dozorcovia vtedy nazerajú cez prie­zor na dve­rách jeho cely. Aj v noci. Aby ho dobre videli, vždy rozsvietia svetlá.   

„Uvedené kontroly s rozsvecovaním svetla predstavujú značný a neprimeraný zásah do priebehu výkonu väzby, pričom spôsobujú výrazný spánkový deficit, ktorý má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na fyzické zdravie, ako i na psychiku obvineného,“ píše Kováčik.

Viac FOTO Dušana Kováčika v GALÉRII

Podobné nočné kontroly hraničiace s mučením mal aj Lučanský. Každú polhodinu mu do cely nazrel dozorca, ktorý sa uisťoval, či je v poriadku. Paradoxné je, že napriek drastickému opatreniu štátu jeho samovražde vo väzobnej cele zabrániť nedokázali.