Dizajnové domy s pečiatkou architekta, vysoké múry chrániace súkromie a stavebná verva. V Prešove pomaly vyrastá nová ulica. Na dvoch parcelách, ktoré rátajú spolu pekných 1 600 štvorcových metrov, čoskoro pribudne nový dom. Pozemky patria 25-ročnej dcére smeráckeho poslanca Stanislava Kubánka.

Dobrá štvrť

Krásny výhľad na stromy, nová cesta s betónom ako koberec, dokončená kanalizácia, internetové pripojenie, voda, obrubník. Pozemok, ktorý kúpila poslancova 25-ročná  dcéra v roku 2014 bez úveru, ide síce trošku do kopca, ale dobrí stavebníci si s nerovným povrchom isto poradia. Kubánkova dcéra Monika totiž plánuje, že pri dome postaví bazén a altánok. Donedávna bola študentka, teraz získa status rezidentky štvrte, kde rozkvitajú moderné veľké sídla. Mimochodom, ulica, ktorá tam vedie z klasického prešovského sídliska, je súkromná. Pri vjazde stojí tabuľa Vstup povolený len obyvateľom.

„Je to veľmi zaujímavá a drahá lokalita. Ceny domov aj s pozemkom sa pohybujú od 160-tisíc. V roku 2014 tam stál štvorcový meter 56 eur,“ povedali nám o cenách v realitnej kancelárii Cassovia realitas. Ak by ste si želali k tomu bazén, altánok a kvalitné materiály, ceny sa môžu vyšplhať aj na štvrť milióna. „Daná lokalita je vyhľadávaná. Ceny sú tam najvyššie v Prešove, sídlisko nie je preľudnené a je skutočne plné zelene, neďaleko je rieka, poskytuje možnosti aj na šport,“ vychválili miesto makléri.

Zdroje financií

Keďže poslancova dcéra nedávno skončila školu, financovanie je záhadou. Pomôžu rodičia? Stanislav Kubánek je už štvrté volebné obdobie poslancom za Smer a do vlaňajška si privyrábal ako riaditeľ úradu Prešovského samosprávneho kraja, kde dlhých osem rokov kraľoval jeho veľký kamarát Peter Chudík. Po­dľa majetkových priznaní, ktoré zverejňuje Kubánek od roku 2005, zarobil ročne približne 44-tisíc eur, vlani a rok predtým o niečo menej, asi 30-tisíc eur.

S otázkou, či bude financovať stavbu domu, na ktorú už jeho dcéra pýta stavebné povolenie, sme sa obrátili na Kubánka. Hľadali sme ho v jeho prešovskej poslaneckej kancelárii, ale nemali sme šťastie. Asistentka nám povedala, že tam bol deň predtým a nevie, kedy sa tam opäť objaví. Telefón nezdvihol, reagoval však na esemesku. Vypýtal si otázky písomne a sľúbil odpovedať. Žiadna reakcia však do uzávierky neprišla a keď sme sa mu snažili opäť dovolať, telefón nedvíhal. Otázky, koľko rodina plánuje na dom minúť, odkiaľ má dcéra na začiatku kariéry také peniaze či kto bude nakoniec v novom dome bývať, teda zostávajú nezodpovedané.

Čierne tátoše

Poslanec, ktorý sa rok čo rok ocitá na slušnom mieste v rebríčkoch najmĺkvejších zákonodarcov, dlho uvádzal v kolónke Hnuteľný majetok presahujúci 35-násobok minimálnej mzdy - vklady v bankách. V ostatnom súhrne za rok 2017 už namiesto finančných prostriedkov napísal vlastníctvo dvoch osobných automobilov.

Na čiernom Mercedese sme ho videli odchádzať z bytu, kde v Prešove býva. Auto malo prešovské evidenčné číslo. Zdá sa, že Kubánek je verný značke aj farbe vozidla. Pred pár rokmi ho náš fotograf zastihol vychádzať na podobnom modeli z garáže v Bratislave. Vtedy malo auto bratislavské číslo a podľa jeho kolegov bolo napísané na firmu poslancovej manželky.

Bez nehnuteľností

Čo sa týka nehnuteľností, bývalý krajský šéf Smeru oficiálne žiadnu nevlastní. Za rok 2017, teda v najnovšom majetkovom priznaní, uviedol len vlastníctvo ornej pôdy v rodnom Veľkom Šariši. Rok predtým spoluvlastnil v tejto obci rodičovský dom. Podľa katastra je dnes majiteľkou už len jeho sestra.

Zaujímavé sú však byty jeho manželky. Tá je od roku 2006 papierovou majiteľkou ich prešovského 4-izbového bytu. Po­dľa katastra získala v roku 2005  ďalší panelákový byt. Kubánkova svokra, ktorá žije v Prešove, je zas majiteľkou ružinovského bytu v novostavbe, kde podľa susedov býva on so ženou. No a keď­že poslanec za Smer má trvalý pobyt mimo Bratislavy, Národná rada mu zabezpečuje ďalšie bývanie. O izbu v rezidencii na Kohútovej ulici sa vraj delí s kolegom Chudíkom.

Najdrahšia štvrť: Dnes tu stojí štvorcový meter 85 eur a domy sa stavajú od 160-tisíc. Usadí sa tu Kubánkova rodina?
Zdroj: Internet

Podnikateľka

Manželku poslanca Kubánka Moniku Magáčovú vedie register partnerov verejného sektora, ktorý zriadil rezort spravodlivosti, ako koncovú užívateľku výhod firmy Farmapop. Podľa výročnej správy firmy Talent, s. r. o., bola táto pani v roku 2014 jej tichou spoločníčkou. Konateľom oboch firiem je prešovský boháč Miroslav Chmeliar.

Magáčová podnikala aj po boku svojho partnera Stanislava Kubánka. Cez firmu Trend International, spol. s r. o., vydávali týždenník Slovenský rozhľad. Dostávalo sa v ňom častej pochvaly Smeru a, paradoxne, existovala v ňom rubrika Slovo pán poslanec Kubánek. Smerák je zvyčajne na slovo skúpy, od médií bočí a v parlamente sa ozve výnimočne. Firma po­dľa Obchodného registra funguje aj dnes a sídli v ružinovskom byte Kubánkovej svokry.

Tichá voda a škandály

Okrem Prešovčanov zrejme zvyšku Slovenska meno bývalého krajského predsedu Smeru veľa nepovie. Hoci v parlamente pôsobí ako sivá myš, Kubánek sa spomína v súvislosti s viacerými škandálmi. Po voľbách do parlamentu v roku 2016 sa objavili podozrenia z kupovania rómskych hlasov v obci Lomnička. Polícia prípad vyšetrila a zistila, že veľavážení členovia Smeru za čudné krúžkovanie zodpovednosť nenesú. Skutok sa vraj nestal.

Dlhoročný šéf prešovského vyššieho územného celku Peter Chudík si vzal ešte v roku 2005 na župu kamaráta Kubánka. Zamestnal ho na poste, ktorý by mal vykonávať vysokoškolsky vzdelaný človek. Kubánek vtedy vlastnil len maturitné vysvedčenie z elektrotechnickej priemyslovky. Kritiku ľudu si však vzal k srdcu a rýchlo si začal školy dorábať. V roku 2009 získal bakalára na slovenskej pobočke súkromnej českej školy Bankovní institut, vysoká škola (BIVŠ). Celé odstavce odpísal bez uvedenia zdroja. Plagiátor-neplagiátor, v štúdiu pokračoval a magistra získal na ďalšej súkromnej škole - Dubnickom technologickom inštitúte.

Pokuta na splátky

Spomeňme aj daňový škandál, pri ktorom sa tiež spomína meno Stanislav Kubánek. Jeden z obvinených, Milan Chovanec, podľa týždenníka Trend polícii tvrdil, že miliónové podvody s vratkami DPH kryli špičky Smeru. Menoval bývalého ministra financií Jána Počiatka a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pričom Kubánek a štátny tajomník Jozef Buček údajne brali podiely z vratiek vyplácaných štátom. Politici, samozrejme, veľmi rázne popreli, že by s prípadom niečo mali. 

Hoci by si niektorí mohli myslieť, že Kubánek netrpí núdzou, aj on musel vlani žiadať o splátkový kalendár. Zistilo sa, že počas niekoľkých rokov akosi pozabudol na prerušenie živnosti, dokonca zostal konateľom obchodnej spoločnosti Kolkáreň. „Zákon funkcionárom zakazuje podnikať. Hrozivú pokutu 108-tisíc nakoniec nedostal, ale ani tú 24-tisícovú si nemohol dovoliť zaplatiť do štátnej kasy naraz. „Ku koncu augusta bola splatená suma 6 583,34 eura,“ napísali z parlamentu. Zvyšok bude Kubánek splácať bezúročne do konca aktuálneho volebného obdobia.  

Šarišan

Napriek tomu sú ľudia v poslancovej obci k svojmu rodákovi zhovievaví. „Píšte objektívne,“ vyzval nás hneď krčmár, keď počul, že sa pýtame na názory okolo. „Je to dobrý chlap a kto povie inak, klame,“ zastáva sa smeráka, hoci dodáva, že sám nie je voličom Smeru. Vraj sa mu páči program SaS, ale strana je nanič. Ani keď pripomíname kauzu kupovania hlasov, s názorom nepohneme. „Skôr sa na tom zasmejeme. Veď to každý skúša,“ vraví. Ďalší Šarišania spomenú, že „pre kolkársky klub veľa urobil“.

„Nechal sa zvoliť, jemu je dobre, ale pre obec neurobil nič,“ vypočujeme si od staršieho pána a jeho parťáka aj kritický názor. „Žije v Prešove, sem nechodí, pre obec vybavil málo,“ sťažuje sa. Ktovie, koľko vplyvu poslancovi Kubánkovi v strane zostalo. Smer menuje svojich funkcionárov zhora, treba sa páčiť predsedovi. Šarišana v januári po vyše desaťročí v kresle krajského šéfa na sneme zosadili. Uvidíme, či sa tento známy-neznámy politik dostane o dva roky na zvoliteľné miesto kandidátky Smeru. Ak nie, aspoň mu zostane dom s bazénom a krásnym výhľadom, kde môže štedrá dcéra rodičov občas prichýliť.