Pápež František (84) je od včera na Slovensku. Počas 4-dňovej návštevy má nabitý program, napriek tomu, mu cesta podľa jeho slov vliala energiu. Po pondelkovom uvítacom ceremoniáli v Prezidentskom paláci v Bratislave, bola ďalšou zastávkou Svätého Otca Katedrála sv. Martina.

Mal tu naplánované stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. V Dóme sv. Martina mal sedieť i slovenský rímskokatolícku biskup Róbert Bezák (61).

Keď sme Bezáka predtým stretli, povedal nám, že ide do chrámu. Lenže náš fotograf ho zachytil, ako jeho kroky vedú na svetskejšie miesto. Keď do dómu prišiel pápež, Bezák odišiel inam. Bývalého arcibuskupa sme nafotili na kávičke na Hlavnom námestí.

FOTO, čo robil Róbert Bezák, zatiaľ čo sa pápež František stretol s biskupmi v GALÉRII

Podľa našich informácií sa však Bezák stretnutiu s pápežom nevyhýbal. Videli sa v Prezidentskom paláci, kde mal pápež i zdvorilostné stretnutie v Zlatom salóne s našou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V popoludňajších hodinách sa napokon Svätý otec a emeritný trnavský arcibiskup konečne stretli. Stalo sa tak podľa Vatican News na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave, kde pápež Róberta Bezáka prijal aj s príbuznými.

Sympatie

Bezáka pred vyše 9 rokmi po troch rokoch pôsobenia ako najmladšieho slovenského arcibiskupa v Trnavskej adcidiecéze odvolali. Vyvolalo to vlnu reakcií nielen medzi veriacimi. Bezák za tým videl intrigy po odchode jeho predchodcu Jána Sokola.

Pápež František s Bezákom sympatizuje. Koncom júna ho pozval slúžiť súkromnú omšu v Dome sv. Marty vo Vatikáne. Dali si spolu večeru aj zmrzlinu. „Pre mňa toto je rehabilitácia, už inú nepotrebujem,“ uviedol Bezák v rozhovore pre časopis .týždeň.

FOTO, čo robil Róbert Bezák, zatiaľ čo sa pápež František stretol s biskupmi v GALÉRII

Bezák v rokoch 2012-2013 pôsobil rok ako výpomocný duchovný v Banskej Bystrici v časti Radvaň. Konferencia biskupov Slovenska mu ponúkla dôchodok. Odmietol. Do roku 2015 pôsobil v kláštore redemptoristov v talianskom Bussolengu. Od roku 2017 učil náboženstvo a etiku na protestantskom Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa v Bratislave. V škole skončil tento rok potom, čo mu v júli zomrel otec a opatruje matku. Svätý Otec poslal veniec na pohreb Bezákovho otca.

Mohlo by vás zaujímať: