Tip na článok
Robert Fico: Hoci sa dušoval, že chce pestovať vinič, necháva vinohrad chátrať.

Z Fica vinár nebude. Jeho vinica vyzerá ako dažďový prales

Vinica Roberta Fica stále zarastá burinou. Hoci pred rokmi tvrdil, že si chce dorábať vlastné víno, zrejme to predsa len nemyslel vážne.

Úspešný vinár zo slovenského premiéra asi nebude. Šéf Smeru a vládneho kabinetu Robert Fico si síce ešte v roku 2002 mimoriadne výhodne zaobstaral vinicu, no zjavne k práci na nej pozitívny vzťah nemá. Pomedzi vinič mu totiž prerastá burina. Doslova. Podľa správnosti by mu za to mali v právnom štáte uložiť poriadnu pokutu.

Poľnohospodárska pôda

Fico kúpil vyše 820 štvorcových metrov v malebných kopcoch bratislavského Nového Mesta ešte v roku 2002 za menej ako 37-tisíc korún, čo by dnes po zarátaní inflácie dávalo asi 1 850 eur, teda 2,25 eura za štvorcový meter.

Na liste vlastníctva je pozemok stále vedený ako vinohrad, podľa územného plánu je to však pásmo poľnohospodárskej pôdy, čo je nižšia kategória. A tá sa dá oveľa jednoduchšie premeniť na stavebný pozemok ako chránený vinohrad.

So zmenou na stavebné parcely ráta aj štúdia mesta a navyše sa tým už pred dvoma rokmi zaoberalo zastupiteľstvo. Zatiaľ zmena neprešla. „Nie som idiot, aby som si pre 800 štvorcových metrov vinohradu pokazil povesť,“ vyhlásil Fico ešte v roku 2007, keď sa mu na podozrivo výhodnú kúpu vinice prišlo.

Neustále pritom zdôrazňoval, že stavať tam neplánuje, ale chce dorábať vlastné dobré víno. Len zrejme akosi nemá čas. Aj keď na druhej strane, ak by vedel dodržať svoj sľub z roku 2009, že „v roku 2014 už v politike určite nebudem“, tak by mohol mať v pivnici víno z prvej úrody.

Čítajte viac:

Premiérov vinohrad: Na Mikulášove slzy Fico nemá čas

Na pokutu?

Istý čas Fico udržiaval vinohrad bez buriny. Teraz však doslova prerastá cez hlavu. Podľa všeobecne záväzného nariadenia mestskej časti musia majitelia nehnuteľností udržiavať čistotu a poriadok. V niektorých obciach je povinnosťou majiteľov pôdy aj kosenie buriny. Môže za zarastený pozemok hroziť premiérovi nejaký postih?

Zodpovedná mestská časť - Nové Mesto - je v tomto tolerantná. „Prihliada sa na to, kde sa pozemok nachádza,“ vraví hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Ako dodáva, je rozdiel, ak je zanedbaný pozemok na mieste, kde naozaj prekáža.

Pokutovanie za burinu je podľa neho v Bratislave administratívne náročné. „Snažíme sa skôr ľudí dotlačiť k tomu, aby neporiadok odstránili,“ uzatvára.

Premiérovo šťastie tak je, že jeho vinohrad nie je veľmi na očiach a niektoré susedné vinice sú tiež zarastené. A šťastie je i to, že obvodný pozemkový úrad si nerobí svoju prácu.

Podľa zákona 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy musí vlastník predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch a ak túto povinnosť nedodrží, môže mu v zmysle § 25 spomínaného zákona uložiť pokutu do výšky 332 eur.

VIDEO Plus 7 Dní