Premiér Fico si 16. januára odskočil na otočku do Paríža. Nový štátny Airbus pristál doobeda na letisku Orly, od jedenástej do jednej mal predseda vlády rokovanie so šéfom OECD Angelom Gurrióm. Obaja predniesli krátky prejav a nakoniec podpísali posilnenie spolupráce v boji proti korupcii.

Ficove Robíme pre ľudí: A toto má byť čo?! Spoveď pacienta vás položí

Po programe odletela delegácia späť do Bratislavy. Bola by to celkom štandardná pracovná cesta, keby si premiér neurobil malú pauzu vo VIP salóniku a neminul pritom 1 606 eur z peňazí daňových poplatníkov. Útrata nás zaujala natoľko, že sme zisťovali, za čo a s kým líder sociálnych demokratov minul túto nemalú sumu.

Učitelia nám ukázali svoje výplatné pásky: Ficovi posielajú jasný odkaz

VIP a limuzína? Štandard

Úrad vlády hovorí, že s premiérom cestovalo ďalších šestnásť ľudí. Účet za salónik vychádza takmer na 95 eur na osobu. „Využívanie VIP salónika na letiskách je štandardná súčasť zahraničných ciest ústavných činiteľov,“ tvrdí Úrad vlády. „Keďže pre presun vládnych delegácií platia špeciálne bezpečnostné podmienky, funguje tento priestor aj ako zóna s potrebnými režimovými opatreniami,“ vysvetľujú ďalej. Čo presne bolo zahrnuté v cene pri parížskej pracovnej ceste, nám však nepovedali.

Po Ficových slovách na Facebooku sa spustila búrka: Čím ľuďom zdvihol žlč?!

„Keďže z hľadiska bezpečnosti letisko Orly v Paríži nepovoľuje vjazd autokolóny priamo na letiskovú plochu, musela slovenská delegácia využiť službu prechodu cez VIP salónik. Finančné náklady zodpovedajú štandardu a cenovým reláciám, ktoré v tejto oblasti poskytuje letisko Orly. Žiadny špeciálny prístup či nadštandardný servis neboli zo strany slovenskej delegácie využívané,“ vysvetľujú položku hradenú z verejných financií z tlačového Úradu vlády.

Kardiochirurgička o chorom premiérovi: Fica čakajú veľké zmeny

Na účte, ktorý predstavuje dva platy priemerného Slováka, nevidí premiérov úrad nič zvláštne. Teda štandard. Zaujímavé však je, že hoci faktúry za letové služby väčšinou putujú na rezort vnútra, ktorého letka zabezpečuje prepravu vysokých štátnych predstaviteľov, tentoraz sa účet zobrazil priamo na internetovej stránke Úradu vlády, ktorý bol objednávateľ. Mimochodom, zoznam osôb, ktoré boli v delegácii, nám tlačové oddelenie, nevedno prečo, neposkytlo. Podľa našich informácií však v Paríži premiéra sprevádzala - tak ako už veľakrát predtým - jeho šarmantná hlavná štátna radkyňa Majka Trošková.

Prečítajte si viac o Ficovej atraktívnej poradkyni:

Mária Trošková: Začínala ako modelka pre pánsky časopis.
Mária Trošková: Začínala ako modelka pre pánsky časopis.
Zdroj: archív

Nároky politikov

Prezident Andrej Kiska počas svojich pracovných ciest podľa svojho hovorcu Romana Krpelana VIP salóniky nevyužíva. „Ochranka vždy privezie prezidenta priamo k lietadlu,“ hovorí Krpelan. V podobnom duchu odpovedala aj kancelária ombudsmanky. „Verejná ochrankyňa práv ani zamestnanci kancelárie nevyužívajú VIP salóniky, ani biznis triedu v leteckej alebo inej doprave počas služobných ciest,“ tvrdí hovorca Jany Dubovcovej Ján Glovičko.

Fico tvrdí, že ľudia nebudú robiť ani za 1 300 eur. Čo mu na to odkázala Verešová?

Verejný ochranca práv je ústavný činiteľ na úrovni podpredsedov parlamentu. Okrem šéfa diplomacie, premiéra či prezidenta pracovne veľa lieta aj minister financií Peter Kažimír. Jeho rezort hovorí, že v prípade delegácií sa stáva, že pri prílete do zahraničia prechádzajú cez VIP salóniky. Vtedy by to však malo byť zadarmo. „Vo väčšine prípadov sa však v týchto priestoroch nezdržiavajú,“ napísali nám z tlačového odboru.

Salón 500

Rudy Leyssennová zodpovedá na letisku Orly v Paríži za salón 500. Táto miestnosť je špeciálne vyhradená na protokolárne účely a vítanie štátnych predstaviteľov. „Ambasády takéto lounge požadujú,“ napísala. Podľa nej sú teda štátnikom k dispozícii ako servis. Orly má okrem salóna 500 platené salóniky VIP pre bohatších smrteľníkov. Na svojom webe uvádza, že vstup do nich stojí 45 eur. Ministerstvo zahraničných vecí hovorí, že „v niektorých prípadoch hostiteľská krajina poskytne služby VIP salónika zdarma, inokedy sa za tieto služby účtuje poplatok“.

Francúzske letisko Orly: VIP salónik.
Francúzske letisko Orly: VIP salónik.
Zdroj: INTERNET

Politici ako hviezdy

Od júla 2016 má VIP salónik aj bratislavské letisko. Terminál rekonštruovali pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Nové reprezentačné priestory stáli okolo 300-tisíc, tretinu pôvodných plánovaných výdavkov. Za vstup do bratislavského VIP salónika zaplatíte 49 eur bez DPH na osobu. „Cena zahŕňa neobmedzený pobyt v termináli, plnú asistenciu pri vybavovacom procese, konzumáciu a výber občerstvenia vrátane alkoholických a nealkoholických nápojov, pomoc s batožinou, služby recepcie,“ vymenovala hovorkyňa Veronika Ševčíková.

Ficov kamoš Výboh v zaujímavej spoločnosti: Hľadal daňové doklady?

Po prílete je prechod cestujúcich cez terminál bez poplatku so všetkými spomínanými benefitmi. Štátne lety sa fakturujú Leteckému útvaru ministerstva vnútra. Podľa Ševčíkovej využilo od 1. júla 2016 zrekonštruované priestory viac ako 8 200 osôb spolu pri prílete aj odlete. „Z celkového počtu tvorili štátne delegácie približne 20 percent všetkých cestujúcich, zvyšný počet tvoria klienti súkromných letov a ich posádky,“ upresňuje.

„V termináli sme už privítali také osobnosti, ako je sú britská premiérka Theresa Mayová, hudobná skupina Iron Maiden, futbalista Martin Škrtel, spevák Karel Gott či pretekár F1 Mika Häkkinen,“ teší sa hovorkyňa zo slávnych mien. Uviedla tiež, že terminál navštívili aj niektorí slovenskí ministri. Dĺžka pobytu cestujúcich v termináli všeobecného letectva je individuálna, od 5 minút do jednej hodiny. „Závisí to od toho, či klienti absolvujú pred letom obchodné rokovania, alebo krátko po príchode na letisko odlietajú,“ vysvetľuje Ševčíková.