Gelničanka Michaela si pred vyše tromi rokmi pri neopatrnom manévrovaní na parkovisku v spätnom zrkadle nevšimla zaparkovanú škodovku. Preliačený nárazník, poškodenie za pár desiatok eur, Gelničanke zarobil na poriadne problémy. Ťahanice po súdoch a hrozba mastnej pokuty či straty vodičáku. Keď sa zdalo, že sa na ňu usmialo šťastie a za pravdu jej dal dokonca Najvyšší súd, čakal ju ďalší šok. Muži zákona vyhlásenie súdov jednoducho neakceptovali!

Z ťuknutia problém

„Snažila som sa ráno cestou do práce s dcérou vyparkovať. Bolo zima a na starých autách sa zahmlievajú okná, tak som nevidela, kto za mnou stojí. Stalo sa, čo sa stalo, a vrazila som do nárazníka zaparkovaného auta,“ spomína Michaela Mihaliková na decembrové ráno z roku 2014. Keďže nevedela, komu poškodené auto patrí, začala po majiteľovi pátrať. „Škodovka bola dlhodobo odstavená, nevedeli sme, komu patrí, no susedia mi nakoniec poradili, za kým ísť. S tým pánom sme sa stretli, dohodli a pomocou zákonného poistenia mu bola uhradená škoda, odhadovaná asi na 50 eur,“ opisuje Gelničanka.

Šok: Michaele dal za pravdu aj Najvyšší súd, rozsudok policajti zmietli zo stola.
Šok: Michaele dal za pravdu aj Najvyšší súd, rozsudok policajti zmietli zo stola.
Zdroj: ARCHÍV M. M.

Problém bol však v tom, že v čase, keď Michaela bola majiteľovi škodovky ešte len na stope, ten si počas prechádzky všimol zdeformovaný nárazník a zalarmoval mužov zákona. Vtedy sa pre Michaelu začalo všetko komplikovať. 
„V čase, keď som s tým pánom sedela za stolom a všetko sme vyriešili, zavolal mu dopravný policajt. Ten sa ho opýtal, či sa to celé niekam posunulo. Majiteľ auta povedal, že to už so mnou vybavil a nechce, aby to polícia ďalej riešila. Policajt však odvrkol, že to už je zdokumentované a už sa to nedá stiahnuť. V podstate odignorovali, čo tento pán hovoril,“ krúti hlavou Michaela. 
Policajti začali celý prípad riešiť ako útek z dopravnej nehody a nie ako škodovú udalosť a naparili Gelničanke 150-eurovú pokutu. Tá sa odvolala na krajský dopravný inšpektorát. Ten vypracoval oficiálny verdikt, v ktorom celú sankciu zrušili. „Spočiatku som sa naozaj potešila, no keď som čítala ďalej, čakal ma šok, pretože pôvodnú pokutu síce zrušili, no zvýšili ju na 300 eur a chceli mi odobrať vodičák,“ vysvetľuje Michaela. Pre mamičku z Gelnice sa začala niekoľkoročná ťahanica po slovenských súdoch.

Ignorácia Najvyššieho

Gelničanke sa rozhodnutie dopravného inšpektorátu nepáčilo, odvolala sa a súdila. Nakoniec rozhodol Najvyšší súd. Ten vzal do úvahy okolnosti nehody, kontext a Michaelinu snahu nájsť ihneď majiteľa poškodeného auta. Súd ju tak omilostil a žalovanému, teda ministerstvu vnútra, pod ktoré košická krajská polícia spadá, nariadil zacvakať Mihalikovej trovy konania vo výške asi 500 eur. „Najvyšší súd dospel k záveru, že vzhľadom na postoj žalobkyne po vzniku škodovej udalosti by nebolo správne trvať na jej sankčnom postihu,“ odpovedali zo súdu.

Nevinné ťuknutie: Gelničanka pred tromi rokmi pri parkovaní na susedovej škodovke ohla nárazník. Odvtedy sa vláči po súdoch a hrozí jej mastná pokuta.
Nevinné ťuknutie: Gelničanka pred tromi rokmi pri parkovaní na susedovej škodovke ohla nárazník. Odvtedy sa vláči po súdoch a hrozí jej mastná pokuta.
Zdroj: ARCHÍV M. M.

Napriek tomu dopraváci trvali na svojom. 
„Verdikt Najvyššieho súdu som dostala v januári a o mesiac prišlo vyjadrenie krajského dopravného inšpektorátu, ktorý potvrdil výšku tej istej pokuty, a na záver ešte uviedol, že sa nestotožňuje s názorom Najvyššieho súdu,“ rekapituluje zarazená Gelničanka. „Odvolací správny orgán postupoval v súlade so zákonmi platnými a účinnými v čase vydania rozhodnutia o odvolaní a svoje rozhodnutie aj sankciu náležite odôvodnil,“ argumentuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová. Šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová nad rozhodnutím dopravákov len krúti hlavou. „Treba zdôrazniť, že správne orgány sú v ďalšom konaní viazané právnym názorom súdu, čo sa v danom prípade evidentne nestalo,“ konštatuje predsedníčka. Podľa advokátky Kristíny Babiakovej z organizácie Via Iuris Najvyšší súd sa v rozsudku vyjadril viac než jasne a v Michaelinom prípade nebolo nutné ukladať takú vysokú sankciu. „Keďže Najvyšší súd SR nie je oprávnený rozhodnutie polície zmeniť, musel jej vrátiť vec na opätovné konanie. Polícia je však pri ďalšom konaní viazaná právnym názorom súdu a má povinnosť postupovať podľa tohto rozsudku,“ vysvetľuje advokátka.

Na ťahu sú dopraváci

Michaela podala na Krajskom súde v Košiciach žalobu, keďže sa jej postup dopravákov nepozdával. Vodičák jej teda zatiaľ zostal a pokutu platiť nemusela. Rozkaz posvietiť si na vyšetrovanie kontroverzného ťuknutia vydal aj šéf policajtov Tibor Gašpar. Po prvej fáze inšpekcie si na problém posvieti odbor dopravnej polície. „Kontrola ešte nebola ukončená, informovať o výsledku bude možné až potom,“ priblížili z komunikačného odboru policajného prezídia. 
Pofidérne praktiky si na mušku vzala tiež Generálna prokuratúra na čele s Jaromírom Čižnárom.

Proti sebe: Košickí policajti v prípade banálnej autonehody sa postavili proti verdiktu Najvyššieho súdu.
Proti sebe: Košickí policajti v prípade banálnej autonehody sa postavili proti verdiktu Najvyššieho súdu.
Zdroj: TASR

„Na základe medializovaných informácií sme začali vo veci konať a dali uvedenú vec preskúmať z trestného a netrestného hľadiska,“ ozrejmila hovorkyňa úradu Andrea Predajňová. Žiada sa dodať, čo sa stalo s červenou Škodou 105, ktorá sa stala nepriamo predmetom sporu medzi Michaelou, súdmi a políciou. Pôvodný majiteľ predal „stopäťku“, ktorá Michaele po neopatrnej jazde spôsobila poriadne problémy, za sto eur.

Vojna

O Michaelin prípad sa začal zaujímať aj sudca Najvyššieho súdu, exminister, miláčik konšpiračných médií a zrejme aj budúci kandidát na hlavu štátu Štefan Harabin. Ten sa v súčasnosti aktívne angažuje na sociálnych sieťach a v jednom zo svojich videí sa pustil do šéfa Generálnej prokuratúry. „Začne už Čižnár stíhať týchto policajtov za zneužívanie právomoci verejného činiteľa a marenie súdneho rozhodnutia? Pán Čižnár je zodpovedný so všetkými týmito politikmi za tento marazmus aj za to, keď ľudia začnú brať právo do svojich rúk,“ hromží Harabin. Sudca Najvyššieho súdu svoju kritiku ešte vystupňoval. „Ale tu potom skutočne hrozí občianska vojna. Verím, že raz nastúpi čas, keď týchto ľudí budú brať na trestnoprávnu zodpovednosť,“ udrel na prokuratúru.
 Samotný Čižnár Harabinovi úder vrátil. „Ide o ďalší výkrik do tmy, respektíve kopanie do otvorených dverí, pána Harabina. Jediný, kto by sa mal zodpovedať za voluntaristické postupy a rozhodnutia v konkrétnych trestných veciach, je pán Harabin,“ odvetili z prokuratúry na margo Harabinových vyjadrení exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ. Čižnár zároveň pokračoval v podobnom kritickom duchu ako jeho oponent. „Skutočnosť, že pán Harabin v podstate nepriamo vyzýva k občianskej neposlušnosti, je vec, za ktorú môže niesť zodpovednosť menovaný pán,“ zaklincoval Čižnár.