Štefan Harabin, renesančný to človek, stíha prispievať do konšpiračného plátku, zahlcovať virtuálny éter svojimi "hlbokými" videokomentármi, robí si chute na prezidentskú stoličku a dokonca stíha písať literárne majstrštyky.

V polovici apríla totiž vychádza jeho knižka s názvom Súdnosť. Radového čitateľa pritiahne najmä štylizovaná obálka, na ktorej vidíme ikonickú sochu Abrahama Lincolna z Washingtonu D.C. s menšou grafickou úpravou. Namiesto amerického prezidenta na nás zadumane hľadí Harabin.

Harabin útočí na knižný trh štylizovaný do role Abrahama Lincolna.
Harabin útočí na knižný trh štylizovaný do role Abrahama Lincolna.
Zdroj: knihkupectvo Martinus

Tajnostkár Harabin

„Autorom obálky nie som ja, som autorom textu,“ odpovedá Harabin na otázku, či sa pasuje do role akéhosi slovenského Abea Lincolna. O knižke, ktorá vychádza v polovici apríla hovorí klasickým, nejednoznačným harabinovským štýlom. „Jednoducho knižka má názov Súdnosť, dozviete sa všetko po jej vydaní a po tom, ako si ju prečítate,“ vykrúca sa sudca. O vzniku obálky a svojom splynutí s otcom amerického národa nechce hovoriť narovinu. Na záver zaklincuje len skratkovitým: „Všetko so všetkým súvisí.“

Mimo reality

Podľa prezidenta Klubu reklamných agentúr Slovenska a špecialistu na marketing Róberta Slováka je Harabinova obálková analógia krokom vedľa. "Zdá sa mi, že pán Harabin stráca kontakt s realitou a má posunuté sebahodnotenie," hodnotí bez servítky expert.

Zároveň dodáva, že Štefan "Lincoln" Harabin na obálke knihy Súdnosť u náhodného návštevníka kníhkupectva môže vyvolať nechcený úsmev. "Výsledkom toho je, že sa ľudia nesmejú s ním, ale na ňom. Avšak z hľadiska doterajšieho pôsobenia pána Harabina je to tak pre našu spoločnosť aj lepšie," zaklincoval na záver Slovák.