Každý rok to býval rovnaký scenár. Na poslednej schôdzi pred Vianocami poslanci poslušne odhlasovali, že aj v tom ďalšom roku zarobia rovnako. Už vlani sa však vyskytla diskusia o tom, či si predsa len nezaslúžia viac. Veď krajine sa darí, minimálna mzda rastie, aj tá priemerná papierovo stúpa. Tak čo sú oni, zástupcovia ľudu v národnej rade, od macochy?

Darí sa krajine, mali by pridať aj politikom

Tento rok úvahy poslancov dospeli k aktom. Skrátené legislatívne konanie o ďalšom zmrazení platov ústavných činiteľov neprešlo. Za návrh hlasovalo len 32 poslancov. Zdržala sa veľká časť smerákov, väčšina poslancov za SNS i Most-Híd.

Revolúcia v neposlušnosti? Nuž, konečne hlasovania podľa svojho svedomia a nie podľa dohody lídrov. Časť poslancov má pocit, že si za prácu, ktorú odvádzajú, zaslúži viac. „To, čo bolo uvedené v dôvodovej správe, zrejme už dnes neplatí,“ vysvetlil poslanec Andrej Hrnčiar, prečo mnohí poslanci z opozície aj z koalície za skrátené legislatívne konanie o otázke ich platov nezahlasovali tak, ako zvykli po roky minulé.

Vláde zmrazení platov išlo v čase hospodárskej krízy hlavne o šetrenie štátnych financií. Príjmy ústavných činiteľov, ktoré sa odvíjajú od platov poslancov, sa teda od roku 2011 nezvyšovali. Opozícia tvrdí, že v ostatných rokoch, keď už kríza pominula, išlo zo strany vlády už len o populizmus.

Pozrite si ako poslanci z koalície aj z opozície zdôvodňujú svoje hlasovanie.

Vyššie platy od januára

„Zrejme je to signál, že konečne by sa mal riešiť tento problém komplexne novým zákonom,“ myslí si Hrnčiar. To isté tvrdí aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Aj šéf klubu Smeru Martin Glváč rozmýšľa týmto smerom. Sľubuje, že ešte na tejto schôdzi predložia poslanci nejakú právnu úpravu ohľadom svojich odmien.

Aj to aj stihnú, zmrazenie nemôže byť účinné už od januára. V novom roku tak uvidia politici na svojich účtoch možno až o tisícku viac, ako dostali v decembri.

„Tému platov treba otvoriť, ešte na tejto schôdzi prídeme s legislatívnym riešením. Treba sa k tomu chlapsky postaviť. Ja osobne som však hlasoval za a myslím si, že platy sú dostatočné,“ vraví Glváč. „Keď som si prečítal koľko zarábali v RTVS manažéri, od 5 do 7-tisíc, tak možno majú nárok aj poslanci. Vždy je legitímne baviť sa o tom, či je to veľa, či málo,“ poroval.

Milióny im možno vrátia

Minuloročná novela, ktorá zmrazila platy ústavných činiteľov na tento rok, je aktuálne na Ústavnom súde (ÚS). Poslal ju tam generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Súd v máji prijal novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov na ďalšie konanie. Nevyhovel však Čižnárovmu návrhu na pozastavenie účinnosti ustanovení zákona.

„Je reálny predpoklad, že ak ÚS skonštatuje, že doteraz bol protiústavný stav, že niektorým ľuďom sa podľa rovnakého zákona platy valorizovali a iní ich mali zmrazené, hrozí reálne to, že sa to bude musieť spätne zaplatiť. A to ešte len bude, ako povedal kolega Bugár, veľký humbuk. Lebo pôjde o ťažké milióny eur,“ povedal podpredseda parlamentu za Most-Híd Andrej Hrnčiar.