Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská sa začína brodiť v čoraz väčšom bahne. Najskôr na ňu jej údajná komunikácia s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema uvrhla kolosálne podozrenie z korupcie, podľa ktorého v minulosti vraj za úplatky vybavovala súdne rozhodnutia pre podnikateľa dnes sediaceho vo vyšetrovacej väzbe. Teraz týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že Jankovská má záľubu nielen v šifrovaných mobilných aplikáciách, ale najmä v obrovskom luxuse. Jazdí na drahom aute a žije v ešte drahšom byte. Kľúčová otázka znie, odkiaľ na to všetko zobrala. Lebo z platu štátnej tajomníčky rozhodne nie.

Bývanie pod Hradom

Monika Jankovská si za svoje hniezdočko vybrala jednu z najdrahších bratislavských novostavieb. Tá leží v samom srdci Starého Mesta, priam v intímnom kontakte s bralom Bratislavského hradu. Štvorcový meter v tejto bytovke ponúkal developer za 3 360 až 4 080 eur. Byt čerstvej sudkyne Krajského súdu v Bratislave disponuje rozlohou 168 štvorcových metrov plus dvomi terasami dovedna s veľkosťou vyše 15 metrov štvorcových. Výbavu, pochopiteľne, dopĺňajú dve parkovacie stojiská v podzemnej garáži. Keby sme pri výpočte ceny bytu zobrali do úvahy len najnižšiu sadzbu, za ktorú investor byty predával, môže mať nehnuteľnosť, v ktorej má Monika Jankovská právo doživotného užívania, hodnotu približne 625-tisíc eur! A to nerátame ďalšie desaťtisíce eur na zariadenie bytu.

Má čo vysvetľovať

Ako sme už naznačili, Jankovská oficiálne nie je majiteľkou bytu. Po­dľa listu vlastníctva ho na polovicu v máji tohto roku kúpili jej dvaja synovia - 23-ročný Martin a 25-ročný Jakub. Ťarcha v podobe práva doživotného užívania bytu, dvoch parkovacích státí a skladového priestoru v prospech Jankovskej pribudla v júli. Z čoho financovali jej synovia kúpu takej prémiovej nehnuteľnosti za státisíce eur, ostáva na zamyslenie. Ak peniaze na byt zadovážila ich matka - keďže dvere doň má otvorené do konca života -, prečo ako majiteľov nastrčila svojich potomkov?

Pôvod peňazí, za ktoré kúpili obydlie, kde podľa všetkého žije ctihodná pani sudkyňa, je zatiaľ zahalený tajomstvom. Na nehnuteľnosti nevisí žiadna ťarcha v podobe záložného práva pre banku či inú finančnú inštitúciu. Jankovská nepredala svoje podiely ani v jednej z nehnuteľností, ktoré stále oficiálne vlastní so svojím exmanželom v Trenčíne. V posledných rokoch ani na nich nepribudlo žiadne bankové záložné právo. Rodinný dom v Trenčíne založili už dávnejšie, v roku 2003 a 2011, polyfunkčný objekt v roku 2007 a 2011.

Biely Mercedes

Prepychovým bytom sa životný komfort smeráčky, ktorá pre Kočnera údajne vybavila aj priaznivý rozsudok u sudkyne Zuzany Maruniakovej v ostro sledovanej kauze zmenky televízie Markíza, nekončí. Vo štvrtok 10. októbra ráno opúšťala Jankovská bytový komplex na bielom Mercedese. Cena nového modelu, ktorý používa, sa začína na úrovni 50-tisíc eur a podľa výbavy a motora môže byť vyššia o ďalších 10- až 20-tisíc eur.

Vo zverejnenej komunikácii sa Jankovská Kočnerovi zdôveruje, že potrebuje zarobiť aspoň päť miliónov eur. Za posledných päť rokov pritom uviedla vo svojich majetkových priznaniach každoročné príjmy okolo 60-tisíc eur. V roku 2014 priznala 70-tisíc eur z dedičstva a rok nato štvrtinový podiel z predaja bytu v bratislavskom Ružinove. Popri tom zrejme investovala nemalé peniaze do rodinného sídla v Trenčíne. Na luxusnú nehnuteľnosť, patriacu jej synom, i Mercedes sme sa prostredníctvom hovorcu súdu Pavla Adamčiaka pýtali aj Moniky Jankovskej, nuž a jej reakcia bola stručná: „Majetkové pomery pravidelne deklarujem v majetkovom priznaní sudcu, ako aj v oznámení funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov verejných funkcionárov. Zmeny majetkových pomerov za rok 2019 budem deklarovať podľa príslušných zákonov až v roku 2020.“

Vyťažená počas PN

Po prevalení obsahu Jankovskej komunikácie s Kočnerom a jej odstúpení z postu štátnej tajomníčky je od začiatku októbra evidovaná ako sudkyňa Krajského súdu v Bratislave. Ešte skôr, ako nastúpila do Justičného paláca, sa však hodila „na maródku“. Ako taká práceneschopnosť v podaní osoby, ktorú expremiér Robert Fico tak entuziasticky verejne ocenil za jej dlhoročnú prácu, vyzerá? Pod tmavým mrakom korupčnej aféry sudkyňa Jankovská minulý štvrtok od rána, keď opustila 600-tisícový byt, jazdila hore-dole po Starom Meste. V priebehu niekoľkých hodín navštívila potraviny aj byt svojej sestry, takisto krajskej sudkyne Andrey Haitovej. Pripomeňme, že tá sa akoby zázrakom ocitla v senáte, ktorý má rozhodovať o osemmiliónovej Kočnerovej zmenke, dnes podľa obžaloby sfalšovanej. Práceneschopná Monika Jankovská teda strávila celkom rušné štvrtkové dopoludnie. A práceneschopná v ten deň skutočne bola, čo nám potvrdilo vedenie Krajského súdu v Bratislave.

Akoby robila

Monika Jankovská nám prostredníctvom hovorcu súdu Pavla Adamčiaka dala vedieť, že PN je stále a má vraj určené vychádzkové hodiny. „V tejto súvislosti som už mala kontrolu zo Sociálnej poisťovne,“konštatovala, pričom však nespresnila, v akom čase jej ošetrujúci lekár vychádzky umožnil. Zvyčajne sa udeľujú na dve hodiny doobeda a dve poobede, no nie je vylúčené, že Monika Jankovská si vybavila iný režim a tárať po meste sa pokojne môže aj celé štyri hodiny. Či  sa však dá v takom prípade hovoriť o skutočnej liečbe, ťažko povedať. Dodajme, že čo sa týka práceneschopnosti sudcov, oproti iným, bežným pracujúcim sú vo výhode. Zatiaľ čo obyčajný smrteľník veru tuho rozmýšľa, či si miesto péenky nezoberie radšej dovolenku, pretože, ako je známe, počas práceneschopnosti poberajú zamestnanci len určité percento z denného vymeriavacieho základu - prvé tri dni 25 percent a nasledujúce 55 percent -, sudcov čosi také trápiť nemusí. Počas domáceho liečenia im vyplácajú finančné prostriedky v podstate zodpovedajúce výške ich platu.

SKONČILA: Monika Jankovská oznámila svoj odchod z funkcie počas tlačovej besedy, v rámci ktorej poprela, že by sa s Marianom Kočnerom poznala či si s ním písala.
SKONČILA: Monika Jankovská oznámila svoj odchod z funkcie počas tlačovej besedy, v rámci ktorej poprela, že by sa s Marianom Kočnerom poznala či si s ním písala.
Zdroj: TASR

Vila pána Bžána

Dôveryhodnosť bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej má dnes váhu jedného vtáčieho pierka. Po všetkom, čo doteraz vyplávalo na povrch, je ťažko uveriteľné, že sa nikdy nestretla ani si nikdy nepísala s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, s ktorým si podľa zverejnených informácií cez aplikáciu Threema vymenili neuveriteľných vyše šesťtisíc správ. Bavili sa okrem iného o úplatkoch pre spriaznených sudcov, ale aj o známom advokátovi Radomírovi Bžánovi, ktorý v roku 2017 získal lukratívnu zákazku od štátneho podniku MH Manažment. Zákazku, ktorá mala advokátovi pôvodne priniesť odmenu vo výške 69 miliónov eur za zastupovanie v spore s talianskym investorom Enel. Nuž a Monika Jankovská zas v minulosti s manželom navštívili Bžánovu vilu v chorvátskom Lukove.

Dokazujú to fotografie, ktoré Tibor Jankovský zverejnil na sociálnej sieti. Dnes už bývalá štátna tajomníčka však návštevu dlhý čas tvrdošijne popierala. V rozhovore s denníkom Sme v marci 2018 tak urobila dokonca 17-krát! Inak sa už bavila s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema. V nej si podľa Denníka N napísali aj toto: „Ak dokážu (a budú sa o to silno snažiť), že Tibor leží v Bžánovej záhrade, tak Ťa odj..ú,“ napísal Kočner Jankovskej po rozhovore v Sme. „Čo pôjdu fotiť to isté?“opýtala sa ho Jankovská. „Dajú si tú robotu, pôjdu tam a nafotia to z dronu. Len ti nesmú dokázať klamstvo,“odvetil Kočner. „Hm, tak som v pi..“ reagovala vtedajšia štátna tajomníčka, ktorá verila v Bžánovu mafiánsku česť. Ale prerátala sa. Známy advokát totiž Denníku N návštevu Jankovskej a jej manžela v Chorvátsku potvrdil.

BŽÁNOVA VILA: Nachádza sa v chorvátskom mestečku Lukovo. Jej majiteľ advokát Radomír Bžán nedávno priznal, že Monika Jankovská s manželom ho v minulosti navštívili.
BŽÁNOVA VILA: Nachádza sa v chorvátskom mestečku Lukovo. Jej majiteľ advokát Radomír Bžán nedávno priznal, že Monika Jankovská s manželom ho v minulosti navštívili.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Padni, komu nepadni

Prípad a správanie Moniky Jankovskej, ktoré predvádza počas celej kauzy týkajúcej sa údajných kontaktov s Marianom Kočnerom, len prehlbujú nedôveru ľudí v justíciu, vymožiteľnosť práva a základnú spravodlivosť na Slovensku. Osoby z mafiánskeho podhubia majú svoje prísavky stále napojené na politické špičky a bezpečnostné zložky štátu. Prečo dodnes napriek takým zdrvujúcim podozreniam neurobili u Jankovskej minimálne domovú prehliadku? Prečo prokurátori na tlačovej konferencii tak veľkoryso pustili do éteru výzvu smerovanú najmä ich kolegom z prokurátorských a zo sudcovských radov, aby sa prihlásili, ak komunikovali s Marianom Kočnerom?

Už lepší návod na výmenu telefónov im ani nemohli dať. Urobil minister spravodlivosti a vyšetrovacie orgány všetko, aby zistili, ako sa prideľovali prípady na jednotlivých súdoch? Lebo, ako sme sa dozvedeli, predseda a podpredseda súdu majú právomoc zastaviť systém a vynechať z neho na ľubovoľný čas niektorých sudcov. Tých, ktorí nie sú vhodní, aby sa konkrétneho prípadu ujali. Systém pridelí prípad tým „správnym“ mužom či ženám v talároch. Tento účelový zásah do prideľovania spisov a jeho autora však môžu technici súdu spätne ľahko odhaliť. Ale už sa ich na to niekto kompetentný opýtal?

Prečítajte si tiež: