Podľa sesterského dua Moniky Jankovskej a Andrey Haitovej to vyzerá, že sudcovská profesia je jedným z najlepšie platených flekov na Slovensku. Obe žijú na vysokej nohe, z ktorej však začínajú letieť nadol po šmykľavke zvanej korupcia. Ako sme minulý týždeň informovali, bývalá štátna tajomníčka z ministerstva spravodlivosti a dnes bratislavská krajská sudkyňa Jankovská nevie vysvetliť, odkiaľ zobrali jej synovia vyše 600-tisíc eur na luxusný byt pod Bratislavským hradom, v ktorom žije ona sama. Existuje vážne podozrenie, že k nehnuteľnosti jej „dopomohol“ Marian Kočner, aktuálne obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. PLUS 7 DNÍ teraz zistilo, že ani sudkyňa Andrea Haitová za svojou staršou sestrou v prepychu nezaostáva.

V miliónovom dome

Haitová si vychutnáva okázalý životný komfort, aký je bežnému smrteľníkovi na míle vzdialený. Žije v luxusnej modernej vile vo vychytenej lokalite Starého Mesta neďaleko Horského parku. Dom v úzkom dotyku s lesom vyrástol pred pár rokmi a navrhla ho architektonická kancelária primátora Bratislavy Matúša Valla. Jeho cena na realitnom trhu bola pred časom vyčíslená na 990-tisíc eur. Krajská sudkyňa, ktorá sa pohoršovala nad zákrokom polície, pretože jej i ďalším štyrom „talárnikom“ zhabala mobilné telefóny, má k dispozícii 280 štvorcových metrov obytnej plochy a záhradu s rozlohou vyše 4,2 ára.

Mesačný nájom za túto nehnuteľnosť sa môže blížiť k štyrom tisíckam eur. Andrea Haitová však za ňu neplatí ani cent. Nájomnú zmluvu totiž s majiteľom vily uzavrel niekto iný. A podľa našich informácií vlastník o prítomnosti Haitovej pod jeho strechou nemal „ani páru“.

„Vami spomínanú nehnuteľnosť som prenajal prostredníctvom realitnej kancelárie fyzickej osobe na 10 mesiacov, do budúceho marca. Nájomná zmluva však ďalší podnájom vylučuje, preto ma vaša informácia prekvapila a už som požiadal nájomcu, aby sa k jej pravdivosti vyjadril. Ja pani Haitovú nepoznám a nikdy som sa s ňou nestretol,“reagoval na naše otázky oficiálny majiteľ luxusnej vily, ktorý si neželá byť v súvislosti s aktuálnym dianím menovaný. Vzhľadom na to, že je súkromná osoba, odmietol špecifikovať, kto si jeho dom prenajíma.

 Sudkynin priateľ

Otázka je, prečo sudkyňa Haitová býva vo vile, keď spoluvlastní veľkorysý byt v širšom centre Bratislavy, a kto hradí prenájom luxusnej nehnuteľnosti. Ona sama v tejto súvislosti stručne uviedla, že žiadny dom prenajatý nemá. „Momentálne bývam v uvedenom dome u svojho priateľa, ktorý ma občas vozí do školy alebo do práce.“

Kto tým priateľom vlastne je? Po dlhšom pátraní sa nám podarilo zistiť, že oným dobrodincom, ktorý tak nezištne platí pani sudkyni prepychové bývanie, by mal byť istý Miroslav Koprna. Ide o podnikateľa, ktorý doteraz na verejnosti veľmi nevystupoval. Napriek tomu, že šéfuje predstavenstvu autobusového prepravcu ARRIVA NITRA, v ktorom štátu patrí 40-percentný podiel, pred objektívy kamier a fotoaparátov nikdy nepredstúpil.

Nechcelo sa mu ani do odpovedí na otázky o jeho vzťahu s Andreou Haitovou. Z akých dôvodov platí nájomné za nehnuteľnosť, v ktorej krajská sudkyňa býva? Má voči nej nejaké záväzky? A kto ho vlastne nominoval do vedenia ARRIVA NITRA?  

Blízko k Smeru

Miroslav Koprna v minulosti podnikal s človekom blízkym Robertovi Ficovi, exriaditeľom Slovenskej informačnej služby a dnes predsedom predstavenstva SPP Jánom Valkom. Spoluvlastnili firmu VH REAL, ktorá mala v portfóliu aj byty v luxusnom komplexe vzdialenom od Haitovej cez ulicu. V jednom z nich býval Valko s deťmi a so svojou dnes už expartnerkou, sudkyňou Okresného súdu Bratislava I Katarínou Bartalskou. Tá mala na stole napríklad konkurz lukratívnej bytovky v centre mesta na Cintorínskej ulici.

Stavbu financovala Medzinárodná investičná banka, do ktorej prispieva miliónmi eur aj Slovenská republika. Po niekoľkých zmenách správcu konkurznej podstaty skončila drvivá väčšina lukratívnych bytov vo vlastníctve Mariana Kočnera. Posledný správca s ním figuroval na mafiánskych zoznamoch v kolonke piťovci.

Hneď vo vedľajšom dome ako Bartalská a Valko vlastnila v minulosti jednu tretinu 4-izbového bytu  Andrea Haitová.

Sudkyňa Andrea Haitová je sestrou bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlisvosti Moniky Jankovskej.
Sudkyňa Andrea Haitová je sestrou bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlisvosti Moniky Jankovskej.
Zdroj: Plus 7 Dní

Prominentné dieťa

Minulý týždeň v pondelok to v rozľahlom dome, ktorý si Haitová užíva takmer inkognito, vôbec nevyzeralo, že by v ňom okrem nej a jej dcéry býval niekto ďalší. Sudkyňa, ktorú polícia stále vyšetruje v súvislosti s úplatkárskou afé­rou okolo Kočnera a kupovania súdnych rozhodnutí, vychádzala z garáže, v ktorej sa žiadne iné auto nenachádzalo.

Na svojom luxusnom Mercedese v hodnote vyše 60-tisíc eur si to namierila do neďalekej výberovej súkromnej školy pre deti z majetných rodín. Chodí tam aj jej dcéra. Rovnako ako deťúrence ďalších persón poprepájaných najmä s vládnou stranou Smer vrátane exministra vnútra Roberta Kaliňáka, odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka či spomínaného exsiskára Jána Valka. Uvedenú školu navštevujú aj potomkovia predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského, ktorý je, mimochodom, priamym nadriadeným Jankovskej a jej sestry Haitovej. Ročné školné tu stojí približne 12 500 eur.

Keď mala Andrea Haitová minulý týždeň predstúpiť pred Súdnu radu, ktorá sa zmenila na frašku, prišiel ju do jej moderného príbytku vyzdvihnúť mohutný muž. Podľa vyjadrení pani sudkyne by to teda mohol byť jej priateľ. Svoju luxusnú limuzínu však nezaparkoval na pozemku pred garážou alebo priamo v nej, ale niekoľko desiatok metrov od domu. Ani bráničku si neotvoril kľúčom. Využil zvonček, ako majú vo zvyku návštevy.

Nemusia sa obávať?

Len pripomeňme, že rovnako ako Haitová ani jej sestra Monika Jankovská nebýva oficiálne vo vlastnom. Byt pod Bratislavským hradom s rozlohou vyše 180 štvorcových metrov aj s terasami je písaný rovnou polovicou na jej dvoch synov. Jankovská v ňom disponuje právom doživotného užívania. Zo svojich príjmov bývalej štátnej tajomníčky či sudkyne by si ho mohla sotva dovoliť.

Odkiaľ teda jej mladí synovia zobrali taký tučný balík peňazí na kúpu nehnuteľnosti, by mohlo byť predmetom vyšetrovania. Bohyni spravodlivosti Justícii Jankovská brutálnym spôsobom strhla stužku z očí. Do popredia sa preto tlačí otázka, prečo ešte policajný elitný útvar vo všetkej zdvorilosti nezaklopal na jej dvere a neopýtal sa aj na jej majetkové pomery. 

Predseda z Threemy

No nielen Monika Jankovská či Andrea Haitová sa aktuálne boria s problémom menom Marian Koč­ner, s ktorým si minimálne jedna zo sestier v minulosti veľmi intenzívne vypisovala cez mobilnú aplikáciu Threema. A riešili spolu veru kadečo!

Na povrch postupne vychádzajú informácie, z ktorých doslova mrazí. Zdá sa totiž, že kontroverzný podnikateľ už pred dlhými rokmi zaradený na takzvané mafiánske zoznamy riadil v hlavnom meste hneď niekoľko sudcov. Preukazovať to má práve rozšifrovaná komunikácia z Kočnerovho mobilu.

Ďalším predstaviteľom slovenskej justície, na ktorého mohol mať tento podnikateľ obžalovaný z viacerých závažných trestných činov dosah, je dnes už bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Upozornil na to portál Postoj.sk, podľa ktorého dvojica od jesene 2017 do jari 2018 spoločne preberala aj témy ako premlčanie objednávky vraždy Silvie Volzovej či účinná ľútosť pre Ladislava Bašternáka. David Lindtner komunikáciu ako jeden z mála potvrdil a z funkcie predsedu odstúpil.

Aj Harabinov exochrankár

Ani Davidom Lindtnerom sa však výpočet sudcov zachytených v mobilnej sieti Mariana Kočnera stále nekončí. Ešte viac správ ako menovaný sudca či dokonca Monika Jankovská, ktorá si s podnikateľom vymenila údajne neuveriteľných vyše šesťtisíc esemesiek, si s ním vraj vypisoval bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka.

Uviedol to Denník N, ktorý upozornil, že Sklenka informácie pre Kočnera zháňal i na Najvyššom súde priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej. Ich správy boli vraj prevažne „pracovné“. Ak išlo o prípad, na ktorom mal podnikateľ osobný záujem, menovaný sudca ho údajne zásoboval informáciami o každom dianí v spise.

Vladimír Sklenka patrí medzi tých, ktorým polícia v auguste zaistila mobil. V minulosti sa zviditeľnil aj tým, že pracoval na policajnom úrade na ochranu ústavných činiteľov, pričom osobného strážcu robil i Štefanovi Harabinovi. Vladimír Sklenka sa súdi s PLUS 7 DNÍ, pretože sme v minulosti upozornili na jeho zvláštny kariérny postup.

Mohlo by vás zaujímať: