Kým nemal vlastných synov, rozmaznával synovcov. No a jeden z nich mu to teraz odpláca vrchovato. Nielenže sa nový Kaliňák zapojil do politického života umierajúceho Smeru, ale starého Kaliňáka, teda Roberta, vychvaľuje do nebies pri každej príležitosti. Tak sme Erika Kaliňáka počuli vyhlásiť, že strýko „bol najlepším ministrom vnútra, akého sme kedy mali“, a tiež, že Robert Fico sa ničoho nebojí, lebo je vraj čistý a politiku robil vždy férovo.

Mladý Kaliňák hravo nahradil Erika Tomáša, ktorý zo Smeru odišiel s Petrom Pellegrinim.

Zabávač, ktorý vtipy číta

Ešte ste nevideli video s moderátorom Kaliňákom? Nuž, asi nepatríte k jeho cieľovej skupine. Trochu vám priblížime líniu, ktorú razia jeho výtvory.

Mladý Kaliňák komentuje počiny novej vlády v štýle Gorduličovho Ťažkého týždňa. Chce miešať iróniu, dať ministrom vtipné prívlastky, zostrihať ich vyhlásenia, vytiahnuť statusy z Facebooku a byť na obraze. A jeho gestá podčiarkujú to, čo hovorí. Keď sa mu napríklad nad dianím v politike rozum zastavuje, krúti hlavou. Keď má byť niečo vtipné, naznačí smiech zoskupením hlások „hm“.

Čo mladý Kali hovorí? Začiatok scenára vyzerá takto: „Vládni cirkusanti nám minulý týždeň predviedli svoje najnovšie číslo. NAKA sa totiž objavila v štátnej agentúre NASES presne v tom momente, keď jej vedúci predstavitelia čakali na avizované stretnutie s pani iluzionistkou Veronikou,“prihovára sa sekaným školáckym čítaním na sociálnej sieti svojim 38-tisíc sledovateľom v relácii Šapitó s Erikom.

Nie je to jeho jediný zabávačský počin. Správca faceboo­kových stránok Roberta Fica a Ľuboša Blahu moderoval aj ďalšiu „humoristicky“ ladenú reláciu, ktorú nazval Koroniny.

„Haló, chalani, vy ste vyhrali voľby, nie vojnu. Vy si delíte zodpovednosť, nie korisť,“prihováral sa napríklad v poslednom diele. Reagoval na to, že keď Matovič „berie“ okresné úrady, Kollár vyhlásil, že chce mať pod palcom stavebné odbory. Tisíce pozretí a komentárov, lajkov… „Hefty“, ktoré dáva synovec exministra vnútra, zdá sa, fungujú.

Mladý cieli na dôchodcov

Hoci Erik Kaliňák nemá ani tridsať rokov a je súčasťou Mladých sociálnych demokratov, príspevky jeho stránky majú medzi fanúšikmi množstvo dôchodcov.

„Tie videá sú, povedal by som, insitné a sú určené pre jednu cieľovú skupinu. Ja ju nazývam absolventi vysokej školy života, teda dôchodcovia. Je to primitívny humor, ale má svojich fanúšikov. Myslím, že vypovedá veľa o charaktere voličov Smeru. Stačia im jednoduché prvoplánové narážky,“komentuje politológ Tomáš Koziak.

Podľa neho odchodom Erika Tomáša, ktorý sa vnímal ako Ficov hlavný propagandista, dostala veľký priestor blahovská vetva.

Erik Kaliňák je vzdelaním rovnako ako Ľuboš Blaha filozof. S radikálom, ktorý je na sociálnej sieti tiež veľmi populárny, je dokonca kamarát. „Viacero učiteľov sme mali spoločných. Náš vzťah je v rámci práce kamarátsky,“ hovorí mladý smerák.

INÍ KALIŇÁKOVCI Mladší brat Erika Kaliňáka študuje v zahraničí v oblasti IT. Otec pôsobí v umeleckej brandži a mama sa venuje profesionálne koučingu.ARCHÍV ERIKA KALIŇÁKA

Viac Ander z Košíc ako Gordulič

Zásah videí mladého Kaliňáka má dve vysvetlenia. Jednak facebookovú stránku zdedil po strýkovi, takže prebral všetkých fanúšikov, ktorých si dlhoročný minister nazbieral. Kaliňák ako Kaliňák, načo riešiť budovanie imidžu nanovo, keď sa dá vyťažiť z priezviska a rodinného dedičstva.

Po druhé, jeho výtvory zdieľa aj hlavná stránka strany Smer. Komik Ján Gordulič pridáva aj tretí dôvod vysokej popularity mladého politika. „Koľko si zaplatíš, toľko máš. Podľa mňa je to takto.“ Jedno-dve videá si Gordulič aj pozrel, lebo mu ich vraj vyhodila nejaká reklama. Na aktivity Erika Kaliňáka upozornil Gorduliča pred pár mesiacmi jeho známy, že Smer chystá podobný formát, ako je ten jeho.

Erik Kaliňák však hovorí, že v gorduličovských vodách inšpiráciu vôbec nehľadal. „Tak to určite nie. Je pre mňa odstrašujúcim príkladom, ako sa zaujímavý formát môže zvrhnúť na niečo prízemné a odpudivé,“s mladíckou trúfalosťou naložil kolegovi profesionálovi.


Prerába na víruse: Kaliňákovi posunuli výstavbu a ochoreli spolupracovníci

Smer už nie je ani na smiech

Gordulič nezostal Kaliňákovi nič dlžný. Vraví, že on sa Smeru a vtipom o tejto strane už ani nevenuje. Vraj nie je čomu.

„My vtipkujeme o veciach, ktoré sú aktuálne,“ narážal na ťažkú situáciu, v ktorej sa dnes 20-ročná sociálna demo­kracia v réžii Roberta Fica nachádza. „Viete, keď niekto stále hovorí to isté a vysvetľuje veci rovnako, už nám to nestojí za komentár. Už sa na tom ani nesmejem,“ povzdychol si.

Na kariéru humoristu podľa Gorduliča mladý Kaliňák nemá. Na čo však našliapnuté má, je pozícia vo vedení Smeru. Žeby bol o chvíľu po boku strýka podpredsedom?

„Momentálne prebiehajú vnútrostranícke procesy zavŕšené komplexom rozhodnutí, ktoré majú vniesť novú energiu do fungovania strany a jej štruktúr. Budem rád, ak budem súčasťou tímu, ktorý potiahne Smer,“komentuje svoje ambície.

Politické dieťa

Naplní sa teda to, k čomu ho rodinná atmosféra viedla už dávno? Dalo by sa povedať, že Erik Kaliňák spojil cesty otca, ktorý „pôsobí v umeleckej brandži“, a strýka politika. Niektorí novinári si ho možno pamätajú ešte ako malého chlapca, ktorý vtedy smeráckeho poslanca občas sprevádzal v parlamente. Prvýkrát ho tam vzal Robert Kaliňák, keď mal možno 12 či 13 rokov.

Známe priezvisko na voličov Smeru stále funguje. Hoci Erik Kaliňák je len poslaneckým náhradníkom, z posledného 150. miesta ho krúžkovalo 3 973 ľudí. V počte preferenčných hlasov porazil aj niektorých zvolených kolegov.

„Mladá stranícka úderka blahovského typu sa v strane presadí. Je to dosť možné, vidieť ich čoraz viac. Ak Fico povedal, že sa chce obklopiť mladými, myslel zrejme Erika Kaliňáka a Igora Melichera. Ak máte 28 rokov, chopiť sa príležitosti v potápajúcom sa Smere je trochu krátkodobá optika. Nazval by som to aj politickým oportunizmom,“ dodal Tomáš Koziak.

Viac fotografií mladého Erika Kaliňáka si pozrite v galérii.