Tip na článok
Obete: Andrej Mazáň (na snímke vľavo) vraj zháňal vrecia, do ktorých zabalili zavraždených vodičov autobusu.

Kamionista, ktorý unikol zločineckému gangu, prehovoril pre Plus 7 DNÍ

Vodič kamióna, ktorý ako jediný prežil besnenie vražedného komanda, netušil, že jeden z vrahov spokojne žije na slobode.

Galéria k článku (5 fotografií )
Andrej Mazáň: Žije v dedine pri Topoľčanoch. Pred väzením ho zachránila neúčasť na stretnutí.
Bojná: Miestni majú z Andreja Mazáňa strach.
Obete: Andrej Mazáň vraj zháňal vrecia, do ktorých zabalili zavraždených vodičov autobusu.

Bol úplne prvý a to mu zrejme zachránilo život. Reč je o Máriovi Joštičovi z Nového Mesta nad Váhom. Také šťastie, aké mal on, už nemali ďalší desiati šoféri, ktorých chladnokrvne zavraždil medzinárodný zločinecký gang. Jeho členom bol aj Andrej Mazáň, ktorého týždenník Plus 7 DNÍ pred časom vypátral v dedine Bojná pri Topoľčanoch.

Kým väčšina jeho kumpánov dostala dlhoročné tresty a skončila za mrežami, medzinárodne hľadaný Slovák bol síce odsúdený za účasť na dvojnásobnej vražde, no až do nášho odhalenia si užíval život ctihodného občana a otca rodiny.

Po zverejnení informácií o jeho kriminálnej minulosti premkol obyvateľov Bojnej strach. Polícia aj prokuratúra však majú zviazané ruky, v konaní im bránia zákony našej banánovej republiky.

Kukla, putá a hodiny čakania

Medzinárodný vražedný gang zložený z Čechov, zo Slovákov, Srbov a z jednej Poľky úradoval v štyroch krajinách Európy v rokoch 1998 a 1999. Za necelé dva roky zabil osem slovenských kamionistov a dvoch albánskych autobusárov. Telá mŕtvych mužov našli v Rakúsku, Chorvátsku, Srbsku a Taliansku.

Traja zo zavraždených sú stále nezvestní. Jediný, kto prežil, je Mário Joštič. Joštičova dráma sa začala 9. augusta 1998, keď do firmy Jaroslava Ilenčíka z Nového Mesta nad Váhom zatelefonoval muž a objednal si kamión.

„Ozval sa mi nejaký Slovák, že zrazili v Srbsku diviaka a potrebuje previezť prútený nábytok. Predstavil sa, že je z firmy Jánoš z Trnavy a vzápätí mi poslali na účet štyritisíc korún. Vyzeralo to dôveryhodne, peniaze prišli na účet skôr, než sme urobili službu, tak som tam poslal vodiča,“ spomína si na osudný deň pán Ilenčík.

Deň nato nastal zvrat, aký nečakal ani v najhoršom sne. „Volali, že je problém a že mám prísť do Srbska,“ hovorí Ilenčík. Jeho vodiča Mária Joštiča totiž prepadli a obrali o kamión. Mário Joštič napriek hroznej skúsenosti na kamióny nezanevrel a jazdí dodnes, na desivé chvíle však nedokáže zabudnúť ani po rokoch.

„Zastavil som na dohodnutom odpočívadle. Mal som na papieri napísané dve mená. Mali sme sa stretnúť okolo polnoci. Na chvíľu som si zdriemol, asi o dve hodiny mi zabúchali na dvere. Stiahol som okienko, predstavili sa mi menami, ktoré sedeli. Bral som to tak, že je všetko v poriadku,“ spomína.

Následne muži nastúpili k Joštičovi do auta a povedali mu, kde má ísť. „Prešli sme asi sedem kilometrov, keď mi jeden z nich povedal, že potrebuje ísť na záchod. Práve tam bola autobusová zastávka, tak som mu zastavil. Auto ešte ani poriadno nestálo a už som mal pištoľ opretú o čelo, hneď nato mi natiahli vrece na hlavu a nasadili mi putá na ruky.“

Na smrť vystrašený šofér prosil mužov, aby ho nechali žiť. Aj po rokoch vidno, že spomienky bolia a hoci by najradšej na všetko zabudol, nedá sa. „Povedali mi, že ak budem spolupracovať, nič sa mi nestane. Odviedli ma do kukurice a auto zatiaľ odišlo preč. Dvaja muži hovoriaci po slovensky zostali pri mne.“

Čítajte viac:

Mazáň odsúdení za vraždu autobusárov pre Plus 7 DNÍ: Mám utiecť do Belize?

S kuklou na hlave a so spútanými rukami ležal v kukurici celé hodiny. „Zrazu mi dali dole putá, ruky aj nohy mi previazali lepiacou páskou. Povedali, že keď odídu, môžem sa odmotať a odísť. Pri odchode mi stiahli kuklu z hlavy a povedali, že ak sa obzriem, zastrelia ma,“ dodáva dnes šťastný otec rodiny.

Keď muži odišli, kráčal pešo asi sedem kilometrov na najbližšie policajné oddelenie. „Až neskôr som sa dozvedel, že to bol gang, ktorý vraždil vodičov. Spomínali aj ten autobus a kamióny. Vtedy som si opäť uvedomil, že som mohol aj inak dopadnúť,“ poznamená Mário Joštič.

Keď nedávno vďaka nášmu týždenníku zistil, že jeden z členov gangu - Andrej Mazáň - spokojne žije na slobode, zostal očividne zaskočený. „Ja som myslel, že všetci sú za mrežami. Nerozumiem, čo sa to v tejto republike deje,“ dodal.

Čítajte viac:

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca!

Vraždy podľa scenára

Mário Joštič je jediný, kto prežil vyčíňanie gangu. Každý, kto sadol do auta, ktoré si zločinci vyhliadli, zomrel. Postup bol rovnaký. Objednali si auto, keď prišlo na dohodnuté miesto, členovia gangu nastúpili do vozidla, vodiča strelili odzadu a zakopali vedľa cesty. Andrej Mazáň sa mal podľa rozsudku zúčastniť na likvidácii dvoch vodičov autobusu v decembri 1998.

Vozidlo značky Mercedes, na ktoré už bol dohodnutý kupec, si objednala trojica mužov - Daniel Medek, Vlastimil Nekl a Andrej Mazáň. Keď autobus dorazil na dohodnuté miesto, šoférov zabili. Ich telá našli až po zadržaní Medeka. Ten priznal, že spolu s Čechom Neklom a Mazáňom mužov zastrelili, naložili do vriec a vyhodili vedľa cesty.

Medek sa neskôr v srbskej base obesil, Nekl si odpykáva výnimočný trest v českej väznici. Len Mazáň, ktorému súd v Subotici vymeral pätnásťročné väzenie, si svoj trest doteraz neodpykal.

Nikto nepočúval

Výrazný podiel na odhalení zločineckého gangu má majiteľ prvého ukradnutého kamióna Jaroslav Ilenčík. Keď médiá informovali o ďalších zmiznutých kamiónoch a nezvestných vodičoch, všetko si spojil.

„Stále som vypisoval na policajné prezídium, že sú už ďalšie prípady, že sú tu nezvestní a prečo nikto nič nerobí. Všetko som mal pozapisované - telefónne čísla, z ktorých volali, každý kontakt aj čas,“ hovorí. Keďže sa nič nedialo, vzal iniciatívu do vlastných rúk a obtelefonoval majiteľov spoločností, ktorým zmizli kamióny i vodiči.

„Dokonca prišli ku mne a všetko sme rozobrali. Len polícia na nás stále nereagovala,“ dodáva autodopravca. Možno keby policajti reagovali okamžite, obetí mohlo byť menej. „Trestné oznámenia som písal jedno za druhým a nikto nič nerobil.

Po niekoľkých mesiacoch prišiel vyšetrovateľ z policajného prezídia. Bol u mňa hodiny. Všetko som mu ukázal a odovzdal materiály,“ približuje udalosti spred mnohých rokov. Pár mesiacov nato, ako sa stretol s vyšetrovateľom, sa podarilo objasniť prípady nezvestných šoférov.

Ako unikol

Jaroslav Ilenčík je šokovaný, že jeden z členov zločineckého gangu je napriek právoplatnému rozsudku dodnes na slobode a za kriminálnu minulosť nepyká. „To je asi len na Slovensku možné,“ myslí si.

Aj keď o slovenských orgánoch činných v trestnom konaní možno pochybovať, dodnes zaráža, ako sa Mazáňovi podarilo pred spravodlivosťou uniknúť. Všetkých členov gangu totiž policajti vylákali do Srbska, kde bola pripravená pasca. Hoci policajná akcia bola úspešná, jednému zo zločincov, a to Mazáňovi, sa podarilo uniknúť.

Svoje zrejme zohrala i náhoda. Mazáň totiž na stretnutie ako jediný neprišiel a zostal na Slovensku. To mu napokon pomohlo vyhnúť sa trestu. A keďže Slovenská republika nevydáva svojich občanov do krajín, s ktorými nemá dohodu, muž odsúdený za účasť na dvojnásobnej vražde je v našich končinách takpovediac chránená zver.

VIDEO Plus 7 Dní