Ako by mu dobre bolo, keby pred koncom roka na zemský povrch nevyšla nahrávka urobená skrytou kamerou. Pripomína trochu skeč z českého stand-upu. Vtedajší minister financií Ján Počiatek na nej slovníkom plným nadávok hodnotí najsilnejšie udalosti roka 2008. S generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom bez zábran rozoberajú aj v tom čase horúce dianie okolo spoločnosti Tipos a firmy Lemikon.

Bola to komplikovaná kauza, v ktorej Slovensko prišlo o 13 miliónov eur, a to vraj len preto, že minister financií, teda Ján Počiatek, nechránil záujmy štátu. So schránkovou spoločnosťou Lemikon sa na akomsi finančnom vyrovnaní dohodol až príliš rýchlo, pričom nemal žiadnu potrebu podať mimoriadny opravný prostriedok, ktorým by sa pokúsil zvrátiť rozhodnutie súdu. Trnku žiadal, aby ho kryl.

To všetko sme sa pred pár týždňami dozvedeli zo zverejnenej nahrávky, ktorú polícia objavila počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka v trezore mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera. Presne toho muža, ktorý, ako sa ukázalo, v minulosti do kancelárie svojho kamaráta generálneho prokurátora Trnku s jeho súhlasom umiestnil nahrávacie zariadenie. Nuž a to nahrávalo a nahrávalo… Samozrejme, tajne. A presne tak nahralo aj Trnku s Počiatkom.

Hoci po prepuknutí škandálu okolo nahrávky premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že nejde o nič vážne, lebo však to boli také reči pri cigaretke, policajný prezident Milan Lučanský už avizoval, že exministrovi to len tak neprejde a svoje reči veru bude musieť vysvetľovať. Minimálne orgánom činným v trestnom konaní určite.

Samotný Počiatek už čo-to skúsil vysvetliť, nič svetoborné sme sa však nedozvedeli. V podstate len potvrdil autenticitu debaty s Trnkom. Urobil tak pre týždenník TREND, ktorý v tejto súvislosti ako prvý upozornil na nové bývanie bývalého dvojnásobného ministra. K tomu sa však Ján Počiatek odmietol vyjadrovať.

Slnečný raj

Napokon, prečo by to aj robil! Nikdy sa predsa netajil tým, že je bohatý. Tým, ako k miliónom prišiel, sa však už radšej nechválil. Najnovšie sme sa dozvedeli, že okrem lukratívnych nehnuteľností na Slovensku vlastní takú na francúzskom pobreží. Kúpil si ju vlani na firmu. V susedstve „domčeka“ Jána Počiatka sa nachádzajú vily nesúce mená ako Ciel Azur, Sun Paradise či Eden Park. Všetko sú to názvy, ktoré hovoria o raji a modrej oblohe.

Tá Počiatkova sa volá La Calade. Ide o provensalské pomenovanie uličky dláždenej kameňmi. Na hnedej nenápadnej bráničke sa nachádza poštová schránka bez mena i kamera k interfónu. Kamier má Ján Počiatek okolo svojej novej usadlosti niekoľko. Jeho súkromie istí z jednej strany vysoký múr a príjazdová cesta, z druhej živý plot lemovaný bambusmi.

„Sú tam krásne výhľady a veľké pozemky, štvrť, na ktorú sa pýtate, sa volá La Croix-des- -gardes. Je to veľmi pekné miesto, žiadané. Tento sektor so štvrťou Kalifornia patria medzi top lokality v Cannes. Sú tam najluxusnejšie vily, ktoré väčšinou kupuje medzinárodná klientela,“ hovorí Jackie Decker z realitnej kancelárie Knight Frank, ktorá sa špecializuje na predaj luxusných nehnuteľností. Rusi, Nemci, Číňania... Vily vraj kupujú aj Česi a Slováci.

Maklérka tvrdí, že už aj ona predala domy našin­com. Slovenský exminister však jej klientom nebol. „Ceny sú rôzne, veľké rozdiely môžu byť aj v rámci jednej ulice. Záleží na výhľade, na veľkosti pozemku, na vybavení vily. Aby som vám vedela povedať presne, musela by som ju vidieť, ale vo všeobecnosti viem, že sa tam predávajú nehnuteľnosti od dvoch miliónov eur do 120 miliónov, ale to už hovorím o paláci,“ dodala.

Autoflotila

Počiatek si do trochu gýčového a výstredného Cannes doviezol aj autá. V areáli jeho vily s výhľadom na pohľadanie parkovalo týždeň pred Vianocami športové Porsche a Mercedes. Tieto fára v cene bytu v priemerne veľkom slovenskom meste využívala exministrova manželka Ivana. Okrem toho bolo za bránou vidieť dva skútre a na jednom bežnejšom aute s bratislavskou značkou sa doviezol starší pán. Z pozemku vyšiel na skútri a rodinke v ich neprítomnosti vyniesol smeti. Zdá sa, že prominenti majú domovníka nielen vo svojej bratislavskej vile, ale aj v tej francúzskej.

Koľko vozidiel Počiatkovci v skutočnosti vlastnia, ťažko spočítať. Vo vile pod bratislavským Slavínom sme pred Vianocami zachytili tri. Na jednom sa priviezla Ivana, na inom doviezol šofér dcéry Kristínu a Karlu. Tretie rodinné auto šoféroval zrejme ďalší pomocník v domácnosti.

Rekonštrukcia

Sú to roky, čo Počiatkovci žijú na vysokej nohe. Na drahé kabelky a nákupné výlety Ivany či dovolenky na Maldivách sa však popri luxuse, aký si dovolili v meste slávneho filmového festivalu, zabudne. „Zrekonštruovali všetko. Z pôvodného domu zostala asi len strecha a múry,“ prezradila PLUS 7 DNÍ suseda Počiatkovcov v Cannes.

Rodinu slovenského exministra označila za sympatickú. „Jeho manželku som nestretla, len som ju zahliadla. Nie sú tu každý týždeň, veď majú malé dcéry a tie zrejme chodia do školy tam u vás. On sa prišiel predstaviť, keď sa sem nasťahovali,“ spomína si. Pani nehovorí po anglicky, Počiatek zas po francúzsky, ale vraj aspoň vie, čo slušnosť káže. Hlavne vtedy, keď je človeku jasné, že susedov bude mesiace strašiť prestavbou svojho hniezdočka. „Začali mi kopať túto pasáž medzi domami. Vravím im, zastavte, to je moje. Urobila som ju pred 30 rokmi, aby mala kadiaľ odtekať voda, nie pre vás! Tak to zas vrátili do pôvodného stavu,“ prezradila na stavbára Počiatka zhovorčivá pani suseda z Cannes.

Zapadli

Podľa Počiatkovej susedy bol bývalý majiteľ vily Francúz a mal firmu, ktorá sa venovala budovaniu bazénov. Nuž, dobrý biznis v regióne, kde slnko svieti 295 dní v roku! Nakoniec, dom v tejto štvrti bez bazéna nenájdete. Má ho aj Počiatek, ale zazrieť sa nedá ani z ve­dľajších pozemkov, tobôž nie z cesty. Slovenský exminister je v meste, kde sa okrem vyslúžilých hviezd filmového plátna zjavne uchyľujú aj vyslúžilé hviezdy politiky, inkognito. V dave boháčov sa ľahko stratí.

„Tu nebývajú bohatí ľudia, ale superbohatí,“ komentovali s úsmevom smetiari, ktorých sme práve zastihli pri dome Jána Počiatka. O tom, že tam býva slovenský politik, netušili. Vedia však, že poniže býva známa francúzska herečka a o ulicu vyššie zas majiteľ najpredávanejšej minerálky v krajine galského kohúta.

Na bránu Slováka zazvonili počas našej prítomnosti aj hasiči. Nehorelo, len prišli predať svoj kalendár na rok 2020. V novej francúzskej domovine Počiatkovcov totiž existuje milá tradícia - výťažok z predaja hasičských kalendárov ide na siroty a ľudia si pri ich kúpe vymenia pár slov s tými, ktorých volajú, keď majú problémy. Hasiči sa nám však posťažovali: „V tejto štvrti neotvára takmer nik.“ Keď im povieme, že klopú slovenskému exministrovi, začudujú sa. Aj sa na chvíľu zamyslia. Nešlo im do hlavy, ako si mohol takýto luxus dovoliť. Napokon mávnu rukou a s úsmevom skonštatujú: „V každej krajine je to asi podobné. Ak peniaze získal nečestne, mal by ich vrátiť. Alebo by mohol aspoň prispieť na siroty.“

Mohlo by vás zaujímať: