Malý Laco, ako prezývajú Ladislava Bašternáka, už sedí vo väzení. Súd mu naparil päťročný trest a tiež prepadnutie majetku. Z mnohých nehnuteľností mu ostal len byt v komplexe Bonaparte, kde zhodou okolností býva expremiér a teraz poslanec Robert Fico. Ten sa bude musieť pravdepodobne vysťahovať. Sľuboval to síce už dávno, no zatiaľ sa nerozhýbal.

Pre DPH

Bašternák totiž čelil obžalobe zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Trestná vec sa týkala vyplatenia vratky DPH vo výške takmer dva milióny eur jeho spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou 12 bytov v komplexe Five Star Residence. Podľa prokuratúry bolo cieľom prevodov bytov vylákanie daňovej výhody. Súd na prvom stupni naparil Bašternákovi trest päť rokov vo väzení. Odvolací súd bol prísnejší. „Senát dospel k záveru, že odvolanie obžalovaného nie je dôvodné a odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry je dôvodné,“povedal vo štvrtok okrem iného v zdôvodnení verdiktu predseda senátu krajského súdu Peter Štift. Keďže Bašternákovi neoprávnene vyplatili daň z pridanej hodnoty, pristúpilo sa k tomu, aby mu prepadol majetok v prospech štátu v tej výške, v akej bol objem financií získaných z trestnej činnosti. V prípade výkonu trestu prepadnutia majetku by mal podľa viacerých právnikov nastúpiť konkurzný súd a Bašternákov majetok bude riešiť konkurzný správca. Ten ho rozpredá v dražbe. Správca má podľa právnikov právo vypovedať nájomné zmluvy.

Sľuby, sľuby

Expremiér Fico ešte dávnejšie tvrdil, že sa odsťahuje, keď Bašternáka obvinia. Potom Bašternáka obvinili a Fico u neho stále býval. Potom ho odsúdil prvostupňový súd a Fico nič. Teraz trest pre muža s prezývkou Malý Laco potvrdil aj druhostupňový súd. Dokonca s tým, že jeho majetok má prepadnúť štátu. Bašternák stihol mnohé svoje majetky poprepisovať, no byt v komplexe Bonaparte neďaleko parlamentu má stále na svoje meno. Rozsudkom oň prišiel. Ak by konkurzný správca zrušil nájomnú zmluvu, prišiel by Fico o bývanie. Podobný prípad prepadnutia majetku zažil bývalý bratislavský bos Juraj Ondrejčák, alias Piťo, ktorého majetok konkurzný správca tiež rozpredával, vrátane známej vily, z ktorej ho muži zákona vytiahli s pomocou vrtuľníka.

Odkúpi ho Matovič?

Fico bude mať pravdepodobne možnosť prihlásiť sa do dražby a byt, v ktorom doteraz býval, napríklad odkúpiť. Byty v Bonaparte sú však drahé. Ešte v roku 2016 cena 135-metrového bytu v Bonaparte bola 888-tisíc eur. Ten, v ktorom býva expremiér, má však rozlohu takmer 400 štvorcových metrov. Nehovoriac o tom, že momentálne sú ceny bratislavských nehnuteľností na maxime. Podľa informácií z roku 2012, keď sa Fico do Bonaparte nasťahoval, bol byt nezariadený. Nábytok a všetko ostatné vraj riešil premiér sám. Pred siedmimi rokmi Fico prezradil výšku nájmu, bolo to 2 650 eur a k tomu energie 200 eur. Aj menšie byty sa však v Bonaparte prenajímali za podstatne viac, napríklad 281-metrový byt za 4 500 eur. Niekoľko demonštrácií pred Bonaparte usporiadal Igor Matovič. Ne­chce sa zapojiť do dražby? „Byty v tom komplexe sú poriadne drahé. Ale bolo by vtipné a symbolické, keby sme tam zriadili sídlo,“ smeje sa Matovič. Dodáva, že teraz o tom bude vážne rozmýšľať.

Dvojvila: Bašternák na Donovaloch susedil s Jánom Počiatkom.
Dvojvila: Bašternák na Donovaloch susedil s Jánom Počiatkom.
Zdroj: Emil Vaško

Prepadnutie Bašternákovho majetku je už medzi politikmi hitom na internete. „Fico bude konečne bývať v štátnom byte,“ píše napríklad Miroslav Beblavý. „Budeme mať prvého expremiéra bezdomovca?“ pýta sa zas exsmerák Anton Martvoň. „Dnes prajem Bašternákovi príjemný pobyt za štátne. Ficovi príjemné hľadanie bývania. Rajtárovi príjemný pocit z vykonanej práce,“ zavesil na Facebook Richard Sulík.

Pre trápnu pokutu

Na Bašternákovom prípade je najsmiešnejšie alebo najviac karmické, že Malý Laco na seba prilákal pozornosť verejnosti tým, že nechcel zaplatiť 150-eurovú pokutu. Policajná hliadka ho v roku 2012 zastavila v Bratislave po tom, ako predbiehal cez plnú čiaru na svojom Bugatti Veyron. Policajti mu chceli dať pokutu 150 eur. „Je to náš človek,“ ozvalo sa však v telefóne jedného z členov hliadky desať minút po Bašternákovom zastavení. Dopravnému policajtovi volal zástupca riaditeľa na krajskom policajnom riaditeľstve. Jeden z členov hliadky sa proti usmerneniu vzbúril a zavolal svojmu priamemu nadriadenému, že odmieta porušiť zákon a nenechá sa zastrašiť. S kolegom spísali záznam na policajnú inšpekciu. Tá dopravákov z hliadky ani len nevypočula. Keď to vyplávalo na povrch, opozícia sa pokúsila odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. To sa síce nepodarilo, no pozornosť investigatívcov sa upriamila na Bašternáka. A nielen na jeho Veyron a spomínané parkovanie.

Pod drobnohľadom: O Bašternákovi písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Ten sa venoval tiež komplexu Bonaparte a zloženiu majiteľov jednotlivých bytov a priestorov v ňom. Krátko pred smrťou si podal práve spoločnosť BL 202, za ktorej vratky DPH išiel minulý týždeň Bašternák sedieť. Upozornil na to, že podľa portálu finstat.sk mala firma v januári 2018 daňový nedoplatok 2,8 milióna eur a že Bašternák ju už dávno nevlastní, lebo bola prevedená na občana Rumunska a presťahovaná na podozrivú adresu do Dubnice nad Váhom, spájanú s podsvetím. Kuciak písal aj o tom, že ďalšia firma, ktorú vlastnil Bašternák a ktorá stavala Bonaparte, bola v roku 2016 podozrivá z podobnej činnosti ako BL 202, teda z krátenia aj neodvedenia dane a poistného.

Odskočili od neho

Bašternák mal prepojenia na mnohých ľudí z oblasti politiky. V roku 2013 od neho podiel vo firme odkúpili spolu Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Jednu z dvoch víl dvojičiek na Donovaloch predal Počiatkovi. Mimochodom, pre vyšetrovanie Bašternákových vratiek, lepšie povedané pre podozrenie, že ho Finančná správa stopila, žiadala opozícia hlavu Františka Imreczeho. Ten vo funkcii šéfa Finančnej správy vydržal až do ďalšej veľkej kauzy.  Bašternákova beztrestnosť nemohla vydržať večne. Podobne ako od Mariána Kočnera aj od Malého Laca nakoniec odskočili jeho kamoši. Údajne celý čas veril, že nebude odsúdený, veď aj preto sa proti prvostupňovému rozsudku odvolal. No nepomohlo to, už stratil status „náš človek“, ktorý, mimochodom, vďaka nemu zľudovel. Ruky od neho dali preč jeho bývalí kamoši a Malý Laco nastúpil do výkonu trestu. Nie je tým nadšený. Možno preto sa v kuloároch šíri informácia, že práve preto neprepísal Ficov byt v Bonaparte na niekoho iného. A expremiér sa stal terčom vtipov nielen ako bezdomovec, ale aj ako „vecné bremeno Slovenskej republiky“. Lebo nájom bude bremenom na byte, ktorý zhabe štát.

Mohlo by vás zaujímať: