Tip na článok
Snaha o reštart: Ak nás niekto môže ohroziť, tak sme to my sami, povedal Robert Fico.

Krízový snem smerákov. Fica čakajú krušné chvíle

Strana Smer stráca na sile, ukazujú prieskumy volebných preferencií, ale aj rebríčky populárnosti jej lídra. Zvolala preto nečakaný snem?

Galéria k článku (17 fotografií )
Snem politickej strany Smer SD v Martine. Hlasovanie o novom podpredsedovi strany. Na snímke je novozvolený podpredseda strany Richard Raši.
Príchod Moniky Beňovej na snem Smeru-SD.
Snem politickej strany Smer SD v Martine. Hlasovanie o novom podpredsedovi strany. Na snímke vľavo je novozvolený podpredseda strany Richard Raši v rozhovore s Fedorom Flašíkom.

Cez víkend sa objavila správa, že členská základňa ešte stále najsilnejšej slovenskej strany, sa stretne vo štvrtok. Hoci o sneme hovoril pri odstúpení expremiér a predseda Robert Fico, čakalo sa, že konať sa bude ako obvykle cez víkend a že delegátov informujú riadne, s predstihom.

Snem o neznámych

„Delegáti zatiaľ na snem pozvánku nedostali. Nepoznajú ani program snemu,“ opísala nezvyčajný postup vedenia Smeru agentúra SITA. „Áno, bude snem,“ potvrdil aj Plus 7 dní poslanec Miroslav Číž. Čo budú hlavné témy, však presne nevedel. „ Stretneme sa s našou členskou základňou, preberieme ako ďalej,“ zhrnul krátko.

Fico chce vysvetľovať

Číž odmietol, že by sa mali funkcionári rozprávať o výbere ministra vnútra, či o tom, ako by sa mala strana zachovať voči svojej bývalej poslankyni Ľubici Roškovej. Tá dnes pláva v kauze zneužívania eurofondov v poľnohospodárstve. Medzi členmi sa ozývajú hlasy za jej vylúčenie.

Jedným z bodov by malo byť aj vysvetľovanie okolností, za ktorých podal premiér Fico v polovici marca demisiu.

Uzatvorí sa ešte viac

Podľa SITA by mala strana, ktorá má podľa marcového prieskumu len tesne nad 20 percent, meniť stanovy. No a jej vedenie by sa malo ešte zúžiť. Momentálne má predsedníctvo 38 členov, podľa SITA by malo byť po novom tvorené len z členov užšieho vedenia strany. Tých je len desiatka.

Práve uzatvorenie predsedu strany sa do malého okruhu spolupracovníkov pritom vyčítala jedna z dvoch žien v predsedníctve, europoslankyňa Monika Smolková. „Jeho jediná chybička bola možno tá, že mohol trochu viac počúvať aj naše hlasy z okresov a neuzatvoriť sa v úzkom vedení strany, kde mal veľké slovo Robert Kaliňák. To je jediná výhrada, ktorú voči pánovi Ficovi mám,” povedala nedávno v rozhovore pre Plus 7 dní.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní