Doteraz býval v prenajatých priestoroch na bratislavskom Bôriku, teraz je podľa listu vlastníctva majiteľom lukratívnej nehnuteľnosti v bratislavskom Starom Meste. Štvorcový meter sa na tejto adrese pohybuje v závratných sumách a celková hodnota Pelleg­riniho novej investície môže v súčasnosti dosiahnuť sumu až 560-tisíc eur! Jeho ešte stále stranícky šéf Robert Fico to teraz bude mať k Pellegrinimu blízko a bude na neho hľadieť zvrchu. A to doslova.

Z komplexu Bonaparte, kde si premiér prenajíma luxusný byt od Ladislava Bašternáka, je to vzdušnou čiarou k Pellegriniho novému príbytku pár stoviek metrov. Nový predseda vlády si vyhliadol nehnuteľnosť v komplexe Zuckermandel priamo pod Bratislavským hradom. Luxusný apartmán, ktorý podľa listu vlastníctva kúpil začiatkom februára, je na najvyššom podlaží a rodák z Banskej Bystrice sa z rozľahlej terasy môže kochať vodami Dunaja, panorámou Mosta SNP či Petržalky a dovidí až do Rakúska. Trojizbový byt má však napriek závratnej cene rozlohu „iba“ 108 štvorcových metrov, z čoho terasa zaberá vyše osemnásť metrov.

Požičal si

Čo sa týka novostavieb, Zuckermandel v hlavnom meste patrí k najdrahším lokalitám. Preto nás zaujímalo, ako vlastne šéf slovenskej vlády svoju novú strechu nad hlavou financoval. „Na základe zmluvy o uzatvorení budúcej zmluvy zo dňa 12. februára 2015 bola kúpna cena bytu stanovená na 295-tisíc eur bez DPH, dve parkovacie miesta spolu za 40-tisíc eur bez DPH a pivničná kobka za 6 844 eur bez DPH. Spolu je to 341 844 eur bez DPH,“ napísali nám z Úradu vlády. S daňou z pridanej hodnoty teda Pellegriniho byt stál 410-tisíc eur a jeho banka, ktorá tento projekt spolufinancovala, mu poskytla hypotéku vo výške 165-tisíc eur. „Splátka predstavuje sumu okolo 800 eur. Druhú časť kúpnej zmluvy uhradil zo svojich úspor prostredníctvom prevodu zo svojho bankového účtu,“ napísali z tlačového odboru Úradu vlády SR.

Pod strechou: Byt nového predsedu vlády je na najvyššom podlaží a ponúka panoramatický výhľad na Dunaj i Rakúsko.
Zdroj: Archív

Výhodná kúpa

Celú polyfunkčnú štvrť postavila skupina J&T Real Estate. Peter Pellegrini pred pár mesiacmi podporoval žiadosti developérov J&T a HB Reavis o udelenie štatútu významnej investície pri výstavbe nových bratislavských štvrtí. Na otázku, či premiér dostal od investora pri kúpe zľavu, sme dostali takúto odpoveď: „Byt kupoval od firmy Zuckermandel byty, s. r. o., za ceny platné v čase podpisu zmluvy o budúcej zmluve.“ Každopádne, majiteľ s cenou môže byť nadmieru spokojný. Susedný byt nachádzajúci sa hneď vedľa toho premiérovho je teraz v oficiálnej ponuke investora za 5 100 eur za štvorcový meter. Pri prepočte touto sumou má teraz Pellegriniho nehnuteľnosť visačku s cenou 505-tisíc eur, garážové miesto stojí v súčasnosti 26 400 eur. Ak by teda premiér kupoval byt dnes, konečná cifra by preskočila pol milióna eur. Keď­že ide o holobyt, na zariadenie bude politik potrebovať desaťtisíce eur. Náš fotoreportér si pri príprave snímok k tomuto článku všimol, že v byte nového predsedu vlády sa zdržiava muž s nápisom Security na chrbte. Žeby z obáv o svoj majetok dal Pele, ako ho familiárne nazývajú kolegovia zo Smeru, strážiť svoje cennosti súkromnou bezpečnostnou službou?

Skupuje nehnuteľnosti

Štyridsaťsedemročný politik doteraz žil v podnájmoch. Za dvojizbový byt v novostavbe pod bratislavskou Kalváriou platil 800 eur mesačne. Potom však akosi zabudol privrieť balkónové dvere a doslova zlodejovi vypísal pozvánku. Prišiel o dvoje hodiniek a hotovosť 2 500 eur. Po krádeži sa presťahoval do ďalšieho podnájmu v Starom Meste, v ktorom žil doteraz.

Bývalý podpredseda vlády pre investície vlastní od roku 2010 byt v Banskej Bystrici a kúpil si aj rekreačný dom na Králikoch. O pár rokov nadobudol niekoľko pozemkov v obci Lukavica, dohromady dosahujú vyše hektára. V roku 2014 do svojho portfólia nehnuteľností pridal parcelu v Radvani. Zárobky Petra Pelleg­riniho kontinuálne stúpajú. Zatiaľ čo pred siedmimi rokmi zarobil necelých 23-tisíc eur, v roku 2013 už 40-tisíc a o tri roky poskočil aj s paušálnymi náhradami na vyše 53-tisíc eur. V majetkovom priznaní uvádza tiež úspory a hypotéku.