V Hollywoode by bol z toho slabší béčkový mafiánsky film. Na Slovensku tesne pred voľbami namiesto inflácie, klesajúcich miezd či vysokého verejného dlhu riešime videá. Pretože ľudia z podsvetia deväťdesiatych rokov sa opäť pokúšajú miešať do vysokej politiky. Pred štyrmi rokmi zverejnili záznam s exprezidentom Andrejom Kiskom, teraz s predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

Potraty a slzy

Mladučká Ema Ferusová ťažko prehĺta slzy, keď rozpráva o tom, že ju šéf parlamentu a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár nútil ísť na dva potraty. Do toho jej otec a niekdajší bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus rozpráva o tom, že nedopustí, aby jeho dcéra trpela.

„Ty (Boris Kollár - pozn. red.) si sa mojej dcéry pýtal, či vie, kto si. A vieš, kto som ja?“ prihovára sa sugestívne Ferus s rukami zloženými na hrudi. Kollár odmieta, že by dievča posielal na potrat, a vyťahuje nahrávku telefonátu.

Na jar mu totiž Ferusová prezradila, že dostala ponuku 40-tisíc eur za to, že médiám porozpráva, ako ju nútil ísť na potrat. A vraj také ponuky dostali aj iné dievčatá.

Kiska a pozemok

Prenesme sa do decembra 2019, do parlamentných volieb sa rátali týždne. Médiá dostali sériu videí, ktoré sa týkali exprezidenta Kisku. Vyplývalo z nich, že Kiska sa poznal a obchodoval s mafiánmi spod Tatier.

Zašlo to tak ďaleko, že si kúpil podvodne vydržaný pozemok vo Veľkom Slavkove. Inými slovami, pozemok, ktorý poza chrbát pôvodného majiteľa prepísali a pomerne rýchlo predali. Kiska odmietol uznať chybu a súd o kus pôdy prehral.

Exprezident, ktorý tvrdil, že Slovensko je mafiánsky štát, bol teda nejakým spôsobom spojený s ľuďmi z podsvetia. A hoci mal namierené do premiérskeho kresla a jeho strana Za ľudí sa do parlamentu aj dostala, bola len príveskom vládnej koalície. Keď sa Kiska hneď po voľbách stiahol, postupne a bolestivo mieri jeho strana k zániku. Kto je za tým?

Kollár má jasno

Podľa Kollára za oboma škandálmi naozaj stojí mafia. Fotografie s mužmi z podsvetia politicky ustál, v pozícii člena vládnej koalície a predsedu parlamentu ho nič nedokázalo ohroziť. Ustál aj otvorené útoky spojené s matkou jeho dvoch synov. Spoločnosť si akoby zvykla, že je vo vzťahoch rozšafný a najmä nestály.

Vráťme sa však k samotným videám. Kollár tvrdí, že médiám ich podsunul Tomáš Rajecký. Bývalý člen bratislavskej skupiny piťovcov, ktorého zadržali pred rokmi v Španielsku a domov ho doviezol vládny špeciál. Má toho na rováši viac ako dosť. Napríklad údajne podplácal dnes známych kajúcnikov. A za vyzradenie Kiskovho daňového tajomstva dostal podmienku. Pritom aj Kiska stojí pred súdom za nezrovnalosti pri financovaní prezidentskej kampane. Ak by sa tejto témy chytil hollywoodsky režisér, urobil by béčkový, ale zrejme sledovaný seriál. Lebo mafia a politika, respektíve politici sú veľmi sexi. Kiskovu stranu stáli videá percentá, rovnako aj Kollárovu. Ten sa bráni podávaním trestných oznámení. Pri súčasnej rýchlosti vyšetrovania však môže trvať mesiace až roky, kým sa vlastne dozvieme celú pravdu. Ak sa ju vôbec dozvieme.