Pozor, do parlamentu prichádza štátna limuzína s Igorom Matovičom, všetci z cesty! Presne takto to vyzeralo v utorok (28. februára 2023) tesne pred deviatou ráno na ceste pod Bratislavským hradom, kde na hradnom vŕšku sídli aj Národná rada SR.

Pri predstave, že toto bude denne predvádzať sto päťdesiat poslancov, lebo Igor Matovič už nie je členom vlády, ale je naspäť v parlamente, nás zalieva mráz. Našťastie, to nehrozí.

Silnejší má prednosť?

Žena kráčajúca po prechode pre chodcov sa evidentne - keď zahliadla trieliacu limuzínu so zapnutým svetelným výstražným zariadením - zľakla a riadne pridala do kroku. Pritom bola na území, kde má prednosť.

„Vodiči, policajti, ktorí realizujú bezpečnostné opatrenia, majú výstražné svetelné aj zvukové znamenia, ale mali by v prvom rade dbať na bezpečnosť občanov. Môžu obmedziť, ale nesmú ohrozovať chodcov, vodičov, účastníkov cestnej premávky, aby nespôsobili nejakú zrážku alebo nebodaj tragédiu,“ vysvetľuje Juraj Zábojník, bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Tlačové oddelenie OĽaNO sa k incidentu zatiaľ nevyjadrilo. 

Kam sa tak poslanec Matovič ponáhľal? V utorok doobeda mala v Národnej rade SR začať mimoriadna schôdza k poskytnutiu slovenských uzemnených stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorú iniciovala opozícia. Parlament nakoniec nebol uznášaniaschopný a k diskusii sa poslanci nedostali.

Asi to bolo tak zásadné, že pár minút meškania by lídra hnutia OĽaNO zabolelo. Ukázalo sa to po hlasovaní, keď Matovič opätovne vyčítal neúčasť v pléne opozičným poslancom. Ak chceli mimoriadnu schôdzu, mali podľa jeho slov prísť do roboty. „Je to ich psia povinnosť, najmä voči ich voličom,“ rozčuľoval sa.

Načo zapnuté majáky?

Igor Matovič nie je premiérom, ktorý má zo zákona ochranku, už od apríla 2021. Keď sa stal ministrom financií, nárok na ňu mu zanikol a mal nárok na šoféra, ktorý ho bude prepravovať. Ale od ministra vnútra Romana Mikulca dostal výnimku a tá platí dodnes.

„Pozrime sa na jeho sociálnu sieť, na koľkých poliach rozohral konflikty v bežnom živote, či sú to už politici alebo médiá, príliš veľa ľudi ho až nenávidí, preto sa nečudujem, že má takúto ochranu,“ objasňuje Zábojník.

Lenže je to dôvod na to aby chodil so zapnutou výstražnou signalizáciou? Už predsa pominul dôvod, že sa potrebuje z titulu výkonu štátnických povinností rýchlo prepravovať z miesta na miesto. „Tu ide častokrát v nemalej miere o papalášizmus,“ okomentoval situáciu natvrdo Zábojník.

Ministerstvo vnútra sa nevyjadrilo k dôvodom, prečo minister vnútra Roman Mikulec neustále predlžuje ochranku pre Igora Matoviča. Odmietli tiež vyčísliť, koľko peňazí to štátny rozpočet za tie takmer dva roky stálo.

„Z taktických dôvodov Úrad pre ochranu ústavných činiteľov neinformuje o spôsobe či formách ochrany a o nákladoch s tým súvisiacich,“ napísalo v odpovedi tlačové oddelenie Ministerstva vnútra.

Matovič sa ocitol v úplne rovnakej pozícii ako bol jeho predchodca Robert Fico. Na jeho ochranku pritom Matovič neustále poukazoval a hovoril o státisícoch eur, ktoré sú na ňu premrhané. Teraz robí presne to isté. „Týmto vlastne devalvuje svoje názory a postavenie, lebo to využíva takisto,“ hovorí Juraj Zábojník.