Okamih, ktorý si bude pamätať do konca života, aj keby naň najradšej zabudol. Dvadsaťročný Kristián pomáha rodičom na farme od detstva. Skoré vstávanie a množstvo práce okolo hospodárskych zvierat mu neprekážajú, no jeho bežnú rutinu narušil hrôzostrašný zážitok. Popri tom, ako viedol kone na pašu, na neho zaútočila naša najväčšia šelma.

„Všetko sa to zomlelo v takej rýchlosti, že celú situáciu si ani poriadne nepamätám, pamätám si len útržky,“ vracia sa k desivým chvíľam stretnutia s medveďom Kristián.

Tvárou proti tlame

Na farme v obci Háj neďaleko Turčianskych Teplíc chovajú kravy, kone aj ovce. Práca na rodinnom hospodárstve sa delí medzi všetkých členov rodiny. Kristián sa v osudné ráno vybral s poníkom za farmu na lúku, kde majú zvieratá dostatok priestoru na pohyb aj trávy na spásanie. Nedostal sa však ani za bránu a jeho plány prerušil votrelec, ktorý sa skrýval v húštine len pár metrov od maštale.

„Z trávy na mňa vyskočil medveď. Postavil sa na zadné laby a napadol ma. Začal ma hrýzť a driapať pazúrmi. Inštinktívne som si chránil tvár rukami, kde mám najväčšie zranenia,“ opisuje situáciu mladík. Medveď mu poranil tvár. Ostrý pazúr mu strčil aj do úst a poškriabal mu vnútornú stranu líc. Našťastie bola nablízku jeho mama.

„Každé ráno vypúšťa kone do výbehov dcéra sama. Neviem, či to bola zhoda náhod alebo nejaké nutkanie, ale vtedy som išla ja so synom. Vybehol na nás medveď. Absolútne nejavil snahu o únik a automaticky napadol syna,“ vraví štyridsaťjedenročná Michaela, ktorá v sekunde zakročila. „Zdrapila som vidly a snažila som sa zviera bodať. Nebolo to vôbec jednoduché, lebo vidly sa odeň odrážali ako od gumy. Ratovala som však svojho syna, na nič iné som nemyslela. Keď vám mám pravdu povedať, ani neviem, čo sa dialo ani ako dlho to vlastne trvalo,“ približuje svoje konanie farmárka a ukazuje nám, že v zápale boja sa ulomil jeden zub na vidlách. „Potom už medveď zostal chrčať a ležať v tráve. Nezisťovala som však, či je mŕtvy. So synom sme to využili a utiekli do bezpečia.“

Kristiánovi zviera spôsobilo na ruke sedemnásť rán. Zdravotníci mu obe končatiny museli sterilizovať a zafačovať. Pichli mu aj vakcínu proti besnote.

„Bol som v takom šoku, že až keď som ležal v nemocnici, naplno som si uvedomil, čo sa vlastne stalo.“

Kedy sa začne niečo diať

Na miesto bol okamžite privolaný aj zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý mal v prípade kontaktu povolenie na odstrel. Nepodarilo sa mu ho však nájsť a v pátraní preto pokračoval aj cez víkend.

„Hľadali sme ho tri dni aj so špeciálne vycvičenými psami, ale nenašli sme ho. Ani stopy po krvi, tak­že aj keď medveď dostal zásah vidlami, nebola to preň veľká rana. Možno ako keď človeka pichnete ihlou. V hľadaní už nepokračujeme a na mieste sme zanechali fotopasce,“ informoval vedúci zásahového tímu Západ Marek Veverica.

FOTO matky so synom, ktorí prežili útok medveďa, TU

Minister životného prostredia sa krátko po incidente spojil s rodinou poraneného mladého muža a vyjadril ľútosť nad celou situáciou. „V tejto chvíli je najdôležitejšie, že mladý muž je mimo ohrozenia,“ zdôraznil minister Milan Chrenko.

Viac si prečítajte v novom printovom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ

Prečítajte si tiež: