Kedysi na sociálnej sieti dráždila nahými fotografiami, dnes je trojnásobnou mamou, ktorej učaroval vidiek a hospodárenie. Topmodelka Michaela Brezovská, vnučka známeho herca Olda Hlaváčka, nie je závislá od svetla reflektorov. Svoje sny si plní ďaleko od ruchu veľkomesta a s manželom Rasťom si budujú vlastný svet. Jeho súčasťou je aj včelárenie, ktoré ich nadchlo pred pár rokmi a dokonca ponúkajú kurzy tým, ktorí túžia po vlastných úľoch.

Od šoubiznisu ku gazdovstvu

V záhrade, s pohárom medu v rukách, sedí oproti nám sympatická mladá žena v ležérnom letnom oblečení. Na tvári žiadny mejkap, len srdečný úsmev. Jedna z najznámejších slovenských modeliek nám nadšene rozpráva o vzťahu k prírode a k jej darom. Aj vďaka tomu, že sa ocitla na obálkach prestížnych časopisov ako Vogue či Elle a predvádzala modely svetových značiek Chanel, Givenchy, Marc Jacobs, Prada, Lanvin či Versace, si môže dopriať život, po akom od detstva túžila.   

Modelingu sa venovala od pätnástich rokov a precestovala kontinenty. Až kým ako 26-ročná nepriviedla na svet prvého syna Janka, o dva roky Miška a naposledy Jurka. „Deti som nejako neplánovala, aj keď ma mali rady. Vždy som si však vravela, že ak sa stanem mamou, tak ich budem mať viac, takú malú škôlku,“ usmeje sa trojnásobná mama s perfektnou figúrou, takže ponuky na prácu prichádzajú aj dnes.

Ak práve nekráča po móle v drahých šatách, obracia sa v záhrade pri bylinkách, stromoch a najmä včelách. Spolu s manželom Rastislavom Brezovským, ktorý za posledné roky takisto poriadne zmenil smer. Štyridsaťtriročný podnikateľ a fotograf, ktorého „preslávil“ krátky vzťah s moderátorkou Adelou Banášovou a krásnymi modelkami, dnes píli drevo a stará sa o desiatky úľov.

„Spoznali sme sa klasicky, na sociálnych sieťach,“ reaguje na našu otázku. Zaujala ho Miškina krása? „Bábovka,“ zasmeje sa. „Vyzerala ako po výbuchu.“ Modelka ešte žila s otcom svojich prvých dvoch detí. „Dlho sme boli len kamaráti a plánovali spoločné pracovné aktivity. Nakoniec dopadlo všetko inak. A keď už boli všetci voľní, tak sa to spontánne vyvinulo do vzťahu,“ dodáva partner slávnej krásky. V septembri 2019 sa zobrali a tvoria zohratý pár, ktorý sa nebojí manuálnej práce a starostlivosti o veľké hospodárstvo.

Zohratá dvojka

„Rodina bola vždy moja priorita. Ale pracujem aj teraz, raz za mesiac prijmem nejakú ponuku. Som veľmi vďačná modelingu. Aj vďaka nemu sa môžem teraz venovať tomu, čo nás s manželom napĺňa. Môžeme si dovoliť ísť na kopanice a fungovať v takom pohodovom tempe, pretože hospodárenie nás zatiaľ neživí,“ naráža na finančnú nezávislosť, ktorú jej práca modelky poskytuje.

Michaela má byt v centre Bratislavy, ale počas lockdownu sa rodina presťahovala do Rasťovho domu v Špačinciach pri Trnave. Život v radovej zástavbe však celkom nenapĺňalo ich predstavy o ideálnom bývaní. Začali sa teda rozhliadať po novom domove v náručí prírody, kde by mohli realizovať gazdovské plány. Nakoniec ich nadchla príroda v kopaničiarskej časti Starej Turej - v Súši. „Keď sme sa išli pozrieť na pozemok, viedla tam cesta-necesta. Hovorili sme si, že toto je na nás priveľa. Ako by sme sa tam v zime dostali? Keď sme však prišli hore na kopec, rozprestrelo sa pred nami celé Považie a vedela som, že toto je ono, tu si začneme budovať svoj domov a hospodárstvo,“ spomína 33-ročná Michaela.

Rasťo vlastnými rukami postavil stodolu a na štvorárovom pozemku pribudol aj dom, ktorý čaká na svojich nových obyvateľov. „Chodili sme tam každý víkend a prespávali v lodnom kontajneri, ktorý slúžil ako garáž pre traktor a bager. Teraz je zobytnený,“ upresnia naši hostitelia.

O svojich aktivitách a plánoch hovoria s takým nadšením, akoby odjakživa vyrastali mimo ruchu veľkomesta. Modelka sa stará o včely, rastliny a stromy, podnikateľ a fotograf sa zase zhostil úlohy zručného gazdu. „Zdá sa mi to jednoduché - chytím kladivo, klince, drevo, pílku a robím,“ reaguje na našu otázku, či mal vždy vzťah k manuálnej práci.

Svoj plánovaný statok chcú sprístupniť aj iným. K ovciam, ktoré tam už spásajú lúku, by mali pribudnúť kravy či kone. „Chceme tam robiť včelárske kurzy, ponúknuť ubytovanie v stodole, ktorú Rasťo urobil, aby sa návštevníci cítili ako u babičky. Máme vyše päťsto ovocných stromov, plánujeme pripravovať lokálne jedlá z nášho hospodárstva,“ vymenúva modelka. „Rada by som z toho urobila pekné miesto, kam sa budú ľudia vracať.“

Nadšení včelári

Najviac času však venujú včelárstvu, pre ktoré sa nadchli pred troma rokmi. Najprv skrsla myšlienka v Rasťovej hlave, ale veľmi rýchlo zaujala aj jeho partnerku. „Prišli Vianoce a obaja sme si nezávisle od seba kúpili včelárske potreby,“ smeje sa nadšený hospodár. „Otvorila som si darček a tam bola včelárska kombinéza a on ju tam mal tiež,“ dodá jeho polovička.

Začínali s pätnástimi úľmi, ktoré umiestnili v záhrade Rasťovej mamy v Drahovciach pri Piešťanoch. „Má tam veľké humno a je to tam super. Aspoň sme častejšie spolu, pomáha nám so synom Jurkom a všetci spolupracujeme,“ opisuje Michaela. Dnes tam majú až päťdesiat včelích rodín, desať ďalších je na staroturianskych kopaniciach. „Bude ich tam viac, keď sa presťahujeme, lebo včelám sa treba stále venovať,“ hovorí hlava rodiny.

Ako sa naučili pracovať s týmto užitočným hmyzom?  „Manžel je veľmi aktívny. Keď sa do niečoho pustí, musí to byť na sto percent. Počas môjho tehotenstva, keď som nechodila ani na včelnicu, poctivo študoval a je taký nadupaný, že mne stačí sa iba okolo neho motať a učím sa praxou. Ide to rýchlo, keď je človek hodený do vody.“

Nikdy nemali z bodavého hmyzu strach? „Utekala som raz pred včelou, keď sa mi zamotala do vlasov. Ešteže to manžel nenatočil, lebo by to bol hit Instagramu. Áno, mám pred včelami rešpekt. Človek musí byť v pohode, keď ide na včelnicu, lebo ony to vycítia. Nesmie piť alkohol, byť navoňaný, lebo potom sú agresívne,“ vymenúva modelka. Aj k jej manželovi už volali sanitku, lebo sa mu dostali dve-tri včely do kukly a začal puchnúť. „Sanitkári nám vtedy povedali, že týždeň pred nami prišiel jeden včelár do nemocnice v hodine dvanástej. Takže nie som hrdina a bez príslušného oblečenia by som na včelnicu nešla. Sú obdobia, keď len znášajú a nič iné ich nezaujíma, ale teraz napríklad je medziznáškové obdobie a fungujú zo zásob. Vtedy sú veľmi sliedivé a agresívne.“

Dvojica sa veľmi teší aj z kurzov včelárstva, ktoré pred pár týždňami rozbehli v Drahovciach. „Za dva dni sa človek nenaučí všetko, ale dôležité je, aby začal. Od nás dostane základ a som rada, keď budeme ľudí motivovať,“ zhodnú sa.

A čo je na včelárstve najťažšie? „Všetko! Tam nie je vec, ktorá by bola ľahká. Kto to neskúsil, nevie, čo to všetko znamená. Od rána do večera sa učíte nové veci a vždy vás niečo prekvapí. Najľahšie je konzumovať med,“ vraví podnikateľ.

Útek z mesta

Stromčeky, bylinky a med sú Miškina parketa. Pred pár dňami si vyskúšala predávanie včelích produktov na malom trhu. A pritom vyrastala ako mestské dieťa. Ešte aj na prázdniny chodila k starým rodičom do bratislavského Starého Mesta alebo do Ružinova. „Vždy som trochu závidela spolužiakom, ktorí mali babky na dedine a rozprávali zážitky, čo tam robili. Inklinovala som k prírode a k spolužitiu s ňou. Samozrejme, keď som začínala s modelingom, nevedela som, že raz budem mať nejaké hospodárstvo.“ Jej manžel si pochvaľuje aj odstrihnutie od konzumného, uponáhľaného života.

FOTO V GALÉRII

Plánov majú naozaj požehnane. A zdá sa, že aj energie. Dokonca si teraz robia poľovnícky kurz. „Títo ľudia sú podľa mňa najväčší ochranári prírody,“ hovorí Michaela. A keďže si pár svoju budúcnosť predstavuje v obkolesení lúk a lesov, chce sa s okolitou krajinou lepšie zžiť. „Áno, na kopaniciach je veľmi ťažký život. Najmä je tam veľa fyzickej práce. Ale mozog si pri nej odpočinie a večer, keď si sadneme alebo ľahneme, som taká spokojná! Narobená, ale je mi dobre. Myslím, že mnohí ľudia už zleniveli,“ dodá známa modelka z hereckej rodiny.