NAKA to nevie? Ulica nie je pomenovaná po psovi ani po imaginárnom Leninovi, ale po zločincovi
25. 3. 2022, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 16:02)

Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
"Ak by teda obce chceli pomenovať ulice trebárs po Jozefovi Tisovi či po Adolfovi Hitlerovi - miesto Ulice Jozefa Tisu či Ulice Adolfa Hitlera treba ulice nazvať Tisova či Hitlerova. NAKA v tom problém nebude vidieť, lebo nie je konkretizované, o akého Tisa či Hitlera ide,“ rozhorčuje sa aktivista.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
V Bratislave sme mali Leninovo námestie, ktoré sa v roku 1991 zmenilo na Jakubovo. V roku 1949 komunisti premenovali Hlavnú ulicu v Košiciach na Leninovu, ale rok po revolúcii sa opäť vrátili k pôvodnému názvu. Aj dnešná Ulica generála M. R. Štefánika v Starej Turej niesla kedysi meno po najznámejšom ruskom komunistovi, vlastným menom Vladimir Iľjič Uľjanov. „Veľké Úľany sú takmer poslednou obcou na Slovensku, kde má boľševický revolucionár, zodpovedný za desiatky až stovky tisíc ľudských obetí a kruté potláčanie ľudských práv, ulicu,“ rozhorčuje sa Jakub Lipták z občianskej iniciatívy Ľudská mierka. Dokonca podal na túto ulicu trestné oznámenie. „NAKA však porušenie zákona nevidí. Vraj nevie, o akého Lenina ide,“ reaguje aktivista.
Problémová zastávka
Väčšiu pozornosť na seba táto ulica upútala vlani, keď v rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja v obci Veľké Úľany bola premenovaná jedna zastávka na Leninovu. „Sťažovali sme sa na Bratislavskom samosprávnom kraji,“ hovorí Jakub Lipták. A dostali aj odpoveď. „Pre určovanie názvov zastávok je spracovaná metodika, ktorá sa však nezaoberá politickou vhodnosťou daného názvu zastávky, ale skôr miestopisnými a technickými parametrami. Názvy zastávok v zmysle tejto metodiky schvaľovali jednotlivé obce z pozície zriaďovateľa zastávky. Konkrétne pre túto zastávku boli navrhované dva názvy: Leninova - podľa názvu ulice, na ktorej sa nachádza -, a Ulica 9. mája - podľa názvu najbližšej kolmej ulice,“ informoval ho riaditeľ odboru dopravy Michal Halabica. A Veľké Úľany si vybrali.
Oslovili sme starostu obce v okrese Galanta a ten nám vysvetlil, že oficiálne meno zastávky nikde nefiguruje. „Nový dopravca chcel od nás názov zastávky, aby vodič vedel, kde má zastaviť. Sú tam len rodinné domy, čo sme mu mali nadiktovať? Súpisné číslo? Išlo len o ich interné označenie, oficiálne sa tak zastávka nevolá,“ vysvetlil nám František Gőgh. „Ak to niekomu tak prekáža, nemám problém zavolať dopravcovi a povedať im iný názov, len neviem aký, aby sa vedeli zorientovať. Teraz som však na cestách,“ reagoval starosta Veľkých Úľan pre PLUS 7 DNÍ.
Všetci vieme, aký Lenin
Nestačí, že sú Veľké Úľany ojedinelou obcou, ktorej verejný priestor nesie meno po kontroverznom boľševikovi, ešte k nemu pribudol, hoci neoficiálne, ďalší - autobusová zastávka. Problém je však hlavne v pomenovaní ulice, od ktorého sa potom odvíjajú ďalšie názvy.
„Verejnosti je pritom známy prípad obce Varín, kde NAKA rozbehla trestné stíhanie pre ulicu pomenovanú po Jozefovi Tisovi. Nemyslíme si, že komunistických zločincov - pričom Lenin je exemplárnym príkladom - treba merať iným metrom. Podali sme preto trestné oznámenie pre podozrenie z páchania zločinu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd,“ hovorí Jakub Lipták.
Ešte v januári absolvoval výsluch v NAKA v Nitre. Pred pár dňami mu doručili uznesenie, podľa ktorého vyšetrovateľ Radovan Fridrich vec odmieta, pretože podľa neho nie je dôvod na začatie trestného stíhania.„Argumentuje sa v ňom podľa mňa veľmi zvláštnym a nebezpečným spôsobom. Naznačuje totiž, že nie je jasné, po akom Leninovi je daná ulica pomenovaná. Je fakt, že v roku 1973 ju nazvali Ulicou V. I. Lenina a niekedy neskôr došlo k premenovaniu na Leninovu ulicu,“ upozorňuje. Vyšetrovateľ v uznesení, ktoré máme k dispozícii, uviedol, že „touto zmenou prišlo k zovšeobecneniu názvu danej ulice a myslím si, že aj k strate bližšej konkretizácie danej ulice“.
Jakub Lipták len neveriacky krúti hlavou. „On si teda asi skutočne myslí, že Leninov bolo v dejinách množstvo a vlastne nevieme, po akom Leninovi je ulica vo Veľkých Úľanoch pomenovaná. Možno niekto v obci mal psa menom Lenin a ulica sa volá po tom psovi? Je to zaujímavý precedens pre všetky obce, ktoré by chceli pomenovať ulice trebárs po Jozefovi Tisovi alebo pokojne aj po Adolfovi Hitlerovi - miesto Ulice Jozefa Tisu či Ulice Adolfa Hitlera treba ulice nazvať Tisova či Hitlerova. NAKA v tom problém nebude vidieť, lebo nie je konkretizované, o akého Tisa či Hitlera ide,“ rozhorčuje sa aktivista. Ide ešte ďalej a ukazuje, ako sa dajú tvrdenia vyšetrovateľa priviesť do absurdnosti. „Potom podľa takejto ulice pomenujú zastávku, lebo však obec si tak zvolila, a pokojne budeme nastupovať na Leninovej a vystupovať na Tisovej či Hitlerovej. To bude radosti.“
Neprekážal im
„Leninova ulica vo Veľkých Úľanoch je jednoznačne pomenovaná po V. I. Leninovi. Nie po psovi, nie po imaginárnom Leninovi, ale po zločincovi a zakladateľovi Sovietskeho zväzu,“ zdôrazňuje Ľudská mierka.
Je zrejmé, že každý obyvateľ dediny v Galantskom okrese vie, kto bol Lenin. Možno si niekto nedoštudoval informácie o zverstvách, ktoré sa v jeho mene páchali, pretože desiatky rokov bol aj na Slovensku nedotknuteľnou ikonou. Smutnou, s krvavými rukami. S jeho súhlasom sa konalo mnoho popráv bez súdu, vyzýval na vyvražďovanie. „Čím väčšie množstvo reakcionárskych kňazov a reakcionárskej buržoázie bude v tejto záležitosti zastrelených, tým lepšie,“ znela jedna z jeho inštrukcií. Podľa seba si upravil marxistické myslenie a viedol boj proti najhoršej forme kapitalizmu - imperializmu.
Samotným obyvateľom obce názov ulice dlhé roky neprekážal. Ľahostajnosť, nevedomosť či len pohodlnosť? Starosta Veľkých Úľan dostal len dva podnety, jeden od majiteľa úspešnej firmy, ktorý si neželal, aby bol jeho biznis spájaný s menom najznámejšieho boľševika - hoci len na adrese. „Tam sme to však vyriešili, pretože závod je mimo rodinných domov a vytvorili sme Priemyselnú ulicu,“ povedal nám František Gőgh.
Názvom ulice sa po revolúcii vo Veľkých Úľanoch nikto nezaoberal. Súčasný starosta je hlavou obce od roku 1999. „Keď sa aj objavili iniciatívy, nevedeli sa dohodnúť na názve, ale hlavne nebol záujem zo strany občanov. Museli by meniť občianske preukazy, živnostníci svoje listy, tak sme to nechali tak,“ opisuje. „V súvislosti s podaním trestného oznámenia na neznámeho páchateľa, že tu máme Leninovu ulicu, som bol vypovedať, ale uviedol som to, čo hovorím vám, že ľudia s tým veľmi nesúhlasili. Aj medzi poslancami boli rôzne názory. Niektorí to považujú za súčasť našej histórie a nechceli ju meniť. Našli sa aj takí, ktorí o Leninovi hovorili ako o zločincovi,“ vysvetlil nám.
František Gőgh priznáva, že predtým mu názov Leninova ulica neprekážal. „Veď ja bývam na Pionierskej,“ argumentuje. Situácia sa však zmenila a k ruskej agresii nie je ani on ľahostajný. „Veľmi som nahnevaný na Putina, takže len preto zmenu názvu podporím. Tento rok sa končí volebné obdobie a dohodli sme sa, že ak vo vedení obce zostaneme, vyhlásime medzi obyvateľmi na Leninovej ulici referendum. Nech sa vyjadria tí, ktorí tam bývajú.“
Na mene záleží
„Je to veľmi smutné. Dnes pokračovateľ Sovietskeho zväzu pod názvom Ruská federácia, vedená verným nasledovateľom zločinca Lenina - zločincom Putinom -, bombarduje nevinných ľudí, civilistov, ženy, mužov, deti na Ukrajine a sníva o zašlej sláve veľkej sovietskej ríše. No a my tu na Slovensku nie sme ani po 32 rokoch slobody schopní zbaviť sa zatuchnutého komunistického smradu v podobe reliktov minulosti ani takých explicitných, akou je ulica pomenovaná po Vladimirovi Iľjičovi Leninovi,“ rozhorčuje sa aktivista z Ľudskej mierky.
Nedávno občianska iniciatíva dokonca navrhla, aby sa ulica pred ruskou ambasádou pomenovala po tamojšom opozičnom politikovi a Putinovom kritikovi Borisovi Nemcovi, ktorého zavraždili pred siedmimi rokmi v Moskve. Už niekoľko svetových metropol, napríklad Praha, Kyjev či Washington, zvolilo túto formu uctenia si jeho pamiatky. Niežeby názov našej Godrovej ulice niekomu prekážal, ale predstava, že ruské veľvyslanectvo si píše adresu s menom tohto muža nepohodlného pre Putina, je pre mnohých malým zadosťučinením. Teda, ak sa zrealizuje.