Na začiatku bola vražda. Takto by sa mohol začínať politický krimitriler o konci tretej vlády Roberta Fica. Až na to, že aj pred vraždou mal jeho kabinet značné problémy. O čom je reč? O kauzách zametených pod koberec - napríklad vratky na daniach vyplatené podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, zvláštne obchody s ním a zavádzanie v podaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka, Ficovo bývanie v komplexe Bonaparte, kde je jeho domácim práve Bašternák.

Dalo by sa pokračovať. Všetky aféry však prekryla smrť dvoch nevinných ľudí a následne ľudová vzbura. Výsledok? Dva týždne odvtedy, ako polícia našla novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú chladnokrvne zastrelených v ich vlastnom dome, sa na Slovensku deje to, čo pred pár dňami málokto čakal - trojnásobný premiér Robert Fico skončil.

Šachista Fico

Vo štvrtok poobede odovzdal svoju demisiu do rúk prezidenta Kisku. Svojho úhlavného nepriateľa ostatných dní žoviálne potľapkal a s úsmevom na tvári všetkým odkázal, že sa nelúči, ani nekončí: „Dámy a páni, ja sa vôbec s vami nelúčim, skoro sa uvidíme na tlačových konferenciách a ako predseda najsilnejšej strany budem súčasťou koaličnej rady s tým, že sa absolútne spolieham na profesionalitu Petra Pellegriniho.“

Od pondelka mal pritom šéf Smeru-SD skôr vrásky na čele a strnulú tvár. Celé dni so svojimi poslancami, s predsedníctvom strany, či koaličnými partnermi, špekuloval, ako pohnúť figúrkami na politickej šachovnici tak, aby do volieb 2020 tretia vláda so smerákom v čele nejako dovládla.

Prešpekulovaný Bugár

Strana Most-Híd opäť otočila. Z ultimáta, ktoré ohlásili začiatkom týždňa a požiadavky na predčasné voľby zišlo. Strana, ktorá zrejme mienila rozhodnutím žiadať nové ľudové hlasovanie udržanie zvyškov svojho kreditu u voličov, niektorých opäť sklamala. Stratila tak ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, ktorá v rezorte pokračovať nebude. Béla Bugár povedal, že to je "súčasťou dohody v koalícii".

O požiadavke na koniec Žitňanskej hovoril nedávno poslanec za SNS Anton Hrnko. Dlhšie bola tŕňom v oku aj šéfovi parlamentu za národniarov Andreja Danka. Prekážalo mu napríklad, že sa na rokovaniach vyjadrovala ku kauzám iných ministrov. Aj k tým jeho. Most-Híd stratil poslanca Igora Janckulíka, ktorý koalíciu nepodporí. Mandátu sa vzdal František Šebej. Na jeho miesto však zrejme príde niekto, kto bude s novou vládou solidárny.

Fikcia skutočnosťou

Zostane Smer jednotkou „na trhu“? Zabudne sa o pár mesiacov na niečo zo škandálov? Politológovia vravia, že odpovede sa im dnes na tieto otázky hľadajú ťažko. Smer sa však zdá oslabený. Podľa tohtotýždňových prieskumov stratil Smer asi päť percent.

Okrem percent, v Smere končí aj okukaná generácia politikov. To, čo by už pred rokom možno upokojilo verejnosť, teda odchod obľúbeného aj nenávideného ministra vnútra Roberta Kaliňáka, sa stalo. Obeta korunného princa Smeru však dnes akoby už nič neznamenala.

Nenávidení: Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Fico a Kaliňák spoznali hnev verejnosti.
Nenávidení: Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Fico a Kaliňák spoznali hnev verejnosti.
Zdroj: MATEJ KALINA

Strana sa ocitla v situácii, keď nová generácia nie je pripravená na prevzatie moci. Tváre, ktoré Fico testoval, fešného vicepremiéra Petra Pellegriniho či plavovlasú štátnu tajomníčku ministerstva vnútra Denisu Sakovú, u voličov veľmi nezaberajú. Nevadí. Práve oni nastúpia na významné uvoľnené funkcie vo vláde. pellegrini bude novým premiérom, Saková zrejme získa portfólio po Kaliňákovi. Nuž, tváre sa menia, ale páni za oponou zostávajú.

Zombie

„Je to koniec Roberta Fica v pozícii premiéra,“ odpovedá na otázku, ktorá sa dnes ponúka voličom Smeru aj jeho nepriateľom, sociológ Michal Vašečka „Či ide o koniec Fica ako politika? Rozhodne sa mu zúžil priestor pokračovať na pozíciách, o ktorých možno uvažoval,“ vraví.

Kde by sa mohol trojnásobný predseda vlády uplatniť? Okrem zákulisia chodieb Úradu vlády a kancelária v centrále Smeru na Súmračnej, nemá veľa možností. Prezident mu nevyšiel. Po udalostiach ostatných týždňov sa zrejme môže rozlúčiť aj s funkciou ústavného sudcu. Pozícia v OSN či v európskych inštitúciách? „To všetko je vylúčené. To, čo sa odohralo posledné dva týždne, je príbehom sebadiskvalifikácie,“ konštatuje Vašečka. Fico po­dľa neho stratil cit pre politiku a začal pod sebou píliť konáre. „Hral vabank a nevyšlo to,“ čuduje sa konaniu premiéra, ktorý bol pritom dlho považovaný za vynikajúceho stratéga.

Netreba zabúdať ani na to, že Fico vo voľbách získal poslanecký mandár. Či si ho uplatní, zatiaľ neprezradil. Čaká ho podobný osud ako Mikuláša Dzurindu? Úloha nevýrazného a strateného poslanca našej Národnej rady, ktorý vie, že prvú ligu si už nikdy nezahrá. Ibaže by bol Robert Fico bájny vták fénix, ktorý dokázal vstať z popola.

Feši

Konečne to pochopil! Len či nie neskoro. Dlhodobé váhanie Roberta Kaliňáka, či má odísť z postu ministra vnútra, môže stiahnuť dolu vodou celú stranu Smer. Aj premiéra Roberta Fica, ktorý sa svojho korunného princa zastával do poslednej chvíle. Prečo, to je otázne. Vedia to azda len tí naozaj zainteresovaní. Aká je Kaliňákova budúcnosť v politike, dnes zrejme nikto netuší. Ak sa však sociálni demokrati rozhodnú s ním ďalej nerátať, stratia jedného zo svojich najsilnejších ťahúňov, ktorému voliči dokázali, nevedno z akých dôvodov, odpustiť hádam každý škandál. Napriek všetkému bol pre nich hneď po premiérovi druhý najobľúbenejší politik Smeru.

Tančeky: Mladý Kaliňák si rozumel s Fedorom Flašíkom aj s jeho manželkou Monikou Beňovou.
Tančeky: Mladý Kaliňák si rozumel s Fedorom Flašíkom aj s jeho manželkou Monikou Beňovou.
Zdroj: Archív

Očaril ako mladík

Gény námorníka a učiteľky bulharskej národnosti nosí v sebe Robert Kaliňák, politik, trojnásobný minister vnútra, ktorý najmä ženskú časť voličskej základne prvýkrát očaril na jeseň 2002. V parlamentých voľbách mu vtedy ako 30-ročnému mladíkovi odovzdalo preferenčný hlas 8 160 ľudí. V tom čase nik netušil, že tento večne usmiaty zarastený chlapík bude raz hýbať celým Slovenskom. Postupne, ako stúpal jeho vplyv v štruktúrach dlhodobo strany Smer, a teda aj v štáte, získaval na popularite. Už v roku 2006 ho podporilo takmer 300-tisíc voličov, o štyri roky to už bolo asi 400-tisíc a na vrchol slávy sa dostal v roku 2012, keď sa do parlamentu prekrúžkoval vďaka podpore takmer pol milióna občanov.

Slovenský ľud Kaliňákovi, ktorému prischla prezývka Feši, odpustil veru kadečo. Nie div. Jednoducho vedel, ako na ľudí. Aj keď je to rodený Bratislavčan, ktorému vďaka podnikateľským aktivitám tečú na účet státisíce eur, nemal žiadny problém obuť si hoci gumáky, zobrať do rúk lopatu a pridať sa k ťažko pracujúcim. S patričným výrazom na tvári zvládal všetky situácie. Ako jeden z mála politikov vedel mediálne zvládnuť každú krízu. Pred mikrofónmi neutekal, práve naopak, často to bol on, koho samotný premiér Robert Fico poslal hasiť horúce chvíle.

Robove kauzy

Krk mu nezlomilo ani niekoľko závažných káuz, napríklad tá okolo firmy Kovošrot, v ktorej sa vraj jemu blízka firma prostredníctvom podozrivého konkurzu dostala k lukratívnym pozemkom v Bratislave. Slováci mu odpustili aj škandalózne vystúpenie v prípade Hedvigy Malinovej, ktorú v auguste 2006 v Nitre napadli a zbili dvaja páchatelia. Už o niekoľko dní sa Kaliňák a premiér Fico bez hanby postavili pred kamery, aby úplne vážne vyhlásili, že mladá študentka si všetko vymyslela.

V časoch ministrovania Roberta Kaliňáka došlo aj ku kauze, ktorú si všimol celý svet. Pri cvičení na popradskom letisku zabudli policajti vybrať z batožiny náhodne vybratého cestujúceho výbušninu, ktorú mu tam v rámci „tréningu“ psov umiestnili. Ten ju potom doviezol až do Írska. Pamätná je tiež streľba policajtov na auto plné študentov. No známa je i kauza podnikateľa a daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, s ktorým, ako sa zistilo, mal Kaliňák v minulosti obchodný vzťah.

Z ministra podozrivý?

Posledný prípad, ktorý už Robert Kaliňák zvládnuť nedokázal, bola dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Proti ministrovi vnútra vyšli do ulíc po celom Slovensku desaťtisíce občanov. Hoci tlaku dlho odolával, napokon musel skončiť. Nie je vylúčené, že Roberta Kaliňáka teraz čaká o čosi ťažšie obdobie, než na aké bol zvyknutý. Možno si ho budú chcieť dokonca oficiálne vypočuť jeho bývalí podriadení. Trestné oznámenie totiž na bývalého ministra vnútra podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. Spravil tak pre podozrenie zo spáchania trestného činu korupcie.

Toho sa Kaliňák údajne dopustil spolu so svojím kamarátom, biznispartnerom a exministrom financií i dopravy Jánom Počiatkom. Na Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška a šéfa jej protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera podáva Širko aj trestné oznámenie týkajúce sa sabotáže. Tej sa všetci menovaní vraj dopustili tým, že počas vyšetrovania Kaliňákových a Počiatkových skutkov NAKA Špirka dvakrát obvinila z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. To označil prokurátor za účelové a nariadené práve Kaliňákom, Gašparom, Hraškom a Krajmerom. Všetci obvinenia odmietajú.