Týrané ženy, deti odobraté rodičom aj celé rodiny v problémoch. O takýchto klientov sa v krízovom centre Maják nádeje v bratislavskom Starom Meste stará ako riaditeľ Pavol Rusko.

Šéfom centra sa stal pred niekoľkými dňami. Má s nimi veľkolepé plány. Maják chce rozšíriť aj do iných miest. A v Bratislave postaviť nový. Exminister hospodárstva Pavol Rusko pritom figuruje vo viacerých prípadoch podvodov s DPH a o svoje obrovské majetky prišiel pre vysoké dlhy.

Zabudnutí

Centrum pre týrané ženy na úteku pred manželmi založila Nadácia Markíza spolu s mestskou časťou Staré Mesto ešte v roku 2002. Staré Mesto predalo Ruskovej neziskovke trojposchodovú budovu na Karpatskej ulici za symbolických 100 korún a do centra nalialo ďalších 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur). Budova môže mať teraz hodnotu 600- až 800-tisíc eur.

Doteraz centrum fungovalo relatívne potichu. Rozruch nastal po zmenách v dozornej rade po komunálnych voľbách. Poslankyne a nové členky dozornej rady Veronika Remišová a Viera Satinská Maják navštívili a ostali šokované. „V niektorých miestnostiach bola po stenách pleseň,“ opisuje Remišová.

Nepoznajú hospodárenie

„Podali sme starostovi správu a správnej rade niekoľko odporúčaní. Žiadali sme odstrániť nevyhovujúci hygienický stav, dodať zápisnice z rokovaní orgánov Majáka za posledných päť rokov, výročnú správu za rok 2014 a tiež rozpočet, ktorý mal byť schválený do konca marca,“ vypočítava Remišová.

Ešte viac ako odchod väčšiny pôvodných zamestnancov ich však prekvapili plány Pavla Ruska, ktorý sa začal Majáku naplno venovať. Lukratívnu budovu chce predať a za utŕžené peniaze plánuje postaviť nové priestory mimo centra mesta.

Podľa Remišovej je však problém v tom, že mestská časť Staré Mesto má minimálny dosah na rozhodovanie neziskovky a s tým spojené nakladanie s majetkom a peniazmi. V správnej rade majú totiž prevahu ľudia z Ruskovej nadácie, ktorá sa ešte v roku 2006 zmenila z Nadácie Markíza na Nadáciu Priatelia.

Čítajte viac:

Rusko sa vyhrážal tehotnej žene. Privolal si na ňu Albánca

Smelé plány

„Chceme Maják nastaviť podľa koncepcie presne cielenej trampolíny. Mala by zachytiť ľudí a po čase ich vrátiť do života,“ vysvetľuje Rusko. Pripúšťa, že model doteraz nefungoval.

„Maják sa zmenil na akúsi nocľaháreň. My však nechceme, aby tu ľudia trávili roky. Stačia mesiace. Terapiami ich chceme stabilizovať a pomôcť im postaviť sa na vlastné nohy. Na to však potrebujeme oveľa lepšie nastavenie vrátane priestorov,“ vraví bývalý minister.

Rusko začal centru šéfovať oficiálne ako riaditeľ len pred pár dňami. Na otázku, prečo sa o centrum nezaujímal už skôr, hovorí, že niekedy to už prísť muselo. „Nech nám je odpustené, že až teraz,“ dodáva.

Každý deň

Zdá sa, že nový džob ho baví. Keď s ním prechádzame Majákom, deti ho zdravia ako kamaráta. Rozpráva sa s nimi o futbale, ktorý s nimi hral, a sľubuje, že zápas si zopakujú.

„Máme tu paniu s dvoma deťmi, ktorá sa ocitla zo dňa na deň na ulici, pretože partner ju vyhodil z bytu. Ďalšiu klientku som aj s dcérkou vyzdvihol na ulici, kde sedeli na kufri. Títo ľudia musia veriť, že sme ochotní a schopní pomôcť im,“ vraví Rusko.

Zdravotná sestra Jana sa ocitla v Majáku s dvomi deťmi. „Sme zo stredného Slovenska. Rozviedla som sa a ušla pred bývalým manželom. Z podnájmu v Bratislave nás do hodiny vyhodil majiteľ, lebo na zmluve nebolo napísané druhé dieťa, hoci maklérka ma presviedčala, že to je v poriadku,“ tvrdí.

O Ruskovi hovorí pekne. „Stará sa aj o psychickú stránku matiek. Keď to nevychádza z finančnej stránky, tak pomôže. So stravou, na lieky. Máva komunity s deťmi, kde sa o ne zaujíma a hráva sa s nimi,“ dodáva Jana.

Predať a postaviť

Pre vlhko a zničenú omietku sa začína v Majáku maľovať, opravili vraj všetky okná, od sponzorov zohnali nový nábytok. A Maják naozaj vyzerá čisto a pokojne. Kuchyňa je obrovská a vybavená troma chladničkami. Nechýba ani veľká spoločenská miestnosť s kreslami. Maják má kapacitu 60 ľudí a momentálne je v ňom 55 klientov.

Nové a väčšie priestory chce Rusko postaviť mimo centra mesta. Na to však treba peniaze, ktoré vraj získa predajom budovy na Karpatskej ulici.

Len nedávno pritom Rusko prišiel o všetky svoje nehnuteľnosti, ktoré musel predať, aby vyplatil svojich veriteľov. Už nemá honosnú vilu v Záhorskej Bystrici, dva rodinné domy ani niekoľko bytov.

Poslankyňa Remišová sa tiež obáva, či bude mať mestská časť dosah na to, aby sa nová budova naozaj postavila. Rusko však sľubuje, že áno. „Toto spojenie je nehoráznosť,“ rozčuľuje sa, keď sa pýtame na jeho osobné dlhy.

„Túto budovu sme rekonštruovali za 18 miliónov korún, ktoré som poskytol cez Nadáciu Markíza. Ak by sme ju predali, získame finančné prostriedky na nový objekt, ktorý by nemal na Slovensku konkurenciu."

"Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta: Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľuje Rusko.

Zároveň tvrdí, že peniaze z predaja by ostali v Majáku. „Čo je na tej myšlienke zlé? Dokonca zaznel názor, že ak by sa to predalo, Staré Mesto by chcelo peniaze a my si máme robiť Maják nádeje sami. Absurdné - veď pred 13 rokmi sme otvárali krízové centrum a nie spoločný kšeft,“ rozhorčuje sa Rusko.

Miesto neprezradí

Stavať sa podľa neho začne z prvej zálohy a Maják sa odsťahuje, až keď bude nová budova hotová. „Nech sa urobí aj verejná súťaž. Len aby to netrvalo dlho. Začiatkom roka by sme chceli byť v novom,“ tvrdí Rusko. Kde by mala stáť, povedať nechce. Vraj mimo centra.

„Aký však bude mať Maják nádeje zmysel pre Staré Mesto, ak bude mimo jeho územia?“ pýta sa poslankyňa Remišová. Zaujímavé je v tejto súvislosti aj to, že Staré Mesto si pri zakladaní krízového centra nedalo do podmienok, že ľudia z tejto mestskej časti budú preferovaní, hoci mestská časť na jeho štart a prevádzku výrazne prispela.