Majský požiadal o podmienečné prepustenie po tom, čo si mal odpykať časť trestu. O jeho žiadosti dnes rozhodoval Obvodný súd pre Prahu 4. "Žiadosť odsúdeného bola uznesení zamietnutá, keď súd dospel k záveru, že neboli splnené podmienky pre podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Uznesenie nie je ešte právoplatné, lebo odsúdený podal priamo do porotokolu sťažnosť. O tej bude rozhodovať Mestský súd v Prahe," vraví hovorca súdu pre trestné veci Michal Dvořák.  

Od smotánky do basy

Jozef Majský sa v 90. rokoch minulého storočia pohyboval medzi smotánkou. Stal sa známym privatizérom. „Nechcel som, aby sa moje deti alebo vnuci na mňa niekedy obrátili s výčitkou, kde som bol, keď sa rozdával národný majetok,“ povedal kedysi médiám, prečo sa pustil do privatizácie. Na tej zarobil a mohol financovať svoj nákladný luxusný život. Objavoval sa skoro na všetkých večierkoch plných celebrít a politikov, ktorí sa s ním radi odfotili. Umne podporoval politické strany, najskôr Mečiarovo HZDS a potom Schusterovu SOP. Jeho manželka Diana Dubovská bola poslankyňou tejto strany. Podnikanie mu však asi nestačilo a stal sa aktérom jednej z najväčších káuz Slovenska. Nie je síce zodpovedný za to, že nebankovky BMG a Horizont obrali klientov o peniaze, no súd ho uznal vinným z ich vytunelovania. Čím spôsobil, že okradnutí klienti stratili šance na to, aby niečo z investovaných peňazí získali. Spolu s komplicmi nechal v kufríkoch vyniesť zo zavretých pobočiek milióny korún. Ako dôkaz na súde poslúžila aj nahrávka, kde hovorí šéfovi nebankovky Vladimírovi Frunimu: Tvoje už neni nič, chápeš?

Viac FOTO Jozefa Majského v GALÉRII

Majský dostal po dlhých takmer 18 rokoch od vznesenia obvinenia trest 9 rokov vlani v lete. No rozhodnutie Najvyššieho súdu muselo byť ešte potvrdené českými súdmi, keďže Majský má občianstvo oboch krajín a pred vynesením rozsudku odišiel do Čiech. Podľa rodiny potreboval lekársku starostlivosť, podľa Najvyššieho súdu tam ušiel.