Náš pán predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany, ktorá sa môže popýšiť zhruba sedempercentnou podporou voličov, kapitán Andrej Danko, je nesmierne vyťažený muž. Musí toho stíhať naozaj požehnane. Minulý týždeň napríklad viedol poslednú schôdzu Národnej rady SR (NR SR) pred letnými prázdninami, bojoval za zmenu zákona o volebnej kampani, podpisoval deklaráciu o zahraničnom smerovaní Slovenska a vo Vysokých Tatrách sa stretol s kolegami z krajín V4, teda z Poľska, Českej republiky a Maďarska.

S nimi si okrem podávania rúk a všakovakých, iste dôležitých rokovaní zahral futbal. Nie sám, zavolal si posilu z parlamentných lavíc. Aby to všetko stíhal zapojiť do svojho programu, musel použiť niekoľko štátnych dopravných prostriedkov. O lacný špás, hradený z vreciek daňových poplatníkov, rozhodne nešlo! Len v jeden deň bol totiž kvôli Andrejovi Dankovi a poslancom v pohotovosti vládny špeciál, vrtuľník letky ministerstva vnútra a, samozrejme, luxusná limuzína z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Faux pas

Andrej Danko patrí medzi politikov, ktorí nesporne vedia zaujať. Podarilo sa mu to aj v uplynulých dňoch. Napríklad v čase, keď sa spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Petrom Pellegrinim prihlásil k Spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva SR v EÚ a NATO z októbra 2017, vyšli najavo veľmi zaujímavé informácie. A to, že predseda NR SR pozval na oslavy výročia SNP bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, vládnuceho diktátorským spôsobom. 

Mnohí tým zostali prekvapení, lebo Andrej Danko tak prekročil svoje kompetencie a vyrobil poriadne protokolárne faux pas. Potuchy o takejto pozvánke nemalo ministerstvo zahraničia vedené Miroslavom Lajčákom a dokonca ani prezidentka Čaputová, ktorá musela vzniknutú situáciu zachraňovať. Lukašenkovi veľmi slušne napísala, že pozvanie nebolo z prezidentskej úrovne. Naša hlava štátu pritom vyslovila nádej, že to jej partner z Bieloruska správne pochopí. Zrejme pochopil, lebo na Slovensko odkázal, že na také nepripravené návštevy nechodí! Andreja Danka sa dianie okolo pozvánky pre jeden z jeho idolov zjavne dotklo. Zuzane Čaputovej nasrdene odkázal, že jej konanie bolo zbytočné, no a verejnosti zas vysvetlil, že Lukašenka pozval len tak, neoficiálne.

Lebo môže

Danko však svoje sklamanie veľmi rýchlo zahnal ďalšími dôležitými štátnickými povinnosťami. Hostil totiž kolegov z krajín V4 vo Vysokých Tatrách, kde im pripravil vskutku pestrý program. Aby ho sám stíhal, musel zmobilizovať niekoľko zložiek ministerstva vnútra. Keďže čas predsedu Národnej rady SR je nesmierne vzácny, na svoju prepravu z Bratislavy do Popradu využil vrtuľník ministerstva vnútra, z ktorého prestúpil rovno do pristavenej luxusnej limuzíny. Presne do tej, ktorú mu s osobným strážcom a vodičom pridelili z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Samozrejme, pod naše veľhory dopravili profesionáli vozidlo po ceste, čo im mohlo podľa našich skromných odhadov pri ich schopnostiach a možnostiach trvať nanajvýš tri hodiny. Ale to by bol pre Andreja Danka zbytočne zabitý čas. Vrtuľník je predsa o niečom inom.

Dozvedeli sme sa však, že tento stroj museli kvôli šéfovi parlamentu vyťahovať z hangáru na poslednú chvíľu. Letieť do Popradu mal totiž Andrej Danko pôvodne vládnym špeciálom spolu s niekoľkými poslancami, ktorí tam išli hrať futbal s kolegami z krajín V4. Našich zákonodarcov do Tatier špeciál aj dopravil, no zhruba o dve hodiny neskôr ako na letiskovej ploche pristál vrtuľník s Andrejom Dankom na palube.

Jeho hovorca Tomáš Kostelník nám vysvetlil, že inak to jednoducho nešlo. „Pán predseda požiadal o využitie vrtuľníka z toho dôvodu, že rokovanie NR SR časovo kolidovalo s dlhodobo naplánovaným podujatím V4 v Pop­rade, ktoré pán predseda viedol.“Nezabudol pritom upozorniť, že ústavní činitelia využívajú na prepravu služby letky ministerstva vnútra vrátane helikoptéry bežne. „Majú na to nárok,“ zdôraznil Kostelník, ktorý dodal, že napriek tomu predseda parlamentu využil helikoptéru počas svojho mandátu iba trikrát.

Len aby sa vedelo, letka ministerstva vnútra je požiadavkám našich najvyšších doslova podriadená. Tak nejako to vyplýva z vyjadrenia Petra Lazarova z tlačového odboru rezortu vnútra, podľa ktorého „požiadavky predsedu NR SR, prezidenta a premiéra na lety nespadajú pod schvaľovací proces, letka v prípade požiadavky takýto let vykoná“. Doplnil, že Letecký útvar Ministerstva vnútra SR má na lety ústavných činiteľov vyhradené financie. V akej výške, však nespresnil. Práve to by bolo možno zaujímavé. Lebo doteraz bol rezort vnútra schopný veľmi presne vyčísliť len náklady na prepravu bývalého prezidenta Andreja Kisku vládnym špeciálom do Popradu. Pri ostatných ústavných činiteľoch sa tvári, že to jednoducho nejde. Ba dokonca zistiť nie je možné ani to, aký prostriedok, ktorý činiteľ a na aký účel využil. Otázka je prečo.

FOTO futbalových výkonov Andreja Danka si pozrite v GALÉRII >>