O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni, pluska.sk, alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Dopláca hlavné mesto na takzvaných cépečkárov?

Áno

Trvalý pobyt inde a práca v Bratislave? Obvykle sa mimo svojho trvalého pobytu zdržuje takmer každý desiaty Slovák. Má to aj ekonomické dôsledky? Podľa odborníkov jednoznačne áno. Dane sa platia inde, ale náklady ostávajú na mestách, ktoré musia budovať cesty či chodníky. Aj to je jeden z dôvodov, prečo chce bratislavský primátor zaviesť takzvané rezidenčné parkovanie. Obyvatelia, ktorí nie sú v hlavnom meste nahlásení, by tak mali s parkovaním problém.

Nie

Určite sú oblasti, kde mimobratislavskí sťažujú život domácim (doprava, parkovanie), ale inak z týchto ľudí skôr Bratislavčania profitujú. Cezpoľní nechodia do miest len za prácou, ale nechávajú tam aj peniaze za služby, prenájmy a podobne, čím, naopak, pomáhajú mestám rozkvitať. A čo sa týka sťaženého parkovania, až po zavedení parkovacej politiky bude jasné, či za zlé parkovanie v hlavnom meste môžu naozaj cezpoľní.

Dopláca hlavné mesto na takzvaných cépečkárov, teda ľudí, ktorí dochádzajú za prácou?
Dopláca hlavné mesto na takzvaných cépečkárov, teda ľudí, ktorí dochádzajú za prácou?
Zdroj: Plus 7 dní
Dopláca hlavné mesto na takzvaných cépečkárov, teda ľudí, ktorí dochádzajú za prácou?
Dopláca hlavné mesto na takzvaných cépečkárov, teda ľudí, ktorí dochádzajú za prácou?
Zdroj: Plus 7 dní

Oberajú cezpoľní domácich o prácu?

Áno

Cépečkári sú ambicióznejší, zaujíma ich kariérny rast a dokonca zarábajú viac ako rodení Bratislavčania. Vyplynulo to analytikom z Inštitútu pre finančnú politiku. Skončení vysokoškoláci prichádzajúci z východnejších krajov zarobia podľa zozbieraných dát v Bratislave až o 24 percent viac ako vysokoškoláci narodení v Bratislave. Lepšie zárobky pre mimobratislavských však platia v podstate pre všetkých, ktorí odišli pracovať mimo svojho rodného kraja. Hoci rozdiely nie sú až také výrazné ako v Bratislave.

 

Nie

Roboty, cudzinci aj cezpoľní nám berú prácu. Naozaj? Výhovorky, vravia odborníci. Naopak, cezpoľní, teda ľudia pracujúci v mestách, hoci žijú mimo nich, prinášajú do miest zisky v podobe prenájmov, využívania reštauračných služieb aj dopravy. Ak sa v mestách nájde dosť kvalifikovanej práce pre cezpoľných, isto sa nájde aj pre domácich.

Zvyšujú cépečkári ceny nehnuteľností?

Áno

Zvýšený prílev ľudí migrujúcich za prácou alebo za školou ceny podnájmov, ale aj hodnoty nehnuteľností jednoznačne ovplyvňujú smerom nahor. Ceny prenájmov nerastú, samozrejme, tak rýchlo ako ceny nehnuteľností určených na predaj. Tí, ktorí prenajímajú byty, si za ne môžu pýtať oveľa viac aj preto, že ľudia sa teraz k vlastnému bývaniu dostanú ťažšie.

Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ
ÁNO:
Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ ÁNO:
Zdroj: Plus 7 Dní

Nie

Ceny nehnuteľností ovplyvňuje viacero faktorov, nielen prílev ľudí z dedín do miest, ale aj podiel medzi ponukou a dopytom, prístupnosť hypotekárnych úverov a ďalšie faktory. Realitný trh dlhodobo zápasí s nízkou ponukou bytov v novostavbách, ktorá reálne zvyšuje ceny starých bytov.