Nielen excelovské tabuľky, ale aj štetce a plátna. Bývalý minister financií Ladislav Kamenický má už roky ako koníček maľovanie. Tentoraz vystavoval v galérii Bratislavského hradu aj svoj umelecký pohľad na predsedu Smeru Roberta Fica. Pozrieť sa na tento zázrak prišli opoziční, ale aj koaliční poslanci.

Divoké farby

Ak by ste očakávali od financ­majstra nudné maľby, nenájdete ich. Kamenického tvorba je veľmi výrazná a farebná. Žiarivá fialová, zelená či tyrkysová z jeho obrazov len tak tečú. Najnovšie mal výstavu v galérii Bratislavského hradu, ktorú má pod palcom Kancelária Národnej rady SR a na slávnostnú vernisáž pozval všetkých poslancov. Ficov tyrkysovozelený portrét tak obdivoval aj Boris Kollár či bývalá Kamenického kolegyňa z vlády Denisa Saková, ktorá zdúchla k Pellegrinimu do Hlasu-SD.

Okrem exministra financií svoje umenie odprezentoval poslanec Dušan Jarjabek. Ten pokrstil dezinfekčným sprejom svoje nové CD a naživo zaspieval ukážky zo svojej novej tvorby.

Spory dali poslanci očividne bokom. Jarjabek o stretnutí hovoril ako o „čistej perle v mori hnusu“ a večer si pochvaľoval. „Nikto nemal potrebu hovoriť o politike. Všetci boli prekvapení, ako dobre sa cítili,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Čistí si hlavu

Kamenický sa koníčku venuje už pár rokov. „Som nočná sova. Je to pre mňa meditácia, odporúčam to každému vyskúšať,“ prezradil Kamenický svojmu publiku na vernisáži, prečo sa venuje maľovaniu. Možno tým kolegov inšpiroval a my sa dočkáme ďalších výstav politikov. „Mojou záľubou je celosvetové výtvarné umenie. Ak prídem do nejakého mesta, tak sa prvé pýtam, či tam je nejaká galéria.“

„Maľovanie je spolu s fyzikálnou kozmológiou mojím koníčkom, venujem sa mu skoro štyri roky. Zostáva mi naň čas cez víkend, ale maľujem často aj večer a niekedy až do nočných hodín,“ povedal nám exminister financií. A prečo sa rozhodol zvečniť svojho straníckeho šéfa? „Maľujem portréty ľudí, ktorí niečo dokázali alebo ma niečím inšpirujú. Do tejto skupiny patrí aj Robert Fico, ktorého som maľoval na základe fotografie, podobne ako je to aj pri ostatných portrétoch. Do portrétu dám vždy svoj vlastný pohľad. Okrem Fica som namaľoval portréty M. R. Štefánika, Alberta Einsteina, Davida Hockneyho, Pabla Piccassa a ďalších. Najbližšie plánujem namaľovať portrét Ľudovíta Štúra,“ prezradil Kamenický.

Na svoju záľubu nemá doma veľký priestor, a preto maľuje na chodbe. „Manželka napríklad pozerá televíziu a ja tvorím. Priznám sa, že seriály alebo filmy preto nemám napozerané, ale napočúvané,“ povedal v čase, keď bol ešte ministrom.

„Maľovanie nie je hriech ani u politika. Je celý rad politikov, ktorí maľujú. Naposledy som videl tvorbu Petra Plavčana práve v priestoroch Bratislavského hradu, kde aktuálne vystavuje aj Ladislav Kamenický. Vždy si kladiem otázku, prečo dané dielo vzniklo, a neustále sa to pýtam aj svojich študentov,“ hovorí uznávaný umelec a pedagóg Daniel Brogyányi. V umení sa totiž podľa neho nedá klamať. „Tvorca vždy vytvorí len to, čo je v ňom naskladané a navrstvené, takže, inými slovami, prenáša na plátno svoj vlastný život.“ V tvorbe Ladislava Kamenického podľa neho vidieť viacero polôh. Jedna je dekoratívna, ako keby autor chcel úplne vypnúť vlastnú myseľ, a ďalšia je portrétna. „Myslím, že svojho politického šéfa Roberta Fica stvárnil výstižne. Vidieť, že predlohou mu bola fotografia, z obrazu cítiť veľkú zarputilosť aj nádych irónie, akou Fico disponuje,“ hovorí Brogyányi. Nepochybuje, že Kamenický maľuje s chuťou.

Protežovaní politici

„Myslím si, že nie je nutné vždy hľadať veľký filozofický podtext v tvorbe autora. Keď svojou tvorbou urobí radosť čo len jednému človeku, aj keď to bude práve on sám, tak to vždy bude stáť za to,“ hodnotí umelec. Kriticky sa pustil nie do amatérskeho maliara Kamenického, ale do Kancelárie Národnej rady SR. „V luxusných priestoroch Bratislavského hradu by mali dostávať priestor renomovaní slovenskí aj zahraniční autori tak, aby sa podporilo umenie a umelci na Slovensku. Určite nie politici, ktorí majú dostatok prostriedkov na to, aby svoju tvorbu vystavili kdekoľvek na tejto zemeguli,“ dodáva.

Kamenický nie je nováčikom na výstavách. Napríklad v roku 2019 prezentoval svoje obrazy na aukčnej výstave v Prahe, ktorú usporiadal s českým politikom Jaroslavom Faltýnkom z Babišovej strany ANO. Záštitu nad výstavou mal český prezident Miloš Zeman. Výťažok z predaja šiel vtedy na hendikepované deti. Kamenického obraz kúpil za štvrť milióna českých korún, čo je takmer 10-tisíc eur, finančník Marek Dospiva.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Exprezident zmenil imidž

Na bratislavskú vernisáž prišiel aj bývalý prezident Ivan Gašparovič. Ten sa ukázal so zmeneným imidžom. Oholená tvár s udržiavanými fúzmi je preč. Exprezident stavil na šedivú bradu a ľahkú eleganciu v bledom plátennom saku. Na fotke sme ho zachytili v družnom rozhovore s maliarom Kamenickým.