Exminister je v meste, kde sa okrem vyslúžilých hviezd filmového plátna zjavne uchylujú aj vyslúžilé hviezdy politiky, inkognito. V dave boháčov sa ľahko stratí. „Tu nebývajú bohatí ľudia, ale superbohatí,“ komentovali s úsmevom smetiari, ktorých sme práve zastihli pri dome Jána Počiatka. O tom, že tam býva slovenský politik, netušili. Vedia však, že poniže býva známa francúzska herečka a o ulicu vyššie zas majiteľ najpredávanejšej minerálky v krajine galského kohúta.

Na bránu Slováka prišli zazvoniť aj hasiči. Nehorelo, len prišli predať svoj kalendár na rok 2020. V novej domovine Počiatkovcov totiž existuje milá tradícia: výťažok z predaja ide na siroty a ľudia si pri kúpe vymenia pár slov s tými, ktorých volajú, keď majú problémy. „V tejto štvrti neotvára takmer nik,“ posťažujú sa trochu. Keď im povieme, že klopú slovenskému exministrovi sociálnej vlády, začudujú sa, že si mohol taký domov dovoliť. „V každej krajine je to asi podobné. Ak peniaze získal nečestne, mal by ich vrátiť. Alebo by mohol aspoň prispieť na siroty,“ dodali s úsmevom.

Hasiči majú vo Francúzsku tradíciu. Pred Vianocami zvonia v susedstve a predávajú kalendár.
Zdroj: Martin Domok

Suseda ho natrela

„Zrekonštruovali všetko. Z pôvodného domu zostala asi len strecha a múry,“ povedala Plus 7 dní suseda Počiatkovcov v Cannes. Rodina slovenského exministra sa jej zdá sympatická. „Jeho manželku som nestretla, len som ju zahliadla. Nie sú tu každý týždeň, veď majú malé dcéry a tie zrejme chodia do školy tam u vás. On sa prišiel predstaviť, keď sa sem nasťahovali,“ spomína si.

Pani nevie po anglicky, Počiatek zas podľa nej nehovorí francúzsky, ale aspoň vie, čo slušnosť káže. Hlavne vtedy, keď človek vie, že susedov bude mesiace strašiť prestavbou svojho hniezdočka. „Začali mi kopať túto pasáž medzi domami. Vravím im (robotníkom, pozn. red.), zastavte, to je moje. Urobila som ju pred 30-timi rokmi, aby mala kadiaľ odtekať voda, nie pre vás! Tak to zas vrátili do pôvodného stavu,“ prezradila.