Tip na článok
Konateľka komárňanskej firmy má s Pavlom Ruskom svoje skúsenosti.

Rusko sa vyhrážal tehotnej žene. Privolal si na ňu Albánca

V pozadí neštandardných operácií s DPH stojí niekdajšia asistentka Pavla Ruska.

Galéria k článku (4 fotografie )
Magnát: Na konci reťazca je firma Enagro z portfólia skupiny Envien International Limited, ktorú kontroluje podľa medializovaných informácií skupina okolo bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Jána Sabola, vpravo.
Faktúra: Prišla z mailovej adresy Ľubomíry K. a je z nej jasné, že predajná cena je 145 eur, teda nižšia, než za akú jej firma tovar nakúpila v Maďarsku.
Magdaléna: Na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre chodí ako na klavír. Jej spoločnosť potrestali odobratím registrácie platcu DPH.

Bývalá asistentka exministra hospodárstva Pavla Ruska Ľubomíra K. už stojí pred súdom pre neoprávnené vrátenie dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu. Mladá žena pyká za obchody, ktoré dohodol Pavol Rusko osobne.

Polícia sa však zaoberá aj podobným prípadom, v ktorom opäť figuruje Ľubomíra K. V pozadí sporných obchodov s poľnohospodárskymi komoditami však opäť stojí samotný Pavol Rusko a jeho kumpáni.

Nový prípad

„V novembri 2013 sme uzavreli kontrakt s firmou Impex Distribution na dodávku kŕmnej kukurice pre leopoldovskú firmu ENAGRO. Išlo o tisíc ton, ktoré sme mali začať dodávať od decembra 2013. Kontrakt ústne sprostredkoval človek, ktorého som spoznala. Na schôdzku za firmu Impex Distribution však neprišla jej konateľka Ľubomíra K., ale Pavol Rusko.

Stretli sme sa v kaviarni, bol veľmi žoviálny. Pýtala som sa ho, či má plnú moc na konanie v mene spoločnosti Impex Distribution. Povedal, že nie. Dostala som od neho štandardnú kúpnu zmluvu podpísanú konateľkou firmy, čiže do obchodu sme nakoniec išli,“ objasňuje pozadie obchodných vzťahov s expolitikom Pavlom Ruskom konateľka istej komárňanskej firmy pani Magdaléna.

Do redakcie týždenníka PLUS 7 DNÍ zavolala hneď, ako si prečítala článok o súdnom procese s niekdajšou asistentkou Pavla Ruska Ľubomírou K., ktorá podpísala papiere požadujúce vratky dane z pridanej hodnoty v sume 950-tisíc eur za nákup nefunkčného energetického zariadenia.

Obchod v tomto prípade dohodol Pavol Rusko a bývalý poslanec za HZDS Miloš Vajda, Ľubomíra K. iba podpisovala papiere. Cenu zariadenia v kúpnej zmluve stanovili takmer na šesť miliónov eur a z tejto sumy si uplatnili odpočet DPH.

V priebehu vyšetrovania, ktoré inicioval daňový úrad, však znalec určil, že súbor nesúvisiacich a nefunkčných komponentov má hodnotu sotva 109-tisíc eur.

Prípad polícia vyšetrila, prokurátor podal obžalobu a teraz ho rieši okresný súd v bratislavskej Petržalke. Komárňanská podnikateľka Magdaléna po prečítaní tohto článku spozornela, pretože podobne podozrivé okolnosti sa objavili aj pri ich obchode s firmou Impex Distribution, spojenej s tou istou Ľubomírou K.

Čítajte viac:

Rusko svedčí v kauze daňového podvodu. Správanie na súde mu nejde

Trestné oznámenie

„Po uzavretí kontraktu sme tovar od Impex Distribution riadne odobrali a dodávateľovi sme zaplatili na základe zálohovej faktúry. Platba išla cez bankové účty. My sme si neuplatňovali vyplatenie nadmerných odpočtov DPH, pretože sme obchodovali s tovarom slovenského pôvodu a DPH zaň sme riadne uhradili.

Po dodaní zhruba polovice tovaru sme si vyžiadali aj dodacie listy od prepravcov. Požadované doklady mi z Impex Distribution priniesol pán Iliev. Skôr než som ich dala našej účtovníčke, pozrela som si ich. Pravdepodobne omylom sa v kope dokumentov ocitol aj nakládkový list z miesta nakladania v Maďarsku.

Po zistení, že uvedené váhy súhlasia s dodacími listami, sme zistili, že tovar bol v Maďarsku nakúpený bez dane z pridanej hodnoty za vyššiu cenu, ako ho predali nám - už vrátane dane z pridanej hodnoty. Z toho vyplýva, že išlo pravdepodobne o daňový únik, o čom naša firma netušila,“ vysvetľuje podnikateľka Magdaléna.

Podľa nej fakt, že ide o daňový únik, mohla zistiť iba daňová kontrola. Nešlo pritom o málo, v hre bolo 900 ton kukurice v hodnote 130 500 eur plus DPH vo výške 27-tisíc eur. Podnikateľka dodáva, že oni kupovali slovenský tovar od Impex Distribution.

Podľa papierov, ktoré sa k nej pravdepodobne omylom dostali, však tovar nebol slovenského pôvodu a v Maďarsku ho nakúpili cez ďalšiu slovenskú firmu Groty-Relax za 153 eur za tonu bez DPH. Logicky, ak Impex Distribution predával ten istý tovar za 145 eur za tonu, teda za menej, než nakúpil, musel byť v strate. Ak v strate nebol, potom je dosť pravdepodobné, že niekto niekde neuhradil DPH.

„Nikomu som o tomto doklade nehovorila, poradila som sa s kolegami a právnikom a podala som na Národnej kriminálnej agentúre v Nitre trestné oznámenie.

Ak totiž ide o podozrenie z daňovej trestnej činnosti a naši partneri by neodviedli DPH, chýbajúcu čiastku by sme za nich museli zaplatiť my. Aj keď sme DPH súvisiacu s nákupom kukurice uhradili spoločnosti Impex Distribution, čím sme si daňovú povinnosť splnili.

Uvedený nedoplatok by odhalili po podaní daňového priznania elektronickou formou. V prípade, že by nám ho vyrubili, bolo by to pre nás likvidačné,“ upresňuje Magdaléna.

Rusko v hlavnej úlohe

Magdaléna zdôrazňuje, že po celý čas trvania kontraktu prichádzala do osobného a telefonického kontaktu iba s Pavlom Ruskom a jeho človekom menom Iliev.

„S konateľkou firmy Ľubomírou K. som sa nikdy nestretla, medzi nami prebiehala iba mailová komunikácia. Ak aj vznikol nejaký problém, rokovalo sa s pánom Ruskom.

Keď som podala trestné oznámenie, polícii som dodala spomínaný doklad, z ktorého je jasný nesúlad v cenách a z ktorého vyplýva, že Slovenská republika by takto v konečnom dôsledku prišla o DPH v sume 27-tisíc eur,“ zdôrazňuje Magdaléna, pre ktorú sa však príbeh podaním trestného oznámenia neskončil.

V marci 2014 ju v jej dome navštívil Pavol Rusko. Sprevádzal ho český občan, ktorý sprostredkoval kontrakt medzi firmou Impex Distribution a Magdaléninou firmou. Dvom mužom robil spoločnosť Albánec Abdi F.

„Rusko sa mi začal vyhrážať, že som ho podviedla a okradla. Vykrikoval, že chce svoje peniaze a že si to ešte vybavia. Stála som vo dverách, bola som vo vysokom stupni tehotenstva, chlapi to museli vidieť.

Abdi mi povedal: Rozmyslite si, kade budete chodiť, s kým sa budete rozprávať a čo budete riešiť. Toto si ešte vybavíme! Zavolala som vyšetrovateľovi do Nitry a odovzdala som mu Ruska k telefónu. Chvíľu sa rozprávali, potom mi vrátil telefón. Keď skončili, opýtala som sa ho, či chce ešte niečo dodať. A ak nie, nech sa pozrie hore a zakýve do bezpečnostnej kamery,“ hovorí podnikateľka.

Záznam z kamery odniesla na políciu a podala trestné oznámenie. Vyšetrovateľka Adriana Grupáčová však po vypočutí svedkov vec uzavrela tak, že ku konfliktu síce došlo, ale neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty zločinu vydierania ani prečinu nebezpečného vyhrážania.

Dohra

Prípad zatiaľ nie je uzavretý, v priebehu vyšetrovania sa však stalo niekoľko zaujímavých vecí. Firma Roty-Relax, ktorá bola pre úrady dlhší čas nekontaktná, zanikla vo februári tohto roku. Zlúčila sa so spoločnosťou Gezdaport, s. r. o. Tá má od decembra konateľa z moravského mesta Kuřim.

Gezdaport funguje ako „pohlcovač“ firiem, ktoré po problémoch zanikli zlúčením. V priebehu roka 2015 sa Gezdaport zlúčil s 25 firmami z celého Slovenska. K zmenám došlo aj v Impex Distribution. Ľubomíra K. prestala byť jeho konateľkou od apríla tohto roku, nahradila ju Adriana Ilieva.

Majiteľom firmy Impex Distribution je spoločnosť Maggie, s. r. o., ktorá má dvoch majiteľov. Jedným je firma British Invest, druhým Georg Gerber z Budapešti. A čerešnička na záver.

Podnikateľka z Komárna, ktorá celý prípad s podozrením na podvod s daňou z pridanej hodnoty upozornila, sa dozvedela, že daňový úrad odobral jej firme registráciu a identifikačné číslo platcu DPH. Firma Impex Distribution, ktorá podľa Magdaléninho trestného oznámenia urobila neštandardný obchod, registráciu platiteľa DPH naďalej má.

Čo je to karuselový podvod

Pod karuselom sa rozumejú dodávky toho istého tovaru, ktoré nasledujú reťazovo za sebou, pričom v jednom mieste reťazca platcov DPH sa daň neprizná ani neodvedie, subjekt prestane existovať, alebo nie je možné dopátrať sa ho, pretože napríklad zanikne zlúčením s inou spoločnosťou.

„Existujú rôzne typy chýbajúceho obchodníka, kruhové podvody a podobne. Tento prípad by som zaradila do klasického karuselu, keď sa tovar obstará z iného členského štátu a dodá sa do ďalšieho členského štátu Európskej únie.

Často existujú aj podvody, že tovar ani len neopustí hranice a jeho kolobeh je fiktívny,“ vysvetľuje daňová špecialistka Milena Rážová, ktorá upozorňuje, že v našej legislatíve nie je definovaný reťazový obchod, čiže za karusel sa môžu neprávom považovať aj všetky dodávky, ktoré nejdú priamo od výrobcu k spotrebiteľovi.

„Môže to mať dôsledky pre daňové úrady, ktoré na základe nedostatočnej legislatívy môžu prehrať súdne spory s podvodníkmi,“ dodáva Rážová.

VIDEO Plus 7 Dní