Tip na článok
Obrovská vila na Strmých vŕškoch: Hacienda, ktorú dal postaviť Pavol Rusko v čase, keď šéfoval Markíze a teraz ju kúpil Juraj Široký mladší, je naozaj honosná

Ruskova vila zmenila majiteľa: Získal ju syn známeho oligarchu

Mladý Juraj Široký, ktorý je predsedom predstavenstva Váhostavu, chce haciendu zveľadiť.

Galéria k článku (6 fotografií )
Obrovská vila na Strmých vŕškoch: Hacienda, ktorú dal postaviť Pavol Rusko v čase, keď šéfoval Markíze a teraz ju kúpil Juraj Široký mladší, je naozaj honosná.

Syn Juraja Širokého sa musel poriadne plesknúť po vrecku. Kúpil totiž haciendu po Pavlovi Ruskovi, ktorú pre cenu a veľkosť nevedeli ani v dražbe predať dlhé dva roky. Nakoniec ju odkúpil Marián Kočner, no ani ten si ju nenechal pre seba a predal ju ďalej.

Ako je známe, Širokého syn je predsedom predstavenstva reštrukturalizovaného Váhostavu, ktorý dlhuje ľuďom milióny eur. Čo si o novej investícii myslia jeho veritelia?

Obrovská

Vila, ktorú dal postaviť Pavol Rusko v milionárskej štvrti na Strmých vŕškoch v Záhorskej Bystrici, sa podľa katastra rozkladá na 524 štvorcových metroch. Patrí k nej obrovská záhrada s jazierkom a fontánou. Obopína ju vysoký plot, aby obyvatelia mali súkromie.

Podľa dražobného inzerátu z roku 2012 mala len úžitková plocha domu 780 štvorcových metrov, keďže je dvojpodlažný. Na začiatku draženia zaň chceli 2,2 milióna eur. Inzerát vtedy lákal záujemcov napríklad na bazén, bowlingovú miestnosť, menší kurt či sklad vín.

Na podnikanie?

A možno práve preto o ňu prejavil záujem mladý Široký. „Čo sa týka spomínanej nehnuteľnosti, bola kúpená na investičný a komerčný cieľ. Pán Široký mladší sa totiž okrem aktivít vo Váhostave- SK venuje iným činnostiam, napríklad v developérskej oblasti, a verí, že spomínaná nehnuteľnosť v tejto lokalite sa dá po kúpe a zveľadení zhodnotiť,“ reagovala hovorkyňa Širokých Michaela Kováčik- Grendelová.

To, či ju kupoval ako súkromná osoba, alebo na firmu, už nekonkretizovala. V čase, keď vilu kúpil Marián Kočner, vyhlasoval o nej, že má cenu asi 2,5 až 3 milióny eur. Za koľko ju vtedy kúpil, neprezradil, no prvotný inzerát ju ponúkal za 2,2 milióna eur.

Spomínané zhodnotenie by teda mohlo byť slušné.

Čítajte viac:

ŠIROKÝ obchvat Bratislavy: Na výstavbe sa bude podieľať Váhostav!

Veritelia sa trápia

„To je výsmech. Beztrestnosť. Pod nimi ľudia kapú a oni robia takéto investície,“ krúti hlavou Milan Blaho, jeden z veriteľov Váhostavu, ktorý sa podieľal na boji za ich práva. „Splácam banke peniaze, ktoré by som vôbec nemusel platiť,“ hovorí nahnevane a dodáva, že zažil štyri reštrukturalizácie za sebou a musel si pre dlžníkov vziať úver.

„Nemôžem riešiť ani vlastné bývanie, musel som sa s rodinou presťahovať do lacnejšieho, lebo sa päť rokov snažím a robím na hajz..v,“ dodáva. „Čo si o tom môžeme myslieť? Čo zmôže chudoba,“ pýta sa zas rozhorčene 22-ročný Dominik Oláh, ktorý sa tiež pre Váhostav zadlžil a ešte musí ľuďom, ktorí pre neho na stavbe diaľnice pracovali, splácať peniaze.

On tie svoje však od Váhostavu nedostal.

Makajú

Pri vile, ktorá od bráničky nevyzerá taká obrovská, aká v skutočnosti je, už pobehujú robotníci. Na dvore stál kontajner so stavebným odpadom a v čase našej návštevy tam prišli aj vodári. Pri vile vládol hneď od skorého rána čulý ruch a bolo jasné, že sa v nej robí rekonštrukcia. „Mení sa všetko, ešte aj žulové obloženie,“ dozvedeli sme sa od človeka, ktorý nechcel byť menovaný.

Rodinné vŕšky

V lokalite populárnej medzi boháčmi, na Strmých vŕškoch, má svoju rozľahlú trojpodlažnú haciendu aj Juraj Široký starší. Tá má zastavanú plochu aj s nádvoriami vyše osemsto štvorcových metrov. Nechýba jej obrovská záhrada, tenisové kurty ani záhradný domček s rozlohou bežného bytu.

Hneď vedľa má vilu jeho syn. Ani vila mladšieho Širokého nie je malá, podľa listu vlastníctva má zastavanú plochu aj s nádvoriami 410 štvorcových metrov. Okrem toho podľa medializovaných informácií vlastní starší Široký vilu na Bahamách.

Tú si údajne dal postaviť bližšie pri pláži namiesto pôvodnej, ktorú predával cez Sotheby’s za vyvolávaciu cenu 18 miliónov eur. Širokí sú celkovo zaťažení na nehnuteľnosti. V Starom Smokovci stojí vila pomenovaná po manželke staršieho Širokého Zlatici.

Nachádza sa kúsok pod lanovkou na Hrebienok. Do rodinného portfólia patrí aj štvorhviezdičkový hotel Bellevue. Ten je neďaleko vily Zlatica a okrem iného v ňom majú bazén, sauny i sqaushové ihrisko. V akciovke s rovnakým názvom, ako má hotel, sedí Zlatica Široká v predstavenstve.

Širokého rodina má vplyv aj na hotel Doubletree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne. Superboháč Juraj Široký starší bol v roku 2013 na 32. mieste v rebríčku najbohatších Čechov a Slovákov.

Hodnota jeho majetku sa odhadovala na 214 až 253 miliónov eur.

Čítajte viac:

Smer sa ho "zbavil" len naoko: Zábery Pašku, ktoré vyvolávajú otázniky

Kauza Váhostav

Kauza reštrukturalizácie stavebnej firmy Váhostav, ktorej predsedom a podpredsedom predstavenstva sú Širokí, zasiahla stovky ľudí.

Stavebný gigant nemal na platenie dlhov. V bankách sa dlh Váhostavu- SK vyšplhal na sumu 26,7 milióna eur. Ďalších 85 miliónov eur dlhovala firma dodávateľským spoločnostiam. Pohľadávky dodávateľov patrili medzi nezabezpečené, a teda najrizikovejšie.

Spoločnosť išla namiesto do konkurzu, kde by sa rozpredával jej majetok, do reštrukturalizácie. To znamenalo odpísanie časti dlhov a pokračovanie činnosti firmy. Malí veritelia mali najskôr dostať 15 percent zo svojich pohľadávok.

Neskôr vláda rozhodla, že prostredníctvom spoločnosti Slovenská reštrukturalizačná, ktorú na tento účel založila, ich pohľadávky odkúpi, ale len za 50 percent ich hodnoty a maximálne do výšky 200-tisíc eur. Štát za to vraj neskôr získa akcie Váhostavu. Prípad rieši polícia. Tesne po voľbách vzniesol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinenie voči trom osobám z prostredia manažmentu stavebnej spoločnosti. Polícia ich obvinila pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa. Ak sa dokáže vina, obvineným hrozí väzenie od troch do osem rokov.

Z ruky do ruky

Vila má celkom zaujímavú históriu. Postavil ju Pavol Rusko v čase, keď šéfoval televízii Markíza. Neskôr, keď sa dostal do finančných problémov, bol nútený svoje nehnuteľnosti rozpredať. Vila na Strmých vŕškoch bola v ponuke dva roky.

Nakoniec ju kúpil, paradoxne, podnikateľ Marián Kočner, ktorý sa s Ruskom sporil o podiel v Markíze a v auguste 1998 televíziu dokonca obsadili jeho „chlapci“. Kočner ju onedlho predal podnikateľovi Emilovi Šišákovi, ktorý má trvalý pobyt vo Švajčiarsku.

Šišák sa v minulosti „preslávil“ napríklad tým, že požičal auto hokejistovi a v tom čase aj poslancovi za SNS Vincentovi Lukáčovi. Vozidlo potom niekto podpálil. Podľa informácií z roku 2014 chcel vilu prenajímať niektorému zastupiteľskému úradu arabskej alebo ázijskej proveniencie.

V tejto súvislosti je zaujímavé stretnutie Mariána Kočnera a Juraja Širokého staršieho na kávičke, ktoré sme nafotili v januári. Hovorili o Ruskovej vile?

VIDEO Plus 7 Dní