Alena Zsuzsová sa stala neslávne známou verejnosti koncom septembra 2018 kedy ešte ako Alena Zs. bola po zásahu elitného policajného Lynx komanda, v dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržaná a obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dovtedy učiteľka taliančiny, priateľka kontroverzného podnikateľa či konateľka troch firiem sa začala ukazovať v mozaike príliš „nebezpečných“ známostí.

Vražda primátora

Už v roku 2010 priniesol týždenník PLUS 7 DNÍ článok o vražde bývalého hurbanovského primátora Lászlóa Basternáka. Ten v tom roku opätovne kandidoval na post primátora a jeho súperom bol Roman Ostružlík, ktorému ponúkla pomoc s predvolebnou kampaňou práve Alena Zsuzsová. On jej mal sľúbiť, že ak vyhrá, bude primátorskou asistentkou. Na Ostružlíkovu kampaň vtedy prispel piatimi tisíckami eur aj Zoltán Andruskó, ktorý je v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej obvinený ako sprostredkovateľ vraždy. Basternák dostával výhražné anonymy a v marci 2010 naňho niekto vystrelil. O pár mesiacov sa okolo brány domu Basternákovcov motal podozrivý muž v policajnej uniforme. Ďalší deň zastavil manželov, keď sa vracali domov. Basternákovu manželku daný útočník zhodil na trávnik a ponáhľal sa za manželom. Ten sa potkol a spadol. Muž mu strelil priamo do hlavy. László Basternák nemal šancu prežiť. Z vraždy usvedčili Štefana Kaluza, ktorého poslali na 25 rokov za mreže. Priznal len to, že to urobil pre peniaze. Vysvitlo však, že Kaluz sa pred vraždou i po nej stretával s Vladimírom Mosnárom, zamestnaným v SBS službe, ktorá patrila Františkovi Borbélymu zo skupiny sýkorovcov. Mosnár bol kamarátom práve Aleny Zsuzsovej! Zsuzsuová vtedy pred súdom, kde bola prizvaná ako svedkyňa tvrdila, že jej občas robil šoféra. Súd sa jej rovnako pýtal či bola v čase vraždy Basternáka s Mosnárom. Vtedy odpovedala, že má problémy s pamäťou a nepamätá si na to.

Komárňanskú tlmočníčku, v súčasnosti väzobne stíhanú, si ľudia z Komárna pamätajú ako bývalú partnerku kontroverzného podnikateľa Mariána Markoviča prezývaného Ampulka, s ktorým má dcéru. Ten sa zviditeľnil najmä tým, že nosil bezdomovcom a sociálne slabým zadarmo stravu aj ošatenie.

Kontakt s Kočnerom

Oveľa väčší rozruch však vyvolalo zistenie Plus 7 Dní, že Alena Zsuzsová sa dva mesiace pred vraždou novinára a jeho snúbenice stretla osobne s ďalším a mediálne známejším podnikateľom Marianom Kočnerom. Malo sa tak stať 26. januára 2018. Kočner nepoprel, že sa so Zsuzsovou osobne pozná. Špekulovalo sa o tom, že je krstným otcom stíhanej Zsuzsovej. Túto informáciu však väzobne stíhaný podnikateľ dementoval.

Podľa istých informácií Zsuzsová v minulosti pomáhala zbierať podpisy na registračné listiny vznikajúcej strany Cieľ, za ktorou mal stáť novinár a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Do „portfólia“ Zsuzsovej majú patriť aj sexuálne služby, ktorými sa kedysi mala živiť v Taliansku. Na juh Európy mala rovnako voziť aj ženy z Komárna.

Sexi volavka

Ešte predtým ako vyšla na povrch komunikácia s viacerými vplyvnými mužmi, o Zsuzsovej sa hovorilo, že mala byť aj sexi volavkou, ktorá zvádzala vplyvných politikov. Ich spoločné radovánky mali byť zachytené na fotografiách a videách a podľa dobre informovaných zdrojov mali slúžiť na diskreditáciu politikov. Stretávať sa mali v známom penzióne Zlatý kľúčik v Nitre. Zsuzsovú poznal napríklad aj Boris Kollár. Podľa jeho slov sa mu sama ozvala keď bola matkou a chcela si zarobiť peniaze za sprostredkovanie predaja pozemkov. Kollár priznal, že ju videl trikrát. Bližší kontakt s ňou však poprel.

Naposledy sa verejnosť dozvedela správu, že Zsuzsuová komunikovala s námestníkom generálneho prokurátora Reném Vanekom. Táto komunikácia sa námestníkovi stala osudnou a Jaroslav Čižnár ho kvôli tomu odvolal z funkcie. Ako generálny prokurátor Čižnár uviedol, informácie o Vanekovej komunikácii mal z troch zdrojov. Ku komunikácii so stíhanou Zsuzsovou sa priznal aj Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva N Press, ktoré vydáva Denník N. Podľa informácií Plus 7 Dní by malo byť vplyvných mužov, ktorý udržovali so Zsuzsovou kontakt až dvadsaťpäť.

Prečítajte si tiež: