Obrátený kríž, pentagram, prejavovanie lásky k Satanovi, čierne omše či sexuálne orgie v mnohých vyvolávajú hrôzu. Viacerí odborníci tvrdia, že najznámejšia Cirkev Satanova, ktorú v roku 1966 založil Anton Szandor LaVey, nie je pre spoločnosť nebezpečná. Neobetuje živé tvory, neničí. „Najhoršie prejavy mávajú osamelí satanisti. Môže ich viesť nejaký psychopat a ovplyvnení mladíci, pre ktorých je to príťažlivé, páchajú trestné činy,“ vysvetľuje riaditeľ Cirkevného úradu Ministerstva kultúry SR Ján Juran.

Satanova biblia
Satanova biblia
Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

Satanova biblia Foto: Monika Mikulcová

Potreba ničiť

Sloboda po Nežnej revolúcii mala veľa podôb. S pádom železnej opony neraz padli aj niektoré morálne zábrany. Alebo sa zaobalili do rôznych chorých ideológií, s ktorými mali vo svete už bohaté skúsenosti. „Spomínam si, ako sa v 90. rokoch v jednej z najstarších historických pamiatok v Šahách, v premonštrátskom kláštore, začali stretávať mladíci a robili tam rôzne satanské rituály. Kreslili nejaké kruhy, zapaľovali sviečky, na steny namaľovali obrátený kríž a iné satanské obrazy. Počul som, že tam obetovali aj nejaké zvieratá. Kláštor bol opustený a schátraný, tak si v jednej miestnosti na prízemí urobili svoj chrám,“ opísal nám Šahan Csaba.

Bolo ich maximálne päť a zväčša vyčíňali pod vplyvom alkoholu a drog. „Zaujímavé, že boli zo slušných rodín,“ dodáva Csaba. Svoj vzdor a hnev však nevložili len do podivných rituálov, ale aj do vandalstva. Ničili pomníky na tamojších židovských cintorínoch. „Teraz majú okolo štyridsiatky a viem, že z jedného je dnes alkoholik, ktorý chodí z liečenia na liečenie,“ dodáva obyvateľ Šiah. Ničenie cintorínov či sakrálnych stavieb je dodnes obľúbenou zábavkou mládeže, ktorá svoju agresivitu podporuje satanskými myšlienkami. V jednu októbrovú noc v roku 2004 sa skupina mladíkov vlámala do kostola reformovanej kresťanskej cirkvi v Rimavskej Sobote.

Zhanobili jej symboly, do Biblie nakreslili obrátené kríže, slovo Satan a číslo 666. Potom ju na chodníku vedľa roztrhali. Páchateľov však odhalila kamera. Jeden z nich tvrdil, že je satanista a bojuje proti kresťanom všetkými možnými prostriedkami. Pred dvoma rokmi na steny Kostola svätého Matúša v Zolnej vo Zvolenskom okrese zase neznámi výtržníci namaľovali tri šestky, ktoré sú biblickým symbolom diabla, a časť steny obliali prepáleným motorovým olejom. Škoda na národnej kultúrnej pamiatke bola o to väčšia, že má špeciálnu omietku na historické stavby a toto poškodenie sa len veľmi ťažko odstraňovalo.

Pán meča Cirkvi Satanovej: Po obrade Al-jilwah vo svätyni v Klenči.
Pán meča Cirkvi Satanovej: Po obrade Al-jilwah vo svätyni v Klenči.
Zdroj: cirkevsatanova

Pán meča Cirkvi Satanovej: Po obrade Al-jilwah vo svätyni v Klenči. Foto: cirkevsatanova

Mladí šialenci

U nás zväčša fungovali neorganizovane, v malých skupinách. Hovorilo sa napríklad o spolku Satanove deti či Vyvolení. Zväčša však vyčíňali osamelí jazdci - dvojica či trojica výrastkov, ktorá podľahla bludom. V roku 2005 otriasla verejnosťou správa o brutálnej vražde dvoch mladíkov. Šestnásťročný Marián a sedemnásťročný Jaroslav 8. októbra spoločne zavraždili devätnásťročnú Moniku trpiacu epilepsiou. Ohavný čin sa odohral v obci Bežovce v okrese Sobrance. Marián a Jaroslav omámení toluénom chceli skúsiť satanistické rituály. Dievča napokon surovo dobili a utopili v kanále.

K vražde sa obaja mladiství priznali a Okresný súd v Košiciach im vymeral osem- a deväťročný trest v nápravnovýchovnom ústave. V decembri 2013 trojica stredoškolákov prepadla 47-ročného taxikára a neďaleko chatovej oblasti Dúbrava pri Liptovskom Mikuláši ho dobodala na smrť. Hovorilo sa, že svoj premyslený čin spáchali pod vplyvom satanistických myšlienok. Jeden z mladíkov, Alexander, vystupoval na sociálnej sieti pod priezviskom, ktoré je totožné s priezviskom amerického spisovateľa Antona Szandora LaVeya, autora Satanskej biblie.

Pavel Brndiar: Okrem hadov miluje mačky
Pavel Brndiar: Okrem hadov miluje mačky
Zdroj: cirkevsatanova

Pavel Brndiar: Okrem hadov miluje mačky. Foto: cirkevsatanova

Pokračovanie článku na druhej strane.