Tip na článok
Nebezpečný alkohol: Jaroslava Baču menil na agresívneho človeka.

Smerácky starosta pôjde konečne za mreže. Pred tromi rokmi sa pokúsil zastreliť manželku

Postrieľaná týraná žena sa dočkala spravodlivosti, bývalý starosta má ísť konečne za mreže. O tragickej udalosti, ktorá sa odohrala 15. marca 2014 sme už niekoľkokrát písali. Na Janku Vrbovú osudnej noci strieľal jej opitý žiarlivý manžel a smrti unikla len o vlások. Pokus o vraždu bol vyústením jeho psychického týrania.

Galéria k článku (10 fotografií )
Janka Vrbová: Bohužiaľ, téma útokov voči ženám je stále živá, hovorí.
Bojovala: Spisovala sťažnosti a odvolania.
Mal veľa kontaktov: Na úradoch, medzi policajtmi, sudcami, poľovníkmi.

Sotva sa postrelená Janka Vrbová dostala z ťažkého zranenia, už musela čeliť ďalšej rane - jej žiarlivý manžel namiesto za mrežami, skončil v psychiatrickej liečebni. Zdalo sa, že za svoj ohavný čin neponesie žiadnu zodpovednosť. Po niekoľkoročnom strachu, ale najmä neustálom boji a dokazovaní, sa zúfalá žena konečne dočkala spravodlivosti. Rozsudok Okresného súdu v Trenčíne z júna tohto roku dnes potvrdil aj krajský súd.

Janka Vrbová, ktorú takmer zavraždil žiarlivý manžel, teda môže konečne pokojne spávať. Hoci, „kým nemám istotu, že je naozaj niekde vo výkone trestu, tak sú tam stále ešte tie obavy,“ povedala novinárom. „Dúfam, že je to len otázka krátkej chvíle.“

Bývalý starosta Višňového Jaroslav Bača (Smer-SD) je totiž ešte stále na slobode.

Prežila manželov pokus o vraždu: Spravodlivosti sa ešte nedočkala

Janka Vrbová: Bohužiaľ, téma útokov voči ženám je stále živá, hovorí.
Janka Vrbová: Bohužiaľ, téma útokov voči ženám je stále živá, hovorí.
Monika Mikulcová

Príliš veľa známostí

Jaroslav Bača, bývalý starosta obce Višňové v okrese Nové mesto nad Váhom, je členom strany Smer a má dobré kontakty v miestnych vyšších kruhoch. „Bol aj zamestnancom Okresného úradu v Novom meste nad Váhom, kde spravoval budovy so sídlom polície i sudcov," vymenúva pani Janka, ktorá manželovo meno vôbec nevyslovuje. „Veľmi často sa mi vystatoval, neskôr aj vyhrážal, svojimi známosťami so sudcami a policajtmi. Navyše bol predsedom Poľovníckeho združenia vo Višňovom, a tak sa pozná s ďalšími vplyvnými ľuďmi, ktorí sa venujú tomuto koníčku," dodáva. Obávala sa, že práve kvôli jeho kontaktom sa prípad nepohne dopredu.

Aj po sérii článkov v našom časopise sa však na celý prípad začali kompetentné orgány pozerať inými očami.

Bývalý diplomat bol obvinený z týrania manželky: Dnes v Krupine učí náboženstvo

Rozsudok: Vinný!

„Obvinený sa dopustil konania ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu v úmysle iného úmyselne usmrtiť, čím spáchal obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu. Za to sa odsudzuje na trest odňatia slobody vo výmere dvadsať rokov,“ uviedla sudkyňa. Okrem toho musí ex-starosta zaplatiť bývalej žene škodu vo výške viac ako 34-tisíc eur. Rozsudok ešte nie je právoplatný, obhajca sa voči nemu odvolal.

„Chcem Vám poďakovať za Vaše články, ktoré ste o tomto prípade doteraz v PLUS 7 DNÍ uverejnili a ktoré určite pomohli, aby sa prípad neuberal úplne svojvoľne smerom k vyvineniu obžalovaného Jaroslava Baču, ako tomu spočiatku, žiaľ, bolo," reagovala pani Janka.

VIDEO Plus 7 Dní