Niektorí si už vybrali ľudí, s ktorými vyrazia do parlamentných volieb. Slovensko ich očakáva o štyri mesiace. Iní ešte ani netušia, či pôjdu do nejakej koalície a s kým. Tí, ktorí vedia, robili nábory. Do svojich služieb skúšajú získať najkvalitnejších ľudí na trhu. No a zdá sa, že pri niektorých zoskupeniach sa šikovnosť snúbi s krásou. Pozreli sme sa na to, koho nové politické strany prilákali do svojich kancelárií, a zisťovali, ako chutí zákulisie politiky.

Mladí vyškolení v Česku

Miroslav Beblavý má na talentované mladé dámy čuch. Hovorkyňu koalície PS/Spolu Silviu Hudáčkovú si vybral pred siedmimi rokmi ako poslaneckú asistentku. Osvedčila sa a teraz má na starosti komunikáciu. Je absolventkou univerzity v Brne a vo volebnom tíme strany má aj spolužiaka. Je ním Matej Bučko, exhovorca banskobystrického župana Jána Luntera. Ďalšiu mladú ženu, ktorú zapriahol do svojich služieb, „zbalil“ odchovanec SDKÚ na káve. „Bola to náhoda. V rodnej dedine Hontianske Nemce bol festival. Vždy som bola mladá aktivistka. Miro Beblavý ma pozval na kávu, lebo čítal, že tento festival organizujem od svojich 17 rokov. To bolo ešte predtým, ako založil stranu Spolu,“ spomína si dnes 26-ročná Grétka Pavlovová, ktorá má vo volebnom tíme na starosti organizáciu podujatí. Začínala ako asistentka. Za dva roky menuje aj nevýhody, ktoré zákulisie politiky pre ňu predstavuje - stres, nárazový pracovný čas a pot z „makačky“.

V tíme mali aj modelku

Jej kolegyňa z kancelárií v centre hlavného mesta 27-ročná Katarína Gažíková oponuje otázke o „zlákaní politikou“. „Robím to pre náplň práce, nie preto, že je to politika.“ U Trubana a Beblavého robí produkciu - zariaďuje technické veci, venuje sa sociálnym médiám a trochu marketingu, manažuje osobnú kampaň šéfa Spolu.  Prijatie pracovnej ponuky neľutuje. Či zostane aj po voľbách, nevie. „Uvidí sa, ako dopadneme. Členkou strany nie som,“vysvetľuje absolventka programu kreatívneho písania v Londýne. Krásky nových strán mali medzi sebou aj skutočnú modelku Elite. Istý čas posielala stranícke vyjadrenia Karolína Schwabová. Po krátkom čase však skončila a už pre PS/Spolu nepracuje. Strana dôvod ukončenia spolupráce prezradiť nechce. Zostáva teda len domyslieť si, či svojím talentom nestíhala tempu kolegýň alebo nebezpečne zaplietla hlavu nejakému nádejnému alebo ostrieľanému politikovi.

Stavili na skúsenosti

V ďalších nových stranách v ringu, Za ľudí Andreja Kisku a v Dobrej voľbe Tomáša Dru­ckera, stavili na „svojich ľudí“. Kampaň a stranícku administratívu u kiskovcov má na starosti bývalý hovorca z Prezidentského paláca Roman Krpelan. So sociálnymi sieťami a s dobrovoľníkmi mu pomáha Jakub Tomiš a Oliver Titka, s výjazdmi do regiónov Vladimíra Marcinková. Aký veľký bude nakoniec ich volebný tím, nevedia presne povedať. Všetko vraj závisí od financií, ktoré sa im podarí získať.

Do Dobrej voľby Tomáša Druckera pribudol nedávno Tomáš Kuča. Exminister ho pretiahol z Úradu vlády SR, kde mal na starosti komunikáciu premiéra Petra Pellegriniho. Duo Kuča - Drucker však pracovalo už v časoch, keď bol exminister zdravotníctva šéfom pošty. V kancelárii im so všetkým dôležitým pre organizáciu pomáhajú štyri štýlové dámy. Skúsenosti z politiky má najstaršia z nich, Marína Hrušecká. „Vždy som robila v office manažmente, politika nikdy nebola mojou ambíciou. Zasiahla ma len ako pracovná príležitosť,“hovorí. Pred Druckerom chvíľu pracovala pre Sieť Radoslava Procházku. Nuž, dúfajme, že líder s povestnými psími očami nedopadne tak ako neúspešný kandidát na ústavného alebo luxemburského sudcu.

Koaličné brunetky

PLUS 7 DNÍ oslovilo s ponukou fotenia ľudí, ktorí robia pre stranu alebo sa budú starať o jej kampaň do volieb, aj koaličné strany. Od národniarov odpísala šéfka kancelárie predsedu Andreja Danka, ktorá nedávno rozposlala médiám tlačovú správu s hrubicou v mene premiéra. „Ak by sme mali v budúcnosti záujem, tak sa ozveme,“poďakovala Zuzana Škopcová „za ponuku“. Na otázky o financovaní kampane, počte členov a veľkosti tímu strany neodpovedala. Diplomovaná inžinierka, ako sa Škopcová podpisuje, pritom mohla verejnosti o sebe povedať viac. Do témy „modelky u našich politikov“ by určite zapadla. Pekná štíhla brunetka s dlhými zvlnenými vlasmi sa trochu podobá na priateľku šéfa parlamentu, kultúrnu redaktorku a moderátorku Simonu Frantovú.

Ani najbohatšia a najsilnejšia strana Smer nie je z tých, ktoré rady predstavia ľudí pohybujúcich sa v zákulisí sídla na Súmračnej. „Volebný tím strany Smer sa aktuálne buduje, rozdeľujú sa úlohy a kompetencie, pripravuje sa volebná stratégia a rozpočet. Preto nedokážeme konkrétne odpovedať na otázky. Volebný tím bude známy v priebehu novembra,“informoval hovorca Ján Mažgút. Jednu novú posilu v centrále predsa len majú. Volá sa Veronika Murková, vyšla spomedzi Mladých sociálnych demokratov, sama má ambíciu stať sa političkou, keďže už za Smer kandidovala v eurovoľbách a vídať ju v centrále, v parlamente a v sprievode predsedu Roberta Fica na jeho cestách po regiónoch.

Blondína medzi mužmi

U rozhádaných liberálov v strane Sloboda a Solidarita vládne aj po odchode deviatich poslancov pomerne veselá atmosféra. To, že sa zbavili Ľubomíra Galka, Natálie Blahovej, Jozefa Rajtára a ďalších známych mien, „zeleným domom“ príliš neotriaslo. Aspoň tak sa snaží ich volebný tím prezentovať. Zvyšky šarvátky však pred fotením doslova zoškriabavali zo steny. Museli vymeniť veľký Rajtárov fotoobraz, zachytený pred pár rokmi počas protestov pred komplexom Bonaparte. Sedem statočných, ktorí majú za cieľ dostať politikov okolo Richarda Sulíka do parlamentu, vedie Branislav Masarovič.

Medzi mladými mužmi v tričkách so šmolkami svieti jediná šmolinka, hovorkyňa strany a blízka spolupracovníčka jej šéfa, Katarína Svrčeková. Prečo šmolkovia? Lebo. Tematiku príliš nevysvetľujú. Masarovič robil aj na „županskej“ kampani Juraja Drobu a dodáva, že voľby sú jeho srdcovkou už 15 rokov. Úlohy majú rozdelené do detailov. Michal Hrusovský má na starosti sociálne siete, Katka Svrčeková médiá. Lukášovi Piačekovi zverili prácu s kandidátmi v regiónoch. Ivan Beňo je produkčný a Laco Kuna robí „meméčka“. Že poniektorí netušíte, čo to je? Aby bolo jasné, ide o použitie obrázkov či fotografií, ku ktorým sa pridáva vtipný či ironický text alebo komentár. Jednoducho, čosi na štýl práce facebookovej stránky Zomri. „Som zvyknutá na mužské kolektívy, akosi ma to celý život prenasleduje,“ hovorí jediná žena Katarína Svrčeková.

Nevedia, nepovedia, nekomunikujú

Okrem tých, ktorí štyri mesiace pred termínom volieb vedia, kto čo robí, a svojich ľudí sú ochotní ukázať, sa nájdu tajnostkárske strany. Napríklad Sme rodina považuje všetko za dôverné: „Otázky, na ktoré sa pýtate, sú súčasťou predvolebnej stratégie hnutia, preto ich nebudeme zverejňovať.“Neprezradili vôbec nič. A to už je čo povedať, lebo aj kotlebovci povedali viac! Ďalšie politické partaje majú zas problém, že ich situácia sa mení zo dňa na deň. Kým minulý týždeň sa Most-Híd dohodol s SMK, že nakoniec pôjdu do volieb spoločne, momentálne je už zase všetko inak. Spolupráca napokon zlyhala. Maďari od Józsefa Menyhárta ešte dumajú, s kým teda do volieb spoja svoje sily. „Ak nepadne definitívne rozhodnutie o tom, či pôjde SMK do volieb samostatne alebo v rámci volebnej strany v určitej konštelácii partnerov, zatiaľ nevieme odpovedať na vami položené otázky. Čo vieme, to je počet členov strany. V súčasnosti je to okolo 9 200 ľudí,“objasnil situáciu tlačový tajomník SMK Róbert Králik.

Pozrite si, aké nové talenty zlákali strany do svojich služieb vo veľkej FOTOGALÉRII.

Aké veľké tímy a aký rozpočet majú strany do parlamentných volieb?

ĽSNS

Počet členov volebného tímu: okolo 20
Počet členov strany: 1 510
Dobrovoľníci: neregistrujú
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: okolo 500- až 600-tisíc eur, financie majú od darcov, z členských príspevkov aj zo štátneho rozpočtu

KD

Počet členov volebného tímu: 9
Počet členov strany: okolo 9-tisíc
Dobrovoľníci: majú „viacerých“, počet neuviedli
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: okolo 700-tisíc, na kampaň si vezmú úver

Za ľudí

Počet členov volebného tímu: 5
Počet členov strany: viac ako 1 000 prihlášok
Dobrovoľníci: stovky
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: celkovo je predbežný odhad na 1,5 milióna eur. Strana je a bude financovaná cez pôžičky od fyzických osôb.

Dobrá voľba

Počet členov volebného tímu: asi 10
Počet členov strany: ustanovujúci snem sa konal 26. 10. a počet členov ešte nie je známy
Dobrovoľníci: neregistrujú
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: niekoľko stotisíc eur. Strana bude financovaná z darov a pôžičiek jej členov.

SaS

Počet členov volebného tímu: strana má 9 zamestnancov, pre voľby ďalších 16 na dohodu
Počet členov strany: 188, 20 ďalších podalo prihlášku + majú 6 072 Priateľov slobody, ktorí majú štatút rovnaký ako v iných stranách členovia
Dobrovoľníci: 650
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: celkovo 1,2 milióna

PS/Spolu

Počet členov volebného tímu: približne 20
Počet členov strany: Spolu 850, PS 650 + plánujú prijať ešte asi 350 členov
Dobrovoľníci: 500
Rozpočet na predvolebnú prezentáciu strany/kampaň: asi 1,2 mil. eur za koalíciu, každá strana prispieva do rozpočtu rovným dielom. V prvej fáze majú vyhradených 443-tis. eur a v druhej 776-tis. eur. Financie pochádzajú z členského, darov a pôžičiek.

Mohlo by vás zaujímať: