Čo tu chcete? Neželám si, aby ste fotili môj hausbót, - postavil sa nám do cesty vedľa Dunaja starší muž s rovnakými črtami tváre, aké má kajúcnik Matej Zeman. „Ste Zemanov otec, však?“ opýtali sme sa a predstavili. Veľmi to nepomohlo. Muž nás odmietal pustiť ďalej. Na argument, že trávnik pri hausbótoch patrí Vodohospodárskej výstavbe a nie jemu, len sucho skonštatoval: „Veď poďte, ja vám nič nespravím. Len za psa neručím.“

Pád policajného prezidenta

Takáčovec Matej Zeman s prezývkou Zemák bol pre verejnosť neznámy, až kým sa z neho nestal kajúcnik. Po ročnom pobyte vo väzbe prehovoril o úplatkoch pre exriaditeľa KÚFS Ľudovíta Makóa a o chystanej vražde vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, čo sa ukázalo ako nezmysel. Policajný prezident Peter Kovařík zastavil policajnú akciu, keď sa inšpekcia pokúsila takáčovca zatknúť. Práve Zemákovi sa vďaka tomu podariť ujsť, takže Kovaříka obvinili zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Dnes je už Zemák opäť vo väzbe, policajti ho zadržali na hraničnom priechode s Maďarskom a obvinili zo štyroch nových skutkov súvisiacich s činnosťou mafiánskej skupiny takáčovcov.

Vila ZA MILIÓN

Na súde s bývalým špeciálnym prokurátorom Matej Zeman ako svedok, teda pod prísahou, prek­vapivo vyhlásil: „Som nemajetný.“ Až po doplňujúcich otázkach si „spomenul“, že vlastne má vilu v Chorvátsku. Tam ho PLUS 7 DNÍ v čase, keď bol naňho vydaný medzinárodný zatykač a on žiadal o azyl v Chorvátsku, aj našlo. Čo teda reálne vlastní tento bývalý zápasník, dnes spolupracovník polície?

Zemanov dom v Chorvátsku leží na ostrove Pag v meste Novalja. Je situovaný asi 10 minút pešo od centra mesta, aj od mora a okruhliakovej pláže, v tichej uličke približne desiatich domov. Veľká novostavba je obložená kameňom a ešte na nej chýba brána. V každom prípade ide o veľké sídlo, ktorého hodnotu domáci tipujú na 400- až 500-tisíc eur, závisí, samozrejme, aj od vnútorného vybavenia, veľkým plusom je však atraktívna lokalita.

„Investoval som doň zatiaľ 300-tisíc eur,“ povedal nám na konci augusta Zeman.

Ako sme však zistili, dom sa pokúsil predať už pred časom za milión eur! V miestnej tlači vyšiel inzerát s ponukou na kúpu Zemákovho domu s touto sumou. Na priložených fotografiách vidno nielen exteriér, ale aj časti interiéru obrovskej nehnuteľnosti. Luxusnú kúpeľňu i priestrannú obývaciu izbu ladenú do hneda s masívnym dreveným nábytkom, veľkou hnedou pohovkou, veľkým televízorom. Na zemi je ako dekorácia obrovská lodná turbína. Na dvore vidieť odstavené dve malé motorky, ktorými sa Zemák presúva po ostrove. Z fotografií je zrejmé, že inzerát je staršieho dáta, dom vedľa Zemanovho bol vtedy ešte rozostavaný, hoci dnes je už hotový.

Oželel politický azyl

Prečo sa chcel Zeman už pred časom zbaviť svojho domu? Odpoveď je možno veľmi jednoduchá a predostrel nám ju pri rozhovore sám. Podotkol totiž, že keby mal viac peňazí, asi by nebol v Chorvátsku, ale v inej krajine, odkiaľ Slovákov nevydávajú na trestné stíhanie. Zemák sa už za žiadnu cenu nechcel vrátiť do vyšetrovacej väzby. „Len sedíte, ste zavretý medzi stenami, nemôžete nič robiť a myslíte na jediné - na svoju rodinu, na blízkych, s ktorými nie ste,“ hovoril nám v Chorvátsku, ako predtým prežil rok vo väzbe.

Vďaka žiadosti o politický azyl mohol Zemák pokojne žiť v Chorvátsku azda aj niekoľko rokov. Ide totiž o zdĺhavý proces. Zo záhadných dôvodov sa však napriek tomu nedávno dobrovoľne vrátil na Slovensko, a teda aj do väzby.

Tatkov či bratov hausbót

Čo ešte vlastní Matej Zeman? Luxusný byt na bratislavských Kramároch je písaný na jeho poslednú manželku, s ktorou čaká dieťa, exfinalistku Miss Dominiku Tóthovú. K bytu sa nepovolané osoby nemajú šancu dostať, už od schodiska delia prístup mreže a rovnako ako na dome v Chorvátsku, aj tu má všade kamery. Na byt si zobral hypotekárny úver, a to napriek tomu, že ho mohol financovať aj z predaja bytu v petržalských Slnečniciach, ktorý si kúpil s predchádzajúcou manželkou, ale nikdy sa doň nenasťahovali. Lebo prišla krásna Dominika…

Keď NAKA uskutočnila zásahovú akciu proti Zemákovi, hľadali ho aj na hausbóte pri Dunaji. Je to jediný poschodový hausbót v okolí. Ceny podobných typov sa pohybujú okolo 300-tisíc eur. Zemanovmu otcovi, ktorý tam aktuálne žije, sa však náš záujem vôbec nepáčil. „Dajte nám už pokoj,“ vyhlásil. O dva dni neskôr sa ozval Zemanov brat Martin. Hausbót vraj otec prepísal pred rokom na neho a jeho obvinený brat s ním nič nemá. Musíme mu veriť, register vlastníkov hausbótov je totiž neverejný. „Ohrozujete nás tým, že chcete písať a zverejňovať fotky,“ vyhlásil Zemákov brat.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Podľa našich informácií na hausbóte Zemák približne päť rokov žil so svojou predošlou manželkou a synom. Vlastnoručne ho s otcom stavali. „Viete, on mal odmala blízky vzťah k Dunaju a člnom. Hausbót bol jeho sen, každý víkend ich otec vodil k Dunaju a on to tam mal proste od detstva rád,“ povedal nám Zemákov známy.