„Opäť bol v srdci EÚ zbabelo zavraždený investigatívny novinár. Vyzývame, aby autority urobili všetko preto, aby sa táto udalosť riadne vyšetrila, o to skôr, že Ján Kuciak bol predmetom vyhrážania v ostatných mesiacoch,“ vyjadrila sa Pauline Adès-Mével z organizácie Reportéri bez hraníc.

Piata vražda za desať rokov

Zahraničné médiá pripomínajú, že je to piaty prípad za posledných 10 rokov, kedy v krajine EÚ zavraždili novinára. Naposledy 16. októbra 2017 našli mŕtvu jeho maltskú kolegyňu Caruana Galizia.

Spomína sa tiež masaker šiestich karikaturistov francúzskeho časopisu Charlie Hebdo 7. januára 2015. Grécky novinár Socratis Guiolias bol zastrelený vo svojom dome v roku 2010 a Chorvát Ivo Pukanic zomrel pri výbuchu auta pred budovou svojej redakcie v roku 2008.

Citliví Česi

Asi najcitlivejšie reagujú Česi. „Chytať za hlavu by sa mali všetci tí, ktorí sa novinárom vyhrážajú. V Česku na ich likvidáciu nabáda napríklad prezident Miloš Zeman, nie je v tom sám,“ reagoval český investigatívec Ondrej Kundra.

Český Rádiožurnál spomína, že Kuciak písal o daňových podvodoch, bulvárny denník Blesk spája projekty, na ktorých Kuciak pracoval s ľuďmi blízkymi vládnej strane Smer.

Vraždu mladého novinára a jeho partnerky komentujú aj poľské či maďarské médiá. Sloboda tlače v týchto krajinách EÚ tiež je tiež pravidelne ohrozovaná.

O smrti novinára informujú aj všetky veľké svetové agentúry ako Reuters alebo AFP.

Prečítajte si viac: