Tip na článok

To je kariéra: Kedysi vozil Harabina, dnes šéfuje súdu!

Dočasným predsedom okresného súdu v Bratislave sa stal bývalý ochrankár Štefana Harabina. V rekordne krátkom čase.

Galéria k článku (20 fotografií )
Podrž dvere: Vladimír Sklenka pri Štefanovi Harabinovi expresne rástol. Až na špičku súdnictva.
Okresný súd Bratislava I: Ak komisia Sklenku odobrí, záverečné slovo bude mať ministerka Žitňanská. Vymenuje Harabinovho exochrankára za šéfa súdu?
Na poslednú chvíľu: Ivan Gašparovič urobil zo Sklenku sudcu tri dni pred svojím odchodom z Prezidentského paláca.

Tak tomu sa povie raketový kariérny rast. Dosiahol ho policajný ochrankár niekdajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Čerstvý štyridsiatnik Vladimír Sklenka ešte nedávno otváral dvere na limuzíne kontroverznej postave slovenského súdnictva a dnes už riadi čosi iné ako luxusné vozidlo.

Je poverený vedením bratislavského okresného súdu. A nie hocijakého, ale rovno významnej „jednotky“ v mnohých kauzách.

Z polície na súd

Vladimír Sklenka pracoval pätnásť rokov na Ministerstve vnútra SR. Od samého začiatku svojej policajnej kariéry, presnejšie od roku 1995, bol zaradený na Úrad na ochranu ústavných činiteľov. V pozícii osobného ochrancu začal o jedenásť rokov neskôr pod petržalskou bytovkou čakávať vtedajšieho ministra Harabina i členov jeho rodiny. Dnes už asi ťažko niekto zráta, koľko času s ním strávil na služobných či súkromných cestách.

V každom prípade sa mu to zrejme oplatilo. Aspoň čo sa profesijného postupu týka. Nielenže ho nadriadení za isté neoceniteľné zásluhy v decembri 2006 povýšili do hodnosti podplukovníka, mimochodom, Vladimír Sklenka mal vtedy 30 rokov, no darilo sa mu aj po ukončení služobného pomeru v polícii.

Jej rady opustil v júli 2010, teda temer v rovnakom čase, ako vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic odobral ochranku šéfovi Najvyššieho súdu SR. Bol ním Štefan Harabin, ktorého policajní bodygardi strážili a vozili aj po jeho odchode z rezortu spravodlivosti. Ako je známe, vyžiadal si to samotný Harabin, lebo sa cítil ohrozený.

V roku skončenia služobného pomeru Vladimír Sklenka urobil rigoróznu skúšku na Fakulte práva súkromnej Paneurópskej vysokej školy. A ihneď našiel uplatnenie v praxi. Stal sa z neho asistent sudcu na Najvyššom súde SR, ktorému, ako sme už spomenuli, šéfoval práve Harabin.

Rýchly postup

Netrvalo dlho a prišiel prvý veľký skok v profesionálnom živote JUDr. Sklenku. Prezident Ivan Gašparovič ho 12. júna 2014, teda tri dni pred svojím definitívnym odchodom z Grassalkovichovho paláca, menoval za sudcu. Okamžite po navlečení talára sa Sklenka dostal na Okresný súd Bratislava I, kde sa v pomerne krátkom čase vyšvihol na post jeho podpredsedu. Lenže prišiel september tohto roku a s ním druhý Sklenkov výskok k nebesiam.

Na poslednú chvíľu: Ivan Gašparovič urobil zo Sklenku sudcu tri dni pred svojím odchodom z Prezidentského paláca. Foto: TASR

Po tom, čo vypršalo funkčné obdobie predsedníčke súdu Eve Fulcovej, mal miesto predsedu podľa zákona dočasne prebrať podpredseda. No keďže na „jednotke“ majú dvoch podpredsedov a jedným z nich je Sklenka, bolo nutné vybrať jedného z nich. „Na odporúčanie predsedu Krajského súdu v Bratislave bol poverený plnením úloh JUDr. Vladimír Sklenka,“ dozvedeli sme sa od hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu.

Len na vysvetlenie, predsedom Krajského súdu, ktorý Sklenku odporučil, je Ľuboš Sádovský. Ten Sádovský, ktorý v roku 2013 urobil podivuhodnú výnimku vo výbere senátu v súdnom spore Harabina s Generálnou prokuratúrou. Senát exministrovi prisúdil odškodné 150-tisíc eur za to, že prokuratúra v minulosti potvrdila pravosť prepisu Harabinovho telefonátu s drogovým pašerákom Bakim Sadikim. Bol totiž súčasťou jej dohľadového spisu. Keď Najvyšší súd minulý rok zrušil Harabinovi odškodné, stanovil tiež, že zodpovednosť za nezákonný senát nesie práve Sádovský.

No späť k človeku, ktorého odporučil na vedenie okresného súdu. Vladimír Sklenka ho bude viesť len dovtedy, kým výberová komisia nezvolí nového predsedu. Podľa zoznamu kandidátov s tým veľa práce nebude mať. Uchádzač je len jeden - Vladimír Sklenka.

Podľa ministerstva by sa výberové konanie mohlo uskutočniť do siedmeho novembra. Ak by Sklenka uspel, šéfom súdu by sa stal v absolútne olympijskom čase. Po necelom dva a pol roku svojej sudcovskej praxe. Je to dostatočný čas na takú kľúčovú a zodpovednú funkciu?

„Zákon nestanovuje kritérium dĺžky praxe na funkciu predsedu súdu. Posúdiť schopnosti uchádzača vykonávať takúto funkciu musí výberová komisia a v konečnom dôsledku predsedu vymenúva ministerka spravodlivosti,“ tvrdí Bubla. Mimochodom, členom komisie, ktorá má v rukách Sklenkovu kandidatúru, je aj spomínaný šéf Krajského súdu Ľuboš Sádovský.

Okresný súd Bratislava I: Ak komisia Sklenku odobrí, záverečné slovo bude mať ministerka Žitňanská. Vymenuje Harabinovho exochrankára za šéfa súdu? Foto: Matej Kalina

Nemôže sa vyjadriť

K veci sme oslovili aj Vladimíra Sklenku. Pýtali sme sa ho, či svoje dva roky a pár mesiacov na sudcovskej stoličke považuje za dostatočné na riadenie takého kolosu, akým je okresný súd. Takisto nás zaujímalo, či komunikuje so Štefanom Harabinom a či s ním konzultoval svoje rozhodnutie stať sa sudcom a v súčasnosti aj predsedom súdu.

„Ďakujem vám veľmi pekne za oslovenie, ktoré však musím nateraz zdvorilo odmietnuť z dôvodu, že proces výberového konania na predsedu Okresného súdu Bratislava I nie je ukončený. V záujme zachovania objektívnosti a nestrannosti procesu opätovne vyhláseného výberového konania vám zatiaľ bližšie informácie poskytnúť nemôžem. V prípade ukončenia výberového konania a následného vymenovania úspešného kandidáta som pripravený poskytnúť odpovede na vaše otázky,“ napísal nám Sklenka.

Odpovedať pre objektívnosť a nestrannosť pán Sklenka síce nemôže, no rozhodovať musí. Aj keď je vedením súdu len poverený. A ako na potvoru, v tejto pozícii sa mu na stôl už dostal spor medzi Harabinom a Generálnou prokuratúrou.

Podrž dvere: Vladimír Sklenka pri Štefanovi Harabinovi expresne rástol. Až na špičku súdnictva. Foto: Archív

Zaujatá sudkyňa

Pred časom sme informovali, že bratislavský krajský súd v lete tohto roka opätovne rozhodol o nároku Štefana Harabina na odškodné za vyzradenie pravosti prepisu jeho údajného telefonického rozhovoru s narkobarónom Sadikim. Nespresnil však výšku majetkovej ujmy, akú pán Harabin utrpel. To ponechal na súd nižšieho stupňa, teda na ten, ktorý aktuálne vedie poverený predseda Vladimír Sklenka.

Ale stala sa vec nemilá. Sudkyňa, ktorá mala určiť, koľko peniažkov musí Generálna prokurátora za poškodenie dobrého mena Štefanovi Harabinovi zaplatiť, prišla na to, že sa musí dať z rozhodovania vylúčiť. Hovorca súdu Pavol Adamčiak nám prezradil, že ide o sudkyňu Martinu Líškovú a o vylúčenie vraj požiadala z dôvodu „jej viacročných pracovných vzťahov so stranou v spore počas jej predchádzajúceho pôsobenia“.

Len na vysvetlenie, sudkyňa Líšková pôsobila v minulosti na Najvyššom súde, a to práve v období, keď mu šéfoval Štefan Harabin. Jej aktuálny nadriadený, ktorým je bývalý Harabinov bodygard Vladimír Sklenka, nemal preto inú možnosť, ako vylúčiť ju z rozhodovania v predmetnom prípade. Urobil tak 27. septembra. „Po právoplatnosti tohto rozhodnutia bude vec pridelená pomocou technických a programových prostriedkov schválených MS SR novému zákonnému sudcovi,“ dodal Pavol Adamčiak.

Zdá sa teda, že na Okresnom súde Bratislava I bude ešte veselo. A možno aj horúco.

VIDEO Plus 7 Dní