Video s krátkym príhovorom slovenského premiéra Igora Matoviča pred začiatkom samitu v Bruseli, tlačový odbor Európskej komisie z webu určenom pre médiá stiahol. Matovič to totiž „na prvú ostrú“ nedal. Hoci si premiér na Facebook zavesil druhú, bezchybnú verziu, to ako „stratil niť“ sa, samozrejme, šíri internetmi.

Dám to asi kratšie

„Tento summit môže byť začiatkom niečoho veľmi pekného v našom spoločnom, európskom dome,“začal svoj príhovor Matovič. „Lebo keď my budeme zelenší pomaly za desať rokov ako stromy, keď to tak trošku odľahčím, a zároveň naši partneri si budú robiť z prírody naďalej niečo, čo je možné…“ stratil sa premiér v myšlienke. Logicky chcel začať odznovu.

„Môžem ísť ešte raz, či nie? Can i go one time, next time? Yeah? Či nie,“zisťoval premiér situáciu v slovenčine aj angličtine. „No dobre, dám to asi kratšie,“povedal premiér, keď zistil že môže ísť ešte raz, lenže potom mu niekto povedal, že predsa len kamera beží naživo. V tej chvíli sa Matovič chytil za hlavu. „Live? Oh, no… It's live…,“ pousmial sa nad svojim faux pas a príhovor dokončil a odišiel na dvojdňové rokovanie.

Video príhovoru premiéra Igora Matoviča v Bruseli, v ktorom stratil niť:

Druhá „dobrá“ verzia príhovoru premiéra Igora Matoviča z Bruselu:

Lídri EÚ budú preberať epidemiologickú situáciu, vzťahy so Spojeným kráľovstvom a Afrikou a zmenu klímy. Premiér Matovič letel do Bruselu v oklieštenej zostave, v ktorej chýba štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Matovič totiž nemá najmenší dôvod byť „nadmieru ústretový voči SaS a jej predstaviteľom“, kým si nevstúpia do svedomia, nepostavia sa pred kamery a nevyzvú ľudí, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia.

Ani v rodnej reči

Europoslankyni Monike Beňovej premiérove skomoleniny angličtiny v Bruseli prekážali nejmenej. „Oveľa smutnejšie je, že nevedel povedať tri zmysluplné vety ani v tej našej rodnej,“vyjadrila sa Beňová na svojom Facebooku. Matoviča porovnala s českým premiérom Andrejom Babišom. „Videla som jeho tlačovú konferenciu k témam samitu. Nemusíte ho mať radi, ale bol to rozdiel 10 tried s našim p. premiérom.“

Za vrchol neprofesionality považuje fakt, že Matovič do Bruselu „nezobral nikoho kompetentného, keď on už nevie čo a ako“.

„Bezprecedentný pseudodôvod prečo nezoberie príslušného štátneho tajomníka rezortu MZV SR M. Klusa je síce rovnako trápny ako fejsbukove statusy premiéra, ale ok, mohol teda požiadať predsedu výboru NR SR pre európske záležitosti p. T. Valášeka,“ nechápe Beňova.

Beňová pripomína, ako ju expremiér Mikuláš Dzurinda v predstupovom období do EÚ prizýval na rokovania nielen ju, ako predsedníčku výboru, ale aj iných opozičných poslancov. „Vstup do EÚ totiž bol rovnakou úlohou všetkých politických strán a hnutí. A takto by to malo byť aj teraz. Lenže I. Matovič sa bojí, že by tak v úplnej nahote vystavil svoju nepripravenosť na post, ktorý zastáva,“ nekladie si europoslankyňa servítku pred ústa.

„Je však bezpochyby neakceptovateľné, že v období najdôležitejších rokovaní pre nadchádzajúce obdobie, v období, keď SR stále nemá vedúceho Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, aj keď o odchode bývalého veľvyslanca sa dostatočne vopred vedelo, sa vyberie predseda vlády s chabou jazykovou pripravenosťou a v princípe nulovou predstavou, čo chce prezentovať a vyjednať do Bruselu sám, len tak požartovať,“uzavrela Beňová.

FOTO Matoviča z Bruselu v GALÉRII