Ďalší prípad drzosti politika voziaceho sa v štátnej limuzíne? Internetom sa šíri video, kde vidieť ako štátne auto s červenými majákmi chce obísť nehodu kamiónov, kde iní vodiči čakali hodiny. Okolostojaci komentuje diania slovami, že vo vozidle má byť politik Juraj Blanár.

Na diaľnici pred Chocholnou v smere z Nového mesta nad Váhom sa včera (štvrtok 9. marca 2023) podvečer zrazili dva kamióny. Jeden sa ocitol mimo cesty, druhý diaľnicu skrížil. Na videu vidieť ako sa auto s podpredsedom Národnej rady SR Jurajom Blanárom (Smer-SD) pokúša nehodu obísť, nechýba šťavnaté nahnevané komentovanie okoloidúcich. 

„Tuto, pán poslanec Blanár sa ide pustiť prednostnou jazdou skoro pri smrteľnej nehode,“ ozýva sa na videu. Ľudia sú podráždení zo zneužívania majákov politikmi a ich vodičmi. Len pred pár dňami takmer prešla štátna limuzína so zapnutými majákmi a Igorom Matovičom (OĽaNO) ženu na priechode pre chodcov v Bratislave.

„Pracovníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov alebo vodiči iných ústavných činiteľov, ktorí majú právo používať výstražné a zvukové znamenie, teda právo prednostnej jazdy, majú toto právo využiť v prípade plnenia služobných povinností vyplývajúcich z pozície funkcie a na aké účely im aj toto právo bolo poskytnuté. Ale nie v prípade, ak dôjde k mimoriadnej vážnej situácii, či je to už hromadná havária, živelná pohroma kde zasahujú záchranári, policajti a hasiči, vtedy sú povinní ústavní činitelia aj ich vodiči rešpektovať tieto predpisy, ako aj pokyny,“ reaguje bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

Asistent poslanca Blanára Peter Kubica však tvrdí, že na videu nie je všetko, osobne pri nehode bol. Blanár podľa neho prišiel k nehode ako prvý a keďže tam neboli ešte záchranárske zložky, tak spolu s ďalšou účastníčkou nehody Viktóriou z Dolného Kubína volali zachranárov.

„Kým neprišli tieto zložky, tak Juraj Blanár sám poskytoval pomoc účastníkom nehody a vozidlo z Úradu na ochranu ústavných činiteľov, v ktorom sa viezol na základe svojej pozície ako podpredseda Národnej rady SR, využilo výstražné svetlá pre zabezpečenie bezpečnosti na ceste, pretože autá sa rútili zozadu a bolo potrebné im dať najavo, že je tam nehoda,“ uviedol Blanárov asistent Kubica.

A čo nasledovalo? „Po tom, ako záchranári poskytli bezodkladnú pomoc a odišla prvá sanitka, tak policajti usmernili jeho vozidlo, aby opustilo tento priestor pri nehode z dôvodu, aby hasičské zložky mali viac priestoru na zabezpečenie celej situácie,“ vysvetľuje situáciu Kubica, ktorú na videu vidieť ako predieranie sa.

Blanár vraj mieril do Žiliny, kde mal mať pracovné stretnutia. Pravdepodobne išiel z Nového Mesta nad Váhom, kde mal Smer vo štvrtok oslavy MDŽ.