O odsťahovaní z Bašternákovho bytu hovoril bývalý premiér Robert Fico už pred viac ako dvoma rokmi. Zatiaľ očividne nezbalil jediný kufor a neposunul sa pri hľadaní nového domova. Ešte aj ostatné správy v médiách o tom, že údajne kúpil byt v centre hlavného mesta, poprel. A to dosť arogantne na niekoho, kto sľúbil, že sa odsťahuje, keď jeho domáceho polícia obviní z trestného činu. Domáci už šliape chodníčky na väzenskom dvore, jeho jediný majetok - byt, v ktorom býva poslanec Fico - má prepadnúť štátu, no nájomcu to, zdá sa, nedesí. Medzitým vláda schválila odkúpenie dvoch víl z rezortu zahraničných vecí pre premiéra  a predsedu parlamentu.

Bývanie pre papalášov

Kým sa rieši kontroverzné bývanie expremiéra, vláda na svojom poslednom rokovaní pred prázdninami schválila odkúpenie dvoch luxusných víl v centre hlavného mesta. Majú slúžiť pre premiéra a predsedu parlamentu. Vláda sa odvolala na svoje vlaňajšie rozhodnutie zabezpečiť im bývanie a na zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Ten hovorí o tom, že premiér, prezident aj predseda parlamentu majú nárok na bezplatné užívanie primeraného bytu. Ďalší zákon zas hovorí o tom, že vykonávanie funkcií najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky si vyžaduje primerané priestory na štátnu reprezentáciu. Vláda teda vybrala honosné vily v luxusných štvrtiach. Obe patria rezortu zahraničných vecí, konkrétne Správe služieb diplomatického zboru. Tá ich predá Kancelárii Národnej rady SR  a Úradu vlády SR.

Zuckermandel: Premiér Pellegrini si tu zaobstaral byt.
Zuckermandel: Premiér Pellegrini si tu zaobstaral byt.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

Za milióny

O tom, že ide o luxusné nehnuteľnosti, svedčí aj to, že si ich v súčasnosti prenajímajú zahraničné veľvyslanectvá. „Záverom rokovaní je záujem Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky  o objekt na Gorazdovej ulici číslo 27 a Úradu vlády Slovenskej republiky o objekt na Mudroňovej ulici číslo 47 na využívanie na reprezentačné účely a bývanie predsedu parlamentu a predsedu vlády. Kancelária prezidenta Slovenskej republiky informovala Správu služieb diplomatického zboru, že ďalší postup vo veci zabezpečenia priestorov na štátnu reprezentáciu a bývanie pre prezidenta bude dohodnutý po inaugurácii novej prezidentky Slovenskej republiky,“ píše sa v dokumente, ktorý odobrila vláda.

Budúce leto

Medzičasom dostal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák za úlohu zariadiť predaj oboch víl. Odovzdať by sa mali vzhľadom na prenájom neskôr. „Nájomná zmluva s veľvyslanectvom Japonska je platná do 31. 12. 2019 a s veľvyslanectvom Kórey do 31. 7. 2020. Bude sa však rokovať o ich skoršom ukončení,“vraví hovorca ministerstva Boris Gandel. Bokom by však podľa vládneho dokumentu nemala ostať ani prezidentka. Rezort by mal iniciovať aj rokovania s prezidentskou kanceláriou o prezidentskej vile. Vila na Mudroňovej ulici, budúci domov premiéra, je podľa stránky Správy služieb diplomatického zboru bývalá Lettrichova vila. Išlo o bývanie pre ministra pre Slovensko z čias prvej Československej republiky. V rokoch 2008 až 2010 ju rekonštruovali. Teraz má výťah, podzemný bazén aj wellness  centrum. Momentálne je v nej sídlo Veľvyslanectva Kórejskej republiky. Podľa znaleckého posudku je jej trhová hodnota 4,2 milióna eur. Súčasný premiér Peter Pellegrini však býva vo svojom novom luxusnom byte v novostavbe Zuckermandel pri Dunaji, ktorý patrí v hlavnom meste k najdrahším lokalitám. „Na základe zmluvy o uzatvorení budúcej zmluvy zo dňa 12. februára 2015 bola kúpna cena bytu stanovená na 295-tisíc eur bez dane, dve parkovacie miesta spolu za 40-tisíc eur bez dane  a pivničná kobka za 6 844 eur bez dane. Spolu je to 341 844 eur bez dane,“napísali nám z Úradu vlády SR v marci 2018.

Vila na Mudroňovej: Keď skončí prenájom veľvyslanectvu, mal by tu nájsť svoje bývanie premiér.
Vila na Mudroňovej: Keď skončí prenájom veľvyslanectvu, mal by tu nájsť svoje bývanie premiér.
Zdroj: MIRO MIKLAS

S daňou z pridanej hodnoty teda Pellegriniho byt stál 410-tisíc eur a jeho banka, ktorá tento projekt spolufinancovala, mu poskytla hypotéku 165-tisíc eur. „Splátka predstavuje sumu okolo 800 eur. Druhú časť kúpnej zmluvy uhradil zo svojich úspor prostredníctvom prevodu zo svojho bankového účtu,“dodali. Ktovie teda, či by sa chcelo Pellegrinimu krásny a drahý byt prenajímať, kým by bol vo funkcii. Či bude obývať vilu na Mud­roňovej, je ešte vo hviezdach. Ešte pred tým, ako v lete 2020 prejde vila fakticky pod Úrad vlády SR, totiž budú parlamentné voľby.