Čaputová sa zastala ministra Mikulca. Jej odkaz nájdete v GALÉRII

Mikulec (OĽaNO) mal porušiť zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Stať sa tak malo minimálne na základe zistení Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Šéf NBÚ Roman Konečný totiž tvrdí, že ministrovi chýbal na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia certifikát, pretože tak to stanovuje slovenská legislatíva. Napriek tomu, že Mikulec medzičasom o certifikát NBÚ požiadal, jedným dychom dookola opakuje, že zákon neporušil. V tejto súvislosti sa čakalo na stanovisko Čaputovej, či kauzu Mikulca vyhodnotí ako závažnú a prípadne odoberie vláde Eduarda Hegera (Demokrati) dočasné poverenie vládnuť. Podľa reakcie hlavy štátu sa tak pravdepodobne ale nestane a úradnícka vláda nebude. Čaputová sa totiž postavila za ministra Mikulca.

Jednoznačný postoj pri údajne nejednoznačnej legislatíve

Prezidentka v utorok (11.4.) večer na sociálnej sieti napísala, že sa oboznámila s protokolom z kontroly NBÚ vykonanej na ministerstve vnútra a tiež so stanoviskami rezortov spravodlivosti, zahraničných vecí, vnútra a stanoviskom šéfa parlamentu. "Po dôkladnom zvážení všetkých skutočností, predovšetkým však znenia zákona o ochrane utajovaných skutočností a jeho dôvodovej správy, a relevantných predpisov EÚ a NATO, sa nestotožňujem s hodnotením NBÚ ohľadom uplatnenia § 60 ods. 7 uvedeného zákona," odkázala verejnosti.

Čaputová sa podľa svojho vyhlásenia jednoznačne postavila na stranu dočasne povereného ministra, a naopak, takpovediac potopila NBÚ. "Chcem zdôrazniť, že nesprávny až absurdný výklad zákona NBÚ by mohol viesť k tomu, že napríklad novoustanovený minister obrany, vnútra alebo zahraničných vecí, by musel najprv čakať na previerku stupňa prísne tajné, ktorá spravidla trvá niekoľko mesiacov a až potom by sa mohol plnohodnotne zúčastňovať na zasadnutiach Severoatlantickej rady, Rady EÚ alebo sa oboznamovať s príslušnými písomnosťami. Takýto výklad pravidiel by mohol paralyzovať výkon právomocí jednotlivých členov vlády alebo iných osôb s osobitným postavením," upozornila, ako to celé číta.

Čaputová nepriamo zaúkolovala NBÚ

Čaputová berie na vedomie, že o prípadnom porušení zákona bude ešte rozhodovať NBÚ v správnom konaní, vopred však celkom jasne odmietla možnosť, že by zákon porušil Mikulec: "S prezentovanou interpretáciou NBÚ sa nestotožňujem, a preto ani nevidím dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi."

Za oveľa väčší problém ako možné Mikulcovo zlyhanie hlava štátu v tejto súvislosti považuje predmetnú právnu úpravu. Tá je podľa nej nejednoznačná a nepresná. A to napriek tomu, že svoj postoj k závážnym podozreniam z porušenia zákona Mikulcom v podstate o to jednoznačnejšie vylúčila. "Skôr je zarážajúce, že právna úprava v tejto oblasti je aj po 22 rokoch existencie NBÚ a po 19 rokoch nášho členstva v EÚ a NATO mimoriadne nedostatočná. Očakávam preto, že NBÚ ako gestor legislatívy na úseku ochrany utajovaných skutočností bude iniciovať jej spresnenie," nepriamo takpovediac zaúkolovala NBÚ Čaputová.

Vyhlásenie Zuzany Čaputovej k podozreniu NBÚ o porušení zákona ministrom vnútra Romanom Mikulcom.
Zdroj: facebook.com/zcaputova

Mikulec sa ministerskej pozície vzdať nemieni

Dočasne poverený minister vnútra trvá na tom, že v súvislosti s bezpečnostnou previerkou a dokumentmi NATO a Európskej únie neporušil zákon. Zopakoval, že na tento účel nepotreboval previerku. Odmieta, že by o ňu nepožiadal preto, lebo sa bál, že by ju nedostal. Už skôr tiež vyhlásil, že prezidentku SR Zuzanu Čaputovú nepožiada o uvoľnenie z ministerskej pozície. . „Podľa zákona som osoba s osobitným postavením a nepotrebujem mať vykonanú previerku,“ uviedol v diskusnej relácii TV Markíza ešte 2. apríla.

Fico tvrdí, že prezidentka dlho čakala, až sa dočkala

Najväčším kritikom Mikulca je šéf najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany Smer-SD Robert Fico. V utorok po vyhlásení prezidentky reagoval rovnako na sociálnej sieti. A to prakticky obratom. "Z. Čaputová dlho čakala, aby mohla podporiť ministra vnútra R. Mikulca. Vhodná šanca jej prišla teraz, keď si Mikulec čítal tajné dokumenty bez previerky. Podľa Čaputovej je to ok. Vyfúkla si od úľavy, lebo potrebovala Mikulca podržať," netajil svoje sklamanie z rozhodnutia hlavy štátu Fico.

A zašiel ešte ďalej. Na prezidentku vytiahol aj známu kauzu obvinených elitných vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, ktorých sa prezidentka aj v minulosti nepriamo zastala. "Čaputová plne súhlasí s praktikami Mikulca a Čurillovcami pri likvidácii opozície. Ani len slovom sa nezastala vyšetrovateľky D. Santusovej, ktorej chceli zapáliť auto!" - pripomenul Fico.

Expremiér Čaputovej: Choďte robiť špeciálneho prokurátora

Expremiér, ktorý Čaputovú pravidelne ostro kritizuje, poslal na záver svojho príspevku na sociálnej sieti prezidentke mimoriadne drsný odkaz.

Čo odkázal Fico prezidentke? Vyhlásenie šéfa Smeru nájdete v GALÉRII

Aj keď je odkaz jedným z mnohých ostrých posolstiev smerom k najvyššej ústavnej činiteľky SR, v tomto ostatnom Fico viac než explicitne Čaputovej odkázal, aby rašej presedlala na inú funkciu. "Pani prezidentka, držíte nad vodou zločincov namiesto toho, aby ste tlačili na voľby do 30. júna, hoci ste to občanom SR sľúbili. Chápem, že ich potrebujete, aby nás v opozícii pozatvárali. Choďte robiť špeciálneho prokurátora a otvorene sa k svojím chúťkam priznajte a neskrývajte sa za funkciu hlavy štátu!" - takýto odkaz takpovediac šplechol Fico Čaputovej do tváre.

Reakcia Roberta Fica na vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s podozreniami NBÚ voči ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.
Zdroj: facebook.com/robertficosk

Krúpa kritizuje zákon aj ministra vnútra

Pripomíname, že rovnako ako Mikulec trvá na tom, že žiadny zákon neporušil, v čom mu ešte pred zverejnením stanoviska prezidentky dalo za pravdu aj ministerstvo spravodlivosti, šéf NBÚ trvá na presnom opaku. "Od roku 2004 je takáto výkladová prax, že ministri, ktorí sa oboznamovali s týmito písomnosťami, tieto certifikáty mali. Zároveň toto je naša deklarácia SR pre našich zahraničných partnerov, či už v NATO alebo Európskej únii (EÚ)," vyhlásil Konečný.

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa, ktorý Mikulca dlhodobo kritizuje aj za jeho iné údajné zlyhania, pripúšťa nedokonalosť zákona. Tvrdí, že pochybil minister v tom, že mu chýba poučenie. "On síce tvrdí, že poučenie má, avšak nie je o tom písomný záznam," skonštatoval začiatkom apríla. Ako dodal, potreba certifikátu je na národnej kompetencii. Pripúšťa, že ide aj o otázku právneho výkladu. Zároveň ale volá po prekopaní celého bezpečnostného systému v štáte.

Saková ani Valášek nekopírovali postoj Čaputovej

Podpredsedníčka brannobezpečnostného výboru Denisa Saková zo strany Hlas-SD sa na rozdiel od Čaputovej stotožňuje so zisteniami NBÚ. "Zistilo pri štandardnej pravidelnej kontrole, že 29-krát bol porušený zákon," pripomenula. Stanovisko ministerstva spravodlivosti, ktoré nahráva Mikulcovi, označila pred pád dňami za účelové. O tom, že novelizácia zákona o ochrane utajovaných skutočností je nevyhnutná hovorí nezaradený poslanec NR SR a súčasný podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek. "Je neprijateľné, že text zákona svojou nejednoznačnosťou o právach osôb s osobitným určením, ako ministri či premiér, vytvára priestor na tak široký výklad, ako teraz vidíme v podaní NBÚ na jednej strane a ministerstva spravodlivosti na strane druhej," znepokojene konštatoval Valášek v stanovisku zverejnenom 4. apríla. Mikulca sa však rovnako ako Krúpa či Saková jednoznačne nijako nezastal. Na rozdiel od prezidentky Čaputovej, ktorá spomínaný nejednoznačný výklad zákona jasne vyhodnotila v prospech ministra vnútra. A jednoznačne v neprospech NBÚ.