Kedysi patril medzi najvplyvnejších Slovákov, dnes je na dne. Bývalý riaditeľ najúspešnejšej súkromnej televízie Markíza, exminister hospodárstva a niekdajší líder ambicióznej strany ANO (nie je to tá Babišova, ANO existovalo na Slovensko už dávno, pozn. red.) sa topí v problémoch. Dnes prišiel denník SME so šokujúcou správou - Ruska zadržali pre objednávku vraždy.

Nebol to však jeho jediný problém. Že sa mu už - jemne povedané - nedarí tak ako predtým, naznačovali viaceré udalosti. Stratil majetok aj kamarátov, polícia ho vyšetrovala aj v ďalších prípadoch, konkrétne v kauze podivných kšeftov s budovou krízového centra Maják.

Rodina Pavla Ruska oslovila kvôli jeho obhajobe advokáta Mareka Paru, viac vo videu:

Kauza Maják

Pavol Rusko sa vo verejnom živote na dosť dlhý čas odmlčal. Vrátil sa až vlani, keď začal šéfovať krízovému centru pre týrané ženy. Chcel ho vylepšiť tak, že plánoval postaviť veľký dom so záhradou. „Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta - Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľoval vlani Rusko a dušoval sa, že nový objekt nebude mať na Slovensku konkurenciu.

Spozorneli

A vyjadril sa, že na financovanie stavby by chcel budovu neziskovky v centre Bratislavy predať. Práve vtedy asi zbystrili pozornosť predstavitelia bratislavského Starého Mesta, ktoré neziskovú organizáciu Maják nádeje spolu s Ruskovou nadáciou prevádzkovalo. Začali riešiť, ako mu zabránia nakladať s budovou.

Podali niekoľko žiadostí na vydanie predbežného opatrenia. Jedno z nich však nepriamo spôsobilo, že budova nakoniec skončila v dražbe. Rusko totiž uzavrel zmluvu s firmou, kde figuruje Marián Kočner. Chcel vymeniť budovu Majáka za niekoľko bytov v luxusnej bytovke Five Star Residence. Medzičasom sa situácia v Majáku zmenila a miesto týraných žien tam vraj mali nasťahovať len deti. „Bolo to asi 750 štvorcových metrov, myslím, že 7 bytov, ktoré boli spojené do jedného priestoru,“ vysvetľoval nám Marián Kočner.

Súd však vydal predbežné opatrenie a k zámene nedošlo. O mesiac uzavrel Maják a Kočnerov Inkasný servis dohodu o novácii záväzku. Za neuskutočnenie zámeny mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Jedno viedlo k druhému a pred pár dňami sa uskutočnila už druhá dražba budovy. Zatiaľ neúspešne.

Pavol Rusko ostal cez noc v cele policajného zaistenia. Napriek tomu je podľa jeho obhajcu Mareka Paru, pokojný a racionálny, pozrite si video:

Vedel, na čom je

Každého, kto pozná históriu Pavla Ruska a Mariána Kočnera, najmä kauzu Gamatex, táto spolupráca prekvapila. Podľa nášho zdroja blízkeho Ruskovi tovšak nie je nepochopiteľné. „U Kočnera vždy vedel, že stojí na opačnej strane, nikdy sa nehral na jeho kamaráta ako niektorí.“ Naráža na Ruskov pád z piedestálu a to, že na neho mnohí dovtedajší kamaráti a fanúšikovia rýchlo zabudli. Rusko má však za sebou mnohé nie príliš svetlé okamihy, ktoré viedli napríklad k obrovskému rozkolu v jeho strane ANO či neskorším problémom s financiami.

Prvé problémy

Pavol Rusko, mimoriadne úspešný biznismen šéfujúci najsledovanejšej televízii, založil v roku 2001 spolu s mnohými spolupracovníkmi a priateľmi politickú stranu Aliancia nového občana. Stal sa jej predsedom a viedol ju do úspešných volieb v roku 2002, keď získala vyše 8 percent. ANO sa dostala do vládnej koalície a v septembri 2003 sadol Rusko do kresla ministra hospodárstva. Vydržal v ňom do augusta 2005.

Krk mu zlomila kauza zmenky, ktorá nakoniec rozdelila aj jeho stranu. Škandalózne zmenky podpisoval Rusko v čase, keď už bol ministrom hospodárstva. Od podnikateľa z oblasti energetiky Ľubomíra Blaška si vraj požičal okolo 100 miliónov korún. Ako minister to mal oficiálne uviesť v majetkovom priznaní, čo však neurobil. Blaško nedlho nato zomrel.

S Malchárkom v posilňovni

Keď sa kauza prevalila, Rusko situáciu okolo zmeniek chvíľu zahmlieval. Pre náš týždenník napríklad tvrdil, že prvú zo zmeniek, ktorej kópiu sme mali k dispozícii, po splatení spálil. Ruska nakoniec zmenky stáli post ministra.

Nahradil ho Jirko Malchárek, ktorý sa voči nemu dovtedy nijako nevyhraňoval. Neskôr ho zo strany vylúčili. Svoj odchod komentoval pre Domino Fórum takto: „My sme mu ponúkli súčinnosť z hľadiska komunikácie tých zmeniek. To bolo v týždni, keď mal narodeniny, priniesol som mu darček, ale on sa na mňa ani nepozrel. Opýtal som sa ho - Ty máš problém pozrieť mi do očí? Nato nezareagoval, tak som vedel, že má na našu skupinku rebelov svoj názor. No a to bolo poslednýkrát, keď sme sa rozprávali. Verejne nás, mňa, Fera Tótha, Ľuba Lintnera, pourážal tak, že to bolo počuť na pätnásť metrov. Nepovedal nám to do očí, ale všetkým svojim markizáckym fanúšičkám, ktoré tam boli. On riešil problémy ANO s moderátorkami Markízy.“ Teraz, po rokoch sa sem- -tam stretnú v posilňovni.

„Normálne sa zdvorilo rozprávame,“ hovorí Malchárek. O Ruskove súčasné aktivity sa vraj nezaujíma, a tak ich nechce komentovať. Desať rokov nespolupracujú: Z poslaneckého klubu odišlo niekoľko členov a nasledujúce voľby strana získala len niečo pod dve percentá hlasov. ANO opustila aj bývalá moderátorka Eva Černá. Ako jedna z mála sa Ruskovi neobrátila chrbtom a stranu viedla aj do druhých, už neúspešných volieb.

„Mnohí, ktorí odišli, však nepovedali predtým ani mäkké f. Jediný, kto odišiel dôstojne, vrátil mandát a neohováral ANO po svojom odchode, bol Imrich Béreš. V septembrových odchodoch išlo len o kreslo, na ktoré mal chuť Jirko Malchárek. On bol jediný, kto to zúročil. Pozrite sa, čo spravil s Ľubom Lintnerom - vystrčil ho ako živý štít. A kde je dnes Ľubo? Je mi to ľúto. Malchárek sa chytil ministerskej stoličky a na ostatných, ktorých predtým na všetko nahovoril, sa vykašľal,“ vyjadrila sa Eva Černá v roku 2006.

Neskôr sa vzdala členstva v strane a začala sa venovať charite. Desať rokov sa podľa nej jej aktivity nespájajú s Ruskovými. „Ani nesledujem tie jeho. Tento utorok som ho však stretla na večierku bývalých kolegov z Markízy,“ hovorí dnes Černá. Išlo o neoficiálny večierok, Rusko na ten oficiálny neprišiel. Parišková nereaguje: Jednou z Ruskových obľúbenkýň bola blonďavá moderátorka Aneta Parišková. Postavil ju dokonca na kandidátku do druhých volieb v roku 2006. Ich dobré vzťahy však pokazil Pariškovej vtedajší manžel David Dočekal.

Od Ruska dostal niekoľko miliónov dolárov na investovanie. Tie však vraj boli prevedené na jeho súkromný účet a Rusko ich viac nevidel. V roku 2010 rozhodol súd v Prahe, že Dočekal musí Ruskovi vrátiť 4,75 milióna dolárov. Parišková na súde vypovedala v prospech manžela, čo Ruska vtedy veľmi nahnevalo. „Som hlboko presvedčený, že Anetino svedectvo bolo zaplatené preto, aby sa pán Dočekal nenachádzal v dôkaznej núdzi, pretože nevie dokázať pôvod peňazí,“ tvrdil Rusko. Parišková vtedy na jeho slová nereagovala.

Rovnako ako teraz, keď sme sa jej pýtali na to, aký majú vzťah v súčasnosti.

Pingpong s Rozborilom

Poriadnu prekáračku mal Rusko v roku 2013 aj s moderátorom Vilom Rozborilom. Exriaditeľ Pavol Rusko sa totiž pre náš týždenník vyjadril, že v televízii existuje rodinkárstvo. „Pozrite sa, určité väzby v každom médiu vždy fungovali a fungovať budú, len si myslím, že tie v Markíze prekročili únosnú mieru. Veľakrát sa rozhodovalo podľa toho, kto je s kým zadobre, než podľa skutočnej výkonnosti a kvality,“ povedal vtedy Rusko. To vytočilo Rozborila, ktorý sa zastával svojej priateľky, exšéfky Markízy Zuzany Ťapákovej. „Veď najväčšie rodinkárstvo bolo v televízii za neho. Jeho manželka bola vedúcou vydania Televíznych novín. To nebolo rodinkárstvo? Že sa nehanbí práve on hovoriť o rodinkárstve,“ rozhorčene reagoval Rozboril na Facebooku.

Rusko sa tiež vyjadril, že Ťapáková zabudla na to, že je krstná jeho deťom, hneď, ako odišiel z Markízy. To Rozborila rozhorčilo: „Na Zuzanu kydať v súvislosti s tým, že je krstnou jeho dieťaťa? Nechceš sa radšej pozrieť do zrkadla a zvážiť, či pre svoje deti robíš dostatočne ty sám? Vždy som ho mal za televízneho profesionála, ale jeho frustrácia z prehry v mediálnom a politickom prostredí už nabrala také rozmery, že dnes už len ako taká mŕtvola verejného života kope, aby poubližovala, kde to ide.“

Prišiel o majetok

Vraj aj pre peniaze, ktoré nedostal od Dočekala, mal Rusko vážne finančné suchoty. Aspoň to niekoľkokrát tak vysvetlil. Pre úvery mu banka siahla na majetky, a tak postupne prišiel o niekoľko nehnuteľností. Medzi inými o obrovskú vilu na Strmých vŕškoch, rodinný dom v Siladiciach, kde býval moderátor Ľubomír Karásek, dom v Borinke aj niekoľko bytov v hlavnom meste.

Spomínanú vilu teraz vlastní mladý Juraj Široký, ktorý ju kompletne prerábal. Vymieňal aj Ruskove mramorové obkladačky a údajne celý interiér. Vtipné je, že v dražbe po niekoľkých rokoch kúpil vilu práve Marián Kočner. Neskôr sa Rusko vrhol na muzikál Rómeo a Júlia v Česku. Ani tento pokus mu však nevyšiel. Rusko žije podľa našich informácií v Bratislave.