Tip na článok
Bývalé sanatórium Wienerwald leží v dolnom Rakúsku. Pred sto rokmi si v ňom liečil pľúca Franz Kafka a cez druhú svetovú vojnu v ňom prichádzali na svet nelegitímne deti nacistov.

Tajomné sanatórium: Deti, ktoré neboli podľa Hitlerovho vkusu, ihneď zabíjali

Prichádzali v ňom na svet aj nelegitímne deti nacistických straníckych lídrov.

Galéria k článku (7 fotografií )
Členovia Slovak ghost hunter skúmali, či v sanatóriu nezachytia stopy po entitách z iného sveta.
Cez deň sú menej zhovorčiví: Pri našej návšteve cintorína duchovia mlčali.
Propagujú Slovensko: Skupina nadšencov každý mesiac podnikne výjazd na záhadné miesta. Svoje zážitky zaznamenávajú kamerou.

Polorozpadnutá budova leží na konci malej dedinky, pod lesom, kde aj líšky dávajú dobrú noc. Kedysi však bola vychýreným sanatórium na liečbu pľúcnych ochorení, v ktorom sa liečil aj svetoznámy spisovateľ Franz Kafka. Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903 a o jeho slávu sa zaslúžili pľúcni špecialisti Hugo Kraus a Arthur Baer. Päťposchodovú budovu s množstvom izieb určených na liečenie aj relaxáciu pacientov však 21. apríla 1938 obsadili jednotky SS. Krausa bodli do hrude, Baera zatkli a niekoľko dní vypočúvali. Musel sanatórium zmeniť na pôrodnicu, ktorej cieľom bolo zvýšenie pôrodnosti árijských detí.

Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903.
Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903.
Archív SGH

Pôrodnica pre nacistov

Nacistom slúžil objekt až do konca vojny. V tajnosti tu prichádzali na svet aj nelegitímne detí straníckych lídrov. Vo Wienerwalde po prvý raz uzrelo svetlo sveta vyše tisíc novorodencov. Osud stoviek z nich je neznámy. Stačilo, ak niektoré z detí malo fyzickú vadu, už nespĺňalo predstavy o čistej árijskej rase, a tak sa jeho narodenie nedostalo ani do záznamov. „Robili tu rôzne pokusy na malých novorodencoch. Deti, ktoré neboli podľa Hitlerovho vkusu ihneď zabíjali. Diali sa tú mnohé zverstvá, o ktorých ani nevieme," popisuje Matej Cích, zakladateľ skupiny Slovak ghost hunters - Slovenskí lovci duchov. Táto partička sa na jeseň vybrala preskúmať tohto hrôzostrašné miesto. „Chceli sme zistiť niečo viac, preto sme sem prišli,"dodáva.

Cez druhú svetovú vojnu v ňom prichádzali na svet nelegitímne deti nacistov.
Cez druhú svetovú vojnu v ňom prichádzali na svet nelegitímne deti nacistov.
Archív SGH

O rakúskom sanatóriu, aj o tajomných obyvateľoch, s ktorými sa na tomto mieste stretli slovenskí lovci duchov, sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne číslo Plus 7 dní
Aktuálne číslo Plus 7 dní
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní