Polorozpadnutá budova leží na konci malej dedinky, pod lesom, kde aj líšky dávajú dobrú noc. Kedysi však bola vychýreným sanatórium na liečbu pľúcnych ochorení, v ktorom sa liečil aj svetoznámy spisovateľ Franz Kafka. Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903 a o jeho slávu sa zaslúžili pľúcni špecialisti Hugo Kraus a Arthur Baer. Päťposchodovú budovu s množstvom izieb určených na liečenie aj relaxáciu pacientov však 21. apríla 1938 obsadili jednotky SS. Krausa bodli do hrude, Baera zatkli a niekoľko dní vypočúvali. Musel sanatórium zmeniť na pôrodnicu, ktorej cieľom bolo zvýšenie pôrodnosti árijských detí.

Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903.
Sanatórium Wienerwald vzniklo v roku 1903.
Zdroj: Archív SGH

Pôrodnica pre nacistov

Nacistom slúžil objekt až do konca vojny. V tajnosti tu prichádzali na svet aj nelegitímne detí straníckych lídrov. Vo Wienerwalde po prvý raz uzrelo svetlo sveta vyše tisíc novorodencov. Osud stoviek z nich je neznámy. Stačilo, ak niektoré z detí malo fyzickú vadu, už nespĺňalo predstavy o čistej árijskej rase, a tak sa jeho narodenie nedostalo ani do záznamov. „Robili tu rôzne pokusy na malých novorodencoch. Deti, ktoré neboli podľa Hitlerovho vkusu ihneď zabíjali. Diali sa tú mnohé zverstvá, o ktorých ani nevieme," popisuje Matej Cích, zakladateľ skupiny Slovak ghost hunters - Slovenskí lovci duchov. Táto partička sa na jeseň vybrala preskúmať tohto hrôzostrašné miesto. „Chceli sme zistiť niečo viac, preto sme sem prišli,"dodáva.

Cez druhú svetovú vojnu v ňom prichádzali na svet nelegitímne deti nacistov.
Cez druhú svetovú vojnu v ňom prichádzali na svet nelegitímne deti nacistov.
Zdroj: Archív SGH

O rakúskom sanatóriu, aj o tajomných obyvateľoch, s ktorými sa na tomto mieste stretli slovenskí lovci duchov, sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne číslo Plus 7 dní
Aktuálne číslo Plus 7 dní
Zdroj: Plus 7 dní