„S manželkou sme tam strávili až dve noci, hoci mnohí odtiaľ utekajú," hovorí Matej, ktorý si so svojou polovičkou doprial trochu vzrušujúceho strachu na zámku Vígľaš v detvianskom okrese.

„Prvá noc bola ako-tak pohoda. Išli sme spať až o tretej hodine nad ránom. To sa dalo. No potom sme sa dozvedeli, prečo je Draculova izba Draculova. Navyše - kedysi tu vraj zaživa zamurovali mnícha," rozpráva mladý muž.

Oveľa desivejšia bola druhá noc. Dvojica sa namiesto spálne ozdobenej lebkami, ktorej dominuje posteľ s mrežami a okovami, uložila na spánok v obývačke na gauči. Lenže zrazu Mateja vytrhli zo snov kroky, ktoré vychádzali z ich apartmánu a smerovali k hasičským schodom. „Najprv som si myslel, že sranda, ale veru nie," spomína. Dvojici sa na hodinu podarilo zaspať, ale zobudil ich pársekundový výpadok elektriny a obrovská rana. „So ženou sme sa zhodli, že pravdepodobne buchli dvere na kúpeľni, ktoré sa otvorili a potom nimi niekto tresol," dodáva Matej.

Aj keď manželia ťažko popisujú chvíle hrôzy na tomto mieste, rozhodne na noc v strašidelnom apartmáne Vígľašského zámku len tak nezabudnú. „Dostali sme aj certifikát, že sme to tam vydržali," smeje sa Matej. Je členom Slovak Ghost Hunters - Slovenskí lovci duchov, takže má s tajomnými javmi bohaté skúsenosti.

Posteľ s mrežami a okovami v Draculovom apartmáne
Posteľ s mrežami a okovami v Draculovom apartmáne
Zdroj: Dávid Duducz

Napätie je v kurze

Strašidlá a rôzne záhady sú aj v zahraničí pôsobivým reklamným trikom. Alebo naozaj o sebe dávajú vedieť rôzne tajomné bytosti? Spomeňme aspoň slávny londýnsky Langham Hotel, ktorý kedysi navštívili osobnosti ako Mark Twain, Oscar Wilde či sir Arthur Conan Doyle. V jeho vychýrenej izbe číslo 333 sa vraj zjavujú rôzne postavy a počuť v nej náreky či vŕzganie podlahy.

Zrekonštruovaný zámok Vígľaš v okrese Detva ukrýva veľa tajomnej histórie
Zrekonštruovaný zámok Vígľaš v okrese Detva ukrýva veľa tajomnej histórie
Zdroj: Dávid Duducz

Postupne sa aj v našich končinách objavujú lákadlá, ktoré vsádzajú na chvíle napätia a strachu. Umelé hororové Escape room, vďaka ktorým sa ocitnete na nebezpečných a nervy drásajúcich miestach, dopĺňajú mnohé historické miesta. Kedysi napríklad odvážlivci trávili noci na Čachtickom hrade preslávenom vyčíňaním krvavej grófky Alžbety Báthoryovej.

Nedávno zrekonštruovaný zámok Vígľaš má tiež svoju atrakciu. Prečo sa vlastne strašidelný apartmán volá Draculov? Aké záhady ešte toto miesto skrýva? Viac sa o tajomnom zámku neďaleko Zvolena dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.